N änni-imijälääkäri sai onneksi tuomion, jotain oikeutta sentään!!
Korkein oikeus (KKO) on tuominnut sairaalalääkärin sakkorangaistukseen ja korvauksiin potilaaseen kohdistuneesta seksuaalisesta hyväksikäytöstä ja virkavelvollisuuden rikkomisesta. Lääkäri joutuu maksamaan sakkoja yhteensä 4 800 euroa ja kärsimyskorvauksia potilaalleen 1 200 euroa. Kaikkiaan sakoista ja erilaisista korvauksista kertyvä summa on yli 9 800 euroa.
Alemmat oikeusasteet hylkäsivät syytteet ja korvausvaatimukset.
Lääkäri tutki heinäkuussa 2007 vastaanotolleen ultraäänitutkimusta varten lähetetyn 20-vuotiaan naispotilaan rinnat vakavan sairausepäilyn vuoksi. Potilaan mielestä lääkäri käyttäytyi epäammattimaisesti, koska tämä tunnusteli hänen rintojaan muun muassa selkäpuolelta. Lisäksi lääkäri imaisi potilaan nänniä. Potilas koki olonsa ahdistuneeksi ja noloksi.
Oikeudessa lääkäri perusteli menetelmää sillä, että se oli tapa saada tutkimusten kannalta olennaista eritettä esiin.
KKO katsoi, että tutkimusotteiden laatu viittasi vahvasti seksuaalisen kiihotuksen tai tyydytyksen tavoitteluun. Oikeus arvioi, että kokonaisuudessaan kyse oli seksuaalisesta teosta, ja arviossa otettiin huomioon myös potilaan reaktiot. Oikeus huomautti, ettei tutkimustoimenpiteeseen suostuminen tarkoita sitä, että potilas luopuisi seksuaalisesta itsemääräämisoikeudestaan.
KKO katsoi, että ryhtymällä lääkärintutkimuksen varjolla seksuaaliseen tekoon lääkäri käytti törkeästi hyväkseen potilaansa luottamusta ja tutkimustilanteen synnyttämää riippuvuussuhdetta. Seksuaalisen hyväksikäytön tunnusmerkistö täyttyi. Samalla lääkäri syyllistyi virkavelvollisuuden rikkomiseen.
Kommentit (2)
Ihmetyttää vaan, että korkeimpaan oikeuteen piti mennä tämäkin asia toteamaan. Että sekä käräjäoikeuksissa että hovissa oltiin sitä mieltä, että nännien tutkiminen niitä imemällä on normaalia lääkäritoimintaa.
piti mennä tämäkin asia toteamaan. Että sekä käräjäoikeuksissa että hovissa oltiin sitä mieltä, että nännien tutkiminen niitä imemällä on normaalia lääkäritoimintaa.