2,5 vuotias päiväkotiin vai perhepäivähoitoon?
Kumpi olisi teidän mielestä parempi ratkaisu? Kyseessä reipas ja sosiaalinen pikkupoika.
Kommentit (4)
Ikinä et tiedä mitä pph:n seinien sisällä tapahtuu. Pk:ssa katsovat toistensa perään.
Riippuu paikkakunnastakin. Esim. Helsingissä, Tampereella ym. isoissa kaupungeissa voi olla jatkuva (lain vastainen) henkilökuntavaje päiväkodeissa. Perhepäivähoidon osalta kannattaa kysellä, mikä on varahoitopaikka. Varahoito on ongelmallista, jos varahoitopaikka on milloin mikäkin toinen pph. Jos yksi päivä kuukaudessa ollaan pk:ssa ja sama paikka on myös varahoitopaikkana, niin sitten pph:kin voi olla ok. Jos ei ole suunnitteilla lisää lapsia, ja lapsesi on kuitenkin kohta yli 3-v. niin yrittäisin kyllä saada paikan päiväkodista. Siellä on kuitenkin enemmän puuhaa, leikkejä, leluja, samanikäisiä kavereita, aina sama hoitopaikka, useita aikuisia, henkilökohtainen kehityksen seuranta toimii, jne. Pph ei ehdi kaikilta kotitöiltä antamaan samassa määrin tukea lapsen kehitykseen.
Laitoimme tuon ikäisen päiväkotiin, jota aluksi kyseenalaistin kovasti, mutta ollut aivan loistojuttu lapsellemme! Vilkas ja sosiaalinen, joskin myös ujosteleva lapsi. Päiväkodissa saanut rohkeutta, oppinut paljon uusia taitoja ja puhuu päiväkotikavereista ja -jutuista koko ajan.
On vielä pieni, joten pieni ryhmä olisi hyväksi.
Ja toisekseen, kun nämä ketjut aina päätyvät siihen "meidän pph oli aivan kamala", sanon, että meidän lto oli ihan kamala. Piti siirtää lapsi päiväkodista kokonaan pois. Onneksi saatiin ryhmikseen, jossa oli vain lähihoitajia ja perhepäivähoitajia töissä. Saatiin lapsellekin asiallista ja hyvää hoitoa!