Miten teistä, kannattaako kuulua liittoon vai pelkkään työttömyyskassaan?
Missä tapauksessa esim. kannattaa kuulua liittoon.
Kommentit (31)
jos järjestäytymisaste työpaikalla on korkea. Kun yt-neuvotteluissa aletaan irtisanoa, olisi kurjaa olla ainoa, jota luottari ei puolusta.
mutta itse kannatan liittoon kuulumista jo ihan oiekusturvan takia (joo jostain työttömyyskassoista saa ostaa palvelua) ja oikean liiton lakimies tietää ja osaa sen alan tesin varmasti, toinen on se että arvostan suuresti liittojen taisteluja palkkojen ja työehtojen neuvottelujen suhteen.
Miehelläni ja sen työkavereilla kävi niin että tekaistun väkivaltatilanteen vuoksi kolme pitkäaikaista työntekijää sai potkut, mieheni oli ainoa joka kuului liittoon ja vain hänen lakimiesten kanssaan ta:n liitto suostui neuvottelemaan, muiden kanssa ei ja ukot vei sen loimaan kassan lakimiehen kautta oikeuteen jossa hävisivät...mieheni sai sovittelulla vuoden palkan korvaukseksi
halpisristeilyistä kun voi ttaa 95e maksavan YTK:n jäsenyyden plus 16e oikeusturvavakuutuksen YT:lta jos tarvii juristia työasioissa.
Työttömyyskassa maksaa vain työttömyyskorvauksen, ammattiliitosta saa muitakin etuja, mm. lakimiehen apua veloituksetta jos on ongelmia vaikka työsopimuksen suhteen. Ja tuleehan liitosta alan lehtikin :) Ja on lakko-oikeus. Liiton neuvottelemat edut taas koskevat ymmärtääkseni kaikilla aloilla myös liittoon kuulumattomia.
Ja jos toimii ammatissa, joka edellyttää laillistamista ja jossa pitää noudattaa tiukkoja ammattieettisiä ohjeita (esim. lakimies, lääkäri, psykologi, sh) ja tulee pulmia asiakkaiden kanssa, silloin liitto ottaa kantaa työntekijän toiminnan oikeellisuuteen. Ja liiton kautta saa työhön liittyvän vastuuvakuutuksen, joka korvaa asiakkaalle aiheutuneita vahinkoja ja jos oikeuteen mennään niin kulut.
Itse kuulun liittoon, mies vain kassaan.
pelkkään kassaan. Pelkän kassan maksu aika paljon pienempi kuin liiton jäsenyyden.
Tällä hetkellä olen vain kassassa ja se on toiminut hyvin mm. lomautusajan sain ansiosidonnaista työttömyyskorvausta. Koen kuitenkin moraalista dilemmaa, sillä liitto kuitenkin edustaa myös minua työsopimusneuvotteluissa, joten olen siirtymässä takaisin liittoon. Sinänsä tälläinen "pakkojäsenyys" kuitenkin myös ärsyttää.
ja maksaa kaikki omasta pussista. Liitosta olen saanut apua myös vakinaistamisneuvotteluihin.
En koe koskaan saaneeni mitään lisäarvoa liitoon kuulumisesta enkä periaatteesta lihota niiden ay-pomojen lompakkoa!
Sieltä olen saanut apua ja neuvoja. Lisäksi vaikka tuolla ylhäällä puhuttiin siitä että liitto ajaa kaikkien alan työntekijöiden asiaa, tämä ei täysin pidä paikkaansa esim. hoitajien palkankorotus kiistat muutama vuosi sitten, kun Super ja Tehy toimivat omiensa puolesta, eikä kaikkien puolesta.
jos hyvin käy voi liitosta saada esim. oikeusapua. Eli sen takia kuulun liittoon. Se että liitto tukee tiettyjä puolueita, on väärin ja ärsyttävää.
kumpaankaan koska olen hoitaja ja en halua työttömäksi ilmoittautua, koska joutuisin heti töihin jonnekin mihin en haluaisi...työn saan ite valita ja niitähän piisaa...
Olen koko ikäni kuulunut pelkästään työttömyyskassaan.2 krt olen turvautunut http://www.tyosuojelu.fi/fi/etela_asiakaspalvelu
jossa vastataan -kaikille- ihan ilmaiseksi työsuhdeasioihin.Esimerkiksi
"Työsuhdepäivystys 020 636 1040.
* Neuvoja työsopimuksiin, palkkaukseen, työaikaan, vuosilomiin ja muihin työsuhteen ehtoihin liittyvissä kysymyksissä
* Yleissitovien työehtosopimusten noudattamisen valvonta järjestäytymättömissä yrityksissä.
asioiden vuoksi. Lisäksi liiton jäsenenä saan esim. lomamökeistä tuntuvia alennuksia. Jos on kysyttävää työasioista niin aina olen heti saanut liitosta vastauksen. Kannatan ehdottomasti.
työehtosopimus on yksi tärkeä tekijä, jos sitä ei olisi, olisi työelämässä aika paljon ankeampaa.
Ilman liiton tukea olet todella yksin työsuhdeasioissa.
Lisäksi ammattiosastot/-liitot järjestävät hyödyllisiä (ja hauskoja) kursseja.
Muutenkin olen ainakin henkilökohtaisesti kiinnostunut saamaan sen mikä minulle kuuluu.
t: ay-aktiivi
Ei pidä paikkaansa. Kirjapaino Erweko Malmilta irtisanoi menneellä viikolla monia ihmisiä. Team liittoon kuuluvat saivat monoa ahteriin mutta kas kummaa,mihinkään liittoon kuulumaton sai jäädä taloon. Tämä laittaa miettimään kannattaako maksaa liitolle joka tilistä tietty prosentti kun ei se tunnu auttavan mitään.
Meijeriväen liitto ainakin on turha. Koulussa kaikkien oli pakko liittyä siihen, joten mekanismi oli saattaa kaikki turhaan liittoon ja maksaa sille liitolle, jonka tehtävä on pitää työntekijät "kurissa".
Vaimoni kuuluu PAM:iin, siltä ei meinaa saada ketään puhelimen päähän.
Sähköposteihin ei vastata jne. TK tuntuu oikeammalta ainakin PAM:n tapauksessa.
Itse olen Pro: ssa, sieltä olen palvelua saanut silloin harvoin kun tarvetta ollut.
En ole ikinä kuulunut mihinkään liittoon tai kassaan. Se on ihan rahan tuhlausta. Työttömyyspäiväraha on joka tapauksessa kutakuinkin sama
Riippuu alasta ja liitosta. Itse työskentelen alalla, jossa on aika paljon erilaisia väärinkäytöksiä (vai väärinkäsityksiä?), ja olen liitosta saanut apua mm. maksamattomien lisien kanssa ja sopimuksen yksityiskohtien kanssa. Työkavereissa sitten myös heitä, jotka esim. laittomasti irtisanottu aiemmassa työpaikassa ja liitto lakimiehineen hoiti oikeudenkäynnin kunnon korvauksineen. Eli en koen liittoon kuulumisen ehdottomasti hyvänä, en uskaltaisi olla kuulumatta. Tosin itsekin vaihdoin liittoa vuosia sitten, kun edellinen liittoni ei mielestäni hoitanut hommansa hyvin ja heillä mm. Lehti on paljon parempi. Eli kannattaa harkita, mihin liittoon kuuluu, useilla aloilla on vaihtoehtoja.
kun haluat nauttia liiton työn tuomista eduista (tes, työaikalait, työsuojelu, jne.) joutumatta maksamaan muusta kuin työttömyysturvasta.
Liittooon kannattaa kuulua jos haluat kantaa osasi koko yhteisön vastuusta tai jos kuvittelet joskus uskaltavasi riidellä työnantajan kanssa ja tarvivasi juuri siihen erikoistunutta lakimiestä.