Mitä mieltä Finlandia -voittajasta?
Kommentit (7)
kaikki vaihtoivat nimenomaan kirjalahjan. Silti hiukan yllätyin... Vähän odotin Pulkkista. Ehkä se on lukkarinrakkautta, kun itse kirjoitan pulkkismaisesti. ap
Joenniemen tuntien ei kukaan muu olisi voinut tulla kyseeseen. Sääli, olisin suonut palkinnon Joel Haahtelalle, vaikka en olekaan lukenut tämänvuotisia ehdokaskirjoja.
Yhtään ehdokkaista en ole vielä lukenut. Rimmisen Pussikaljaromaanista tykkäsin hirveästi aikoinaan, mutta Pölkkyä en jaksanut lukea. Tämän olen varannut kirjastosta ajat sitten, saa nähdä, koska saan käsiini (ellei pukki ymmärrä pienistä vihjeistä). Rimmisen kieli on hykerryttävän hauskaa!
Pulkkinen ei nyt ainakaan edellisen kirjan perusteella vakuuttanut ihan Finlandia-tasolle, tämähän voi tietysti olla parempi.
hehkutukseen nähden.
Pulkkinen ei nyt ainakaan edellisen kirjan perusteella vakuuttanut ihan Finlandia-tasolle, tämähän voi tietysti olla parempi.
Rimmisen tuotantoon en ole tutustunut. Tyyppinä hauskan velmu ja kirjatkin ilmeisesti samaa tyyliä.
Tosin näistä olen lukent vain Rimmisen, Pulkkisen ja Nummea juuri aloitin. (Se muuten vaikuttaa myös kiinnostavalta, tosin aika vaikealta aiheena, ehkä itken jossain vaiheessa..)
Minusta Rimmisen kieli on huikeaa. En tiedä ketään muuta, joka kirjoittaisi samoin. Pölkky opetti minut nauttimaan viipyilevästä kerronnasta ja pitämään hitautta hersyvänä. Pussikaljaromaanissa ihastelin puhekielen eri ilmiöiden tuomista romaaniin, ikään kuin kirjoittajalla olisi keskustelunanalyytikon taustaa. Nenäpäivä ei taas ole niin hidas (kuulinkin Rimmisen jossain sanoneen, että koki kirjoittavansa toiminnallisen dekkarin tms.), mutta Ritvan ajatuksen liikkeita noudatteleva havainnointi on ihanan raikasta ja samalla sopivan kotikutoista.
Totta oli minulle pettymys. Tarina on toki ihan luettava mutta ei mitenkään huikea. Näkökulmatekniikka pelastaa jotakin, mutta on hieman päällaliimatun oloinen ja "helppo", joten siksi se ei minusta olisi ansainnutkaan Finlandiaa. Pulkkisen rajaa en ole lukenut.
Muutkin ehdokkaat olivat minusta kiinnostavia. Haluan lukea kaikki!
ihan mielenkiintoisen oloinen.