Pakkoruotsista vielä...
Onko sinusta oikein että ihminen vaatii Esim Helsingissä synnytys"palvelua" ruotsin kielellä? Minusta ei ole oikein. Sillä logiikalla täällä Tampereellakin pitäis jokaisen kätilönkin puhua ruotsia jos joku suomenruotsalainen sattuu niin haluamaan. Kohtuuton vaatimus!
Kommentit (61)
Eikös saman logiikan mukaan hänenkin tule sitä sitten osata siinä missä valtaväestökin ruotsia? Naurettavaa alkaa vinkumaan siitä ettei kätilö puhunut hänelle ruotsia...
valtaväestön kielen jos haluaa tulla suomenkieliselle alueelle synnyttämään. ei voi vaatia kaikkia palveluita omalla kielellään.
ei tulis heti mieleen alkaa vaatimaan suomen kielistä kätilöä.
Niin kauan kuin Suomi on virallisesti kaksikielinen maa, viranomaisten on pystyttävä palvelemaan kansalaisia kummallakin virallisella kielellä. Jos ihminen on niin tyhmä ettei osaa ruotsin kieltä, hänen ei pidä hakeutua hommiin, jossa sitä vaaditaan.
kyky oppia ruotsin kieltä on vajaa.
Tää teidän sivistyksen taso ja sitten näitä alotuksia pakkoruotsista tehdään jatkuvalla syötöllä. Olen itse suomenruotsalainen ja väittelen mielelläni aiheesta, mutta eihän siinä olisi mitään järkeä, kun täällä on puurot ja vellit ihan sekaisin.
Niin kauan kuin Suomi on virallisesti kaksikielinen maa, viranomaisten on pystyttävä palvelemaan kansalaisia kummallakin virallisella kielellä. Jos ihminen on niin tyhmä ettei osaa ruotsin kieltä, hänen ei pidä hakeutua hommiin, jossa sitä vaaditaan.
taitaisi sosiaali-ja terveysalalla olla työntekijöitä sitäkään vähää mitä nykyään jos kaikkien pitäisi osata puhua ruotsia niin hyvin että pystyy oikeasti keskustelemaan.
on vaan niin että pääkaupunkiseudulla on paljon naisia, jotka ei osaa suomea, kyllä he haluavat palvelun omalla kielellään. Mieti nyt itse, että menisit synnyttämään täysin vieraalla kielellä esim. viroksi!!!!
Laki määrää että viranomaisten tulee osata ruotsia mutta kuka pölvästi väittää että kätilö kuuluu viranomaisiin?Toiseksi ei voi vaatia että joka ikinen suomessa työtä tekvä ihminen osaisi ruotsia! Eikö sen vähemmistön edustaja sitten osaa suomea kun ei voi sillä kielellä yhtä synnytystä kokea ja miksi ei osaa? Mikä vaatimus se on että valtaenemmistön pitäis osata kaikissa ammateissa ruotsia mutta vähemmistön ei tarvi opetella sitä suomen kieltä? Kohtuutonta vaatia joka puolella Suomea sitä omaa äidinkieltään! En mäkään vaatisi jos menisin jonnekin ruotsinkieliselle rannikolle synnyttämään! AP
kehtaisi alkaa mussuttamaan siitä ettei mua palveltu siellä suomeksi.
opastuksen ja neuvot suomen kielellä? Pitäiskö kokeilla? t. raskaana oleva
vaatia sitä ruotsin kielen taitoa jos tulee esim tänne Manseen synnyttämään. Eikö sillä vähemmistöllä sitten ole sitä kielipäätä että opettelisi valtaväestön kieltä sen verran?
ja kyllä se vauva ulos tulee vaikkei puhuisi mitään. Ruotsinkieliset nyt vaan ovat aika pilalle hemmoteltuja peräkamarin poikia ja tyttöjä, jotka eivät uskaltaisi edes synnyttämään mennä jos siellä vaikka joutuu puhumaan suomea, härre gyyyyyd.
En tajua miksei siitä pakosta voida ruotsin suhteen luopua ellei kyseessä sitten ole puhdas imperialismi. Miksi hemmetissä suomalaisten pitää osata ruotsia, mutta ruotsalaisten ei suomea?
pitäisi joka kätilönkin kyetä tekemään työnsä ruotsin kielellä! Miksi se suomensruotsalainen synnyttäjä ei sit osaa suomea? Tai vastaavasti osaavatko ruotsin kielisen asueen kaikki kätilöt sujuvasti työnsä myös suomeksi? Viimeksi kesällä ajeltiin ruotsin kielisellä rannikolla eikä edes kaupassa saanut palvelua suomeksi mutta enpä ole sitä aiemmin missään itkenyt.
Haluaisin ensiksi kuulla jotain uusia argumentteja kuin tämä suomenkielisten sivistymättömyydellä, kielitaidottomuudella ja junttiudella lyöminen, kehäpäätelmät kuten lainsäädäntöön vetoaminen sekä ylläpidetyt myytit kaksikielisestä kansasta, kaksikielisyyden tuomasta rikkaudesta ja ilosta sekä historiaan ja perinteisiin vetoamisesta.
Tää teidän sivistyksen taso ja sitten näitä alotuksia pakkoruotsista tehdään jatkuvalla syötöllä. Olen itse suomenruotsalainen ja väittelen mielelläni aiheesta, mutta eihän siinä olisi mitään järkeä, kun täällä on puurot ja vellit ihan sekaisin.
Olen sitä mieltä, että asuu ihminen sitten missä maassa hyvänsä, niin opettelee sen maan kielen. Piste.
ruotsin kieli oten siihenkään on turhaa vedota kun mulle tullaan mussuttamaan siitä että lastenikin pitää sit aikanaan opetella heille aivan turha kieli mikä vie resursseja muusta.
Mihin perustuu tämä suomenruotsalaisten etuoikeutettu asema? Mistä lähtien muuten kätilö on ollut viranomainen? Olenko minä siis viranomainen kun olen sairaanhoitaja ammatiltani?
kun sitä kieltä ei sen koommin tarvitse.
Minusta on turhaa opiskella kieltä, jolle ei ole käyttöä. Jos joskus jossakin työssä tarvitsen ruotsin taitoa, joudun sen joka tapauksessa opettelemaan uudelleen.
Ruotsinkieliset on niin minäminäminä-tyyppejä. Ei kaikkien suomalaisten tarvitse osata ruotsia vain sen takia, että muutamalla prosentilla suomalaista ruotsi on äidin kielenä.
osataan, mutta ei haluta puhua. Sehän kertoo jo paljon minusta.