Kummeksuttaa ihmiset, jotka ei vastaa tuntemattomiin numeroihin tai
avaa ovea kun ovikello soi.
Kaupustelijoille voi sanoa ei, mutta jos jättää vastaamattqa, voi joku tärkeä viesti jäädä saamatta.
Kommentit (97)
jos jää tärkeä viesti saamatta.
En kyllä aina vastaa tuttuihinkaan numeroihin :)
Syynä se että kylläpä ne tärkeästä asiasta uudelleen soittavat.
Yleensä googletan tuntemattoman numeron ja 99% ne on aina lehtimyyjiä.
Virastoista osaavat jättää viestinkin jos on asiaa.
Ovea en myöskään avaa, näen keittiön ikkunasta tulijan. Kaupustelijan, uskonlahkolaiset tunnistaa helposti.
Jos on tärkeää asiaa niin kannattaa jättää viesti vastaajaan
Kaikki tuntemattomat numerot oli lehtimyyjiä tai muita kauppiaita.
miksi ei voi jättää vastaajaan viestiä jos on tärkeätä asiaa?
Syynä se että kylläpä ne tärkeästä asiasta uudelleen soittavat.
Yleensä googletan tuntemattoman numeron ja 99% ne on aina lehtimyyjiä.Virastoista osaavat jättää viestinkin jos on asiaa.
Ovea en myöskään avaa, näen keittiön ikkunasta tulijan. Kaupustelijan, uskonlahkolaiset tunnistaa helposti.
Tosin en näe ikkunasta, kuka koputtaa ovea, koska asumme kerrostalossa, mutta jos on tuttu, hän yleensä ilmoittaa tekstarilla olevansa tulossa.
Mutta jos jäänyt vastaamatta niin en yleensä soita takaisin. Ainoastaan jos odotan jotain tärkeää ja kiirellistä tietoa (esim lääkärireissulta tuloksia tai työhakemukseen vastausta)
Meillä on salaiset numerot miehen työn vuoksi. Samoin suurimmalla osalla tuttavista. Vasta nykyisessä liittymässä on ollut mahdollisuus laittaa niin, että numero näkyy siitä huolimatta.
soitettu tuntemttomasta numerosta. 100 % soittajista ollut puhelinmyyjiä. Enää en vastaa.
Jos on tärkeää, jättäkööt viestin vastaajaan tai ottakoot muulla tavalla yhteyttä (=tekstari, meili, kirje)
lähettäjä varmaankin osaa lähettää myös tekstiviestin...
Kännyköiden myötä on tullut outo ajattelutapa, että ihmisen pitäisi koko ajan olla tavoitettavissa. Itsellä meni muutama vuosi kännykänkin kanssa siten, että känny oli kotona kun itse olin päivät töissä tai harrastuksissa. Edelleenkin valilkoin kenelle minua kiinnostaa vastata. Enemmän ihmettelen niitä, jotka alkavat vinoilemaan, jos ei heti olla puhelimella tavoitettavissa.
muut tietävät, että ei tarvitse, ei ole pakko olla kohtelias vain siksi, että joku soittaa. Saa itse valita.
ihmiset eivät vastaa? Minä en ole vastannut tuntemattomaan numeroon moneen kuukauteen ja ihan ovat olleet kaupustelijoita. Ärsyttäviä kun eivät millään usko ettei mitään osta, jankkaavat vain. Olenkin kyllä lyöny luurin korvaan.
Vain vanhukset avaavat oven ja vastaavat aina muut tietävät, että ei tarvitse, ei ole pakko olla kohtelias vain siksi, että joku soittaa. Saa itse valita.
ettei AINA vastaa, vaan sitä, että jotkut ihmiset ovat kategorisesti vastaamatta tuntemattomista numeroista tuleviin puheluihin, ja se voi olla hankalaa sellaisessa tilanteessa, kun tällaista ihmistä yrittää tavoitella, muttei kuulu hänen tuttavapiiriinsä (jolloin numero olisi kännykän muistiossa) tai soittaa työn puolesta.
ärsyttävää, kun ihmisille pitäisi soittaa eivätkä he vastaa tai edes soita takaisin. Olin joskus paikassa, jossa piti sopia milloin heidän luoksensa sopi tulla tekemään asennusta. Olivat siis tietoisia ja tehneet sopimuksen, että heille soitetaan, kun päästään tulemaan. (Erinäisistä syistä täsmällistä aikaa ei oikein pystynyt sopimaan montaa viikkoa etukäteen, vaan aluksi annettiin aika viikon tarkkuudella ja tarkka aika sovittiin 1-5 päivää ennen.)
Ja sitten ihmiset eivät vastaa puhelimeen eivätkä välttämättä viesteihinkään. Ja samat ihmiset valittavat, kun asennusta ei tulla tekemään. No ei kai, kun ei olla voitu sopia milloin saadaan tulla.
että tuntemattomia puheluita tulee jatkuvasti. Suurin osa yrittää myydä palveluitaan tai sopia tapaamista, jotta voisivat myydä niitä samaisia palveluita. Jos ottaisin heidät kaikki vastaan, menisi siihen puolet työajastani.
Näin ollen vastaan vain tuttuihin tai "tutulta näyttäviin" (voisiko tämä olla koulusta?) puheluihin, ja toivon että tärkeällä asialla olevat jättävät vastaajaan viestin tai laittavat tekstarin.
t. markkinointijohtaja
Ja tätä ei moni tule ajatelleeksi.
Tosin tilanne, että hätäkeskuksella on jotain asiaa, on onneksi erittäin harvinainen, mutta sitäkin kamalampi. Kokemusta on.
enkä myöskään avaa ovea ellen ketään odota. Ystäväni tämän tietävät, eli jos ovikello soi odottamatta, siellä todennäköisesti on vain kaupustelija tai uskonlahkolaisia.
minulle soittavista tuntemattomista numeroista on lehtimyyjiä!
02 (meidän alue) "tuntemattomiin" vastaan, koska voi olla jotain tärkeääkin
vaikka en odottaisi ketään.
- Kerran siellä oli naapuri, joka oli lähtenyt lenkille ja unohtanut avaimensa sisään. Tarvitsi lainaan kännykkää, jotta sai soittaa oven avaajat.
- Toisen kerran siellä oli toinen naapuri, vanha nainen, joka oli myöskin unohtanut avaimensa ja kännykkänsä. Alkoi tulemaan kiire, kun sisällä olivat myös jotkut tärkeät lääkkeet, jotka piti ehtiä ottamaan.
- Kerran oli isännöitsijä tulossa tarkastamaan aikoja sitten lupaamaansa juttua.
Onhan näitä vaikka kuinka paljon.
Kummeksuttaa ihmiset, jota eivät jätä vastaajaan viestiä ja sitä NUMEROA, johon voi tarvittaessa soittaa sitten takaisin kun on vapaa puhumaan.