Voiko isä tehdä äidiltä salaa lapsesta isyystestin ?
Kommentit (55)
Ja tietenkin viimeistään sitten voi, kun lapsi on tarpeeksi iso antamaan itse suostumuksensa.
Tuttu teetätti testin ollessaan 40, (oletettu) isä jo yli 70.
Ihan yksityisesti voi teettää dna-testin. Halpaa se tosin ei ole.
Kaikki puhuvatkin varmana juttuna ,että lapsi on tehty muille.
mutta järki sanoo että kyllä isälläkin ja miehillä yleensä pitäisi jotain oikeuksia olla. Ei sellaiset "naisen oikeus valita" jne. -oikeudet kaikki vaan naisia voi koskea. Kyse on kuitenkin tärkeästä asiasta. Olis hassua jos äippä voisi noin vaan asian kieltää vaikka on tullut petettyäkin.
lapsi ei oo sen niin ei enää tarvis nähdä sitä akkaa eikä kersaa!!! Voiko sen testin tehdä salaa jo vanhemmasta (9v) lapsesta? Ehkä täs ois mulle pelastus jos se akka oiski tehny sen jolleki muulle!!!
Kaikki puhuvatkin varmana juttuna ,että lapsi on tehty muille.
Helvetti että jotkut osaa olla idareita...Toiset lapset näyttää äidiltään, toiset isältään ja toiset joltain siitä väliltä.
elatusmaksut, jos paljastuuu että on puijattu miestä.
ei vaikuta asiaan onko biologisesti oma vai ei.
Mä veikkaan, että ap on äiti, eikä isä olekaan se, joka luulee olevansa isä. Ja nyt äiti pelkää isän teeettävän isyystestin ja äiti pelkää joutuvansa maksamaan elatusmaksut takaisin.
Olenkohan ihan hakoteillä? ;)
saa yksityisen DNA-testin, lähin labra taitaa olla Virossa.
Laitontahan se ei ole, muita näkökulmiahan voi aina miettiä. Toki se toimii toisinkin päin, jos isä alkaa epäilemään isyyttään tai joku ei halua maksaa ruokkojaan, voi teettää ensin isyytensä varmistamiseksi halvan testin ulkomailla ennen kuin alkaa viemään noitaa roviolle.
Että jos isä teettäisi testin ja paljastuisi ettei olekaan lapsen isä, hän olisi kuitenkin maksanut useita vuosia lapsesta elatusmaksuja. Niin pitäisikö sen lapsen äidin maksaa takaisin rahat. Koska nehän olisi kuitenkin tavallaan petoksella saatuja rahoja?
Vai katsottaisiinko, että kun oli mennyt aikoinaan lapsen tunnustamaan niin se oli sitten oma vika kun tunnusti?
Tästä on oikeuden päätöksiäkin, elareita ei tarvitse maksaa takaisin. Ja salaa testin voi tehdä yksityisellä, tai noilla nettitesteillä. Virallisesti onnistuu vaan äidin luvalla/käräjäoikeuden päätöksellä.
veljeni erosi, ja äitini oli ihan ihmeissään, kun elatusmaksuja ei saa vähentää verotuksessa, kun nehän on kuluja!!!!!
Voi tätä rakkauden paljoutta...
että jos äiti vastustaa isyyden selvittämistä, sitä ei tehdä. Avioliitossa syntyneen lapsen isä on juridisesti aina äidin aviomies. Jos tämä isyysolettamus halutaan kumota, sen voi tehdä ainoastaan oikeuden päätöksellä.
Olen muuten sellaisen tehnytkin, ja suosittelen ehdottomasti kaikille miehille, joita asia epäilyttää. Varmuus on henkisestikin paras.
Isyyden voi purkaa viiteen ikävuoteen saakka helposti DNA-todisteella. Asia on lähes ilmoitusluonteinen. Viiden ikävuodenkin jälkeen isyys voidaan purkaa erityisen painavista syistä.
En tiedä miten elatusmaksuille kävisi tilanteessa, jossa mies on niitä maksanut esimerkiksi 3-4 vuotta, kun hänet on harhautettu isäksi. Kaikki petoksen tunnusmerkithän tuo sinänsä täyttää. Mielekiintoista, jos joku tietäisi ennakkotapauksen.
Omassa tapauksessani asia oli kuten oletinkin, ja jääköön salaisuudeksi miten.
Ja sit siitä mahdollisesta isästä ja eikun selvittään.Mikään ei siis estä mikäli haluaa tarkistaa sen joka toinen v.loppu teillä käyvän lapsen geenit.Jos asia vaivaa niin kyllä mä ainakin muutaman satasen siitä ilosta maksaisin et pääsee eroon ei toivotusta lapsesta.Toi elarien takaisin maksu on tapauskohtaista.Jos oikeus katsoo et nainen on oikeesti tehnyt petoksen niin rahat joutuu maksaan takas ja korkojen kanssa.aika harvoin niin kuitenkaan käy.
Kun pettää miestään niin kannattaa huolehtia ehkäisystä. Mieluiten kumin kanssa niin ei tule yllätyksiä.