Miten pukisitte...
Kommentit (3)
vastauksesta... :) mutta kun kokeilin tota toppahaalaria jätkän päälle ni hikoili kun pieni possu siel :D en tie sit onko se meijän kantokassi niin lämpimä :p
Vauvat on niin yksilöllisiä! :) Joku palelee ja joku on hiestä märkä, vaikka vaatetus olisi sama :) Kokeilemalla se selviää. Ehkä kuitenkin parempi niin päin, että pukee ensin liikaa ja sitten pikkuhiljaa vähentää kerroksia.
Kannattaa huomioida myös se, että jos kuomun eteen laittaa harson tai muun vastaavan suojaksi, niin se lämmittää vaunun sisustaa huomattavasti. Hengitysilma jää vaunun sisään ja lämmittää tosi paljon. Pakkasellakin vaunussa voi olla lämpöasteita, jos on harso siinä edessä tiukasti kiinni. Silloin pärjää vähemmällä vaatetuksella.
Body, potkarit, kypärämyssy, tumput, töppöset, ohut villahattu, toppahaalari. Vaunuun mahdollisesti lisäksi äp-makuupussi, riippuen siitä miten kova tuuli on ja kuinka lämmin vaununkoppa.
Vastaavassa varustuksessa meidän 9kk poitsu nukkuu päikkäreitä vaunuissa pehmeässä kantokassissa, ja siellä on myös lisänä tuo äp-makuupussi.
Kuulostaa aika paljolta tuo vaatetus, vaikka on vasta nollakeliä, mutta vähemmälläkään ei pärjäisi. Sitten kun tulee enemmän pakkasta, niin aion vaihtaa vaunuun kantokassin tilalle eisbärchen lämpöpussin. Se on tooooosi paksu ja lämmin, sen sisällä sitten tarkenee kyllä pakkasellakin. Tuo meidän kantokassi kun ei ole kovin paksusti topattu.