Kokeesta 9- (luokan ka7), pistareista 8 ja 6,5, aktiivisesti viittaa. Mikä numero?
Kommentit (31)
Kasi nyt ainakin. Eikö ole enää kokeita tulossa?
Ysikin on mahdollisuuksien rajoissa, mutta missään tapauksessa kasia ei voi pitää vääryytenä.
keskiarvo on 7,7, ei siitä mitenkään ysiä voi antaa. Kyllähän noiden pistareidenkin on vaikutettava arvosanaan, miksi muuten pitää niitä. Jos ei olisi tuntiaktiivinen, niin seiskankin voisi antaa.
Onko oppilas todella innostunut aiheesta? Monta muutakin arvioitavaa asiaa on kuin kokeet. Numero voi olla 7-9.
Myös kotiläksyjen tekeminen/tekemättä jättäminen, muu tuntiaktiivisuus ja -käytös vaikuttavat.
jos ISOSTA kokeesta on ollut kuitenkin 9- !
pistarit voi osua huonolle päivälle, esim päänsärky voi vaikuttaa jo aika paljon..
itse antaisin 9 tai 8 riippuen tosiaan siitä kuinka ahkerasti viittailee tunnilla.
Kokeet 10, pistarit 10 kaikki 10 00000:(
mutta kasikaan ei mitenkään vääryys...
jos ISOSTA kokeesta on ollut kuitenkin 9- !
pistarit voi osua huonolle päivälle, esim päänsärky voi vaikuttaa jo aika paljon..
itse antaisin 9 tai 8 riippuen tosiaan siitä kuinka ahkerasti viittailee tunnilla.
Numeron kahdeksan kriteeristö on nykyään aika vaativa. Paljon merkittävämpää on jatkuvan hyvän osaamisen näyttö kuin yhden kokeen arvosana. Numero seitsemän olisi myös ihan mahdollinen.
Koetulos on kuitenkin sen verran hyvä ja jos oppilas on muuten tosi tunnollinen ja aktiivinen, ja vain tuo yksi pistari meni ketuilleen. Seiskaa nyt ei kuitenkaan minusta voi oikein harkita, ellei sitten tuntikäytöksessä ole merkittäviä ongelmia.
Pistarit on kuitenkin vaan pistareita. Itse muistan kouluajoilta pistarin, josta sain 5!!! Kokeesta sain 10- ja todistukseen tuli 10. Tasan ansaitsin sen. Pistari sattui tulemaan ehkä ainoana kertana koko syksynä, kun olin ollut kipeä edellisen päivän. En mä sitä opettajalle edes selittänyt mitenkään. Musta pistarit enemmänkin mittaa hiljaisten osaamista, koska monet hiljaiset ei aina uskalla viitata, vaikka tietäisivät vastauksen. Esimerkiksi serkkuni kertoi, ettei viitannut koskaan koulussa, kun ei uskaltanut...
Eihän siitä nyt mitenkään voi antaa 9 vaikka olisi kuinka tuntiaktiivinen.
Riippuu siitä onko se pelkkää viittamista vai osaako myös
mitä on sovittu kurssin alussa? Onko koe tärkein, vaikuttavatko pistarit numeroon? Mikä luokka? Yläasteella on monessa aineessa ns. kasin kriteerit määritelty: osaako ne?
Koenumero on yleensä se merkittävin, eli 8 tai 9. Vaikea sanoa, kun ei tiedä osaamista. Voi olla aktiivinen tunneilla, mutta ei sano mitään järkevää.
Numeron kahdeksan kriteeristö on nykyään aika vaativa. Paljon merkittävämpää on jatkuvan hyvän osaamisen näyttö kuin yhden kokeen arvosana. Numero seitsemän olisi myös ihan mahdollinen.
Pistarien keskiarvo on 7+ ja siihen päälle hyvä tuntiaktiivisuus ja kokeen numero 9-. Itse pitäisin täysin selvänä, että tuo 6.5 pistareista on vain huonoa tuuria, jos muuten on aktiivinen tunneilla ja muista näytöistä on saanut vähintään sen kasin. Eli siis numeroksi antaisin vähintään kasin, sitten katsoisin läksytilannetta (onko unohtumisia) ja jos aina läksyt tehty, tunneilla viittaa paljon, niin kyllähän se ysiksi muuttuisi.
Meidän koulussamme on lähtökohtana aina oppilaan etu. Epävarmassa/ristiriitatilanteessa etu menee aina oppilaalle eli tässä tapauksessa vaikka vähän epäilisi, että 9- on saatu tuurilla, niin ei siitä voi oppilasta rangaista eli vähintään se kasi olisi tulossa. Vai onko täällä niitä, jotka pitävät kokeita vain huvin vuoksi eikä niillä sitten ole muuten merkitystä paitsi jos ne vahvistavat oppilaasta saatuja ennakkoluuloja?
kokeesta ja pistareista voi laskea keskiarvoa tuolla tavoin, pistarit ovat paljon pienemmät ja painavat vähemmän arvostelussa kuin iso koe. Tai ainakin näin pitäisi olla
Eihän siitä nyt mitenkään voi antaa 9 vaikka olisi kuinka tuntiaktiivinen.
Pistareita ei voi arvottaa samalla tavalla kuin koetta, johon on valmistauduttu. Sehän osoittaa, että lapsi on huomannut, että kokeen eteen on tehtävän töitä, ja on tehnyt ja onnistunut.
En tajua, miten joku tuosta seiskan antaisi.
-ope
Voi olla etukäteen sovittu vaikka että pistareitten keskiarvo vaikuttaa loppuarvosanaan esim. 25%, ja se iso koe 75%. Tuntiaktiivisuus on sitten joko plussaa tai miinusta tähän. Näin ainakin oli meillä usein :)
Mun mielestä selkeä 9.
Pistarit lasketaan tuntiosaamiseen, eli mitää osaa siksi kerraksi ja tuo aktiivinen osallistuminen nostaa kirjallisia pistareita. Esim. jos tuntiaktiivisuus 10 ja pistarit 7. Näistä keskiarvo 8,5.
Ja koenumero painaa varmaan vielä enemmän kuin pistarit/tuntiosaaminen.
Aktiivisuus päihittää 6,5 pistarin.