Ruoka-aineita, joilla saisi vatsan toimimaan? Mitä pitäisi välttää?
Eli, pitäisi saada lapsen vatsa hieman pehmeäksi, valittelee kun kakkaaminen sattuu. Luumusosetta ei suostu edes puuron joukossa syömään enkä nyt ihan vielä haluaisi turvautua apteekinkaan tarjontaan. Eli jos ihan kotikonstein saisi vatsan toimimaan paremmin.
Kommentit (4)
Eli anna ruisleipää, puuroja, marjoja, vihanneksia. Omena ja päärynä helpottaa myös säännöllisesti käytettynä. Toisaalta jos tilanne on akuutti niin mikset käyttäisi lääkettä esim. kerran, ja sitten muuta ruokavalioita paremmaksi.
se saattaa auttaa.
Levolac on todella hyvää, ei ole lääke, vaan luontaistuote.
Meillä auttoi pojan ummetukseen johon ei ruokavaliokaan kokonaan auttanut.
Levolac:iin ei myöskään tule mitään "tottumusta" eli sen käyttöä ei pidä pelätä ajatukselle, että sitten joutuisi aina käyttämään.
Noihin vältettäviin lisäksi vielä banaani. Kovettaa paljon vatsaa.
Mutta siis suosittelisin kokeilemaan Levolac:ia, siitä ei ole haittaa ja on se mukavampaa kuin karsia ruokavaliota raskaalla kädellä.
Hyvä välttää mustikkaa, omenamehua, maitotuotteet voivat aiheuttaa ummetusta.
Tärkeää juoda tarpeeksi (vettä), hedelmät yleensä tekevät hyvää, ruisleipä.