Kasvatatko rankaisemalla vai palkitsemalla?
Vuosikausia meillä seurasi rangaistus pahoista teoista.
Uusi katras kasvatettavana ja kasvatankin palkitsemalla hyvät teot.
Mitäs veikkaat, kumpi toimii paremmin?
Kommentit (8)
Tietyistä jutusita seuraa kyllä rangaistus. Myös palkitsemista kyätämme... ei toinen sulje pois toista mielestäni.
Tosi vähän on jouduttu rangaistuksia käyttämään.
Toisiin toimii paremmin porkkana, kuin keppi.
Näin meidän 8v.Siksi ei siis tullut koska halusi olla pidempään kavereiden kanssa ulkona.Rangaistuksena kaverikieltoa seuraava päivä,sen jälkeen ollaan kehuttu kun tulee ajoissa kotiin.
Mielestäni siis molempi parempi,sekä rangaistukset että kehut ym palkitseminen
palkinnot, rangaistukset, uhkaukset, kiristys, pelottelu, kiitos ja kehuminen. Tilanteen ja lapsen mukaan valitaan keinot. t. Neljän äiti
Enemmän sitä palkitsemista, mutta ei meillä ainakaan lapsi ole ollut niin pyhimys ettei koskaan tekisi mitään kiellettyä. Ja silloin kun tekee, asiasta seuraa joku sanktio.
Hassua edes ajatella, että vain toista voisi käyttää.
Meillä rankaisuna on pelikielto, karkkipäivän menetys ym. Aikanaan myös kotiaresti.
Palkintoina on sitten yllärilahjat, raha ja aikanaan lapsen kasvaessa vapauksien lisääminen.
Meillä myös kehutaan ja kiitetään paljon (myös me aikuisten välillä :)).
Useimmiten pahoista teoista jutellaan ja kerrotaan, miksi ei saa. Jos oikein pahaksi meno äityy, niin jäähy. Myöhemmin kovemmat keinot tarvittaessa, kun lapsi kasvaa.
Ja vastaavasti myös palkitsen, kun tekee jotain oikein ja hyvin (esim. pissa pottaan -> rusinaa jne). Ihan pikkuasioistakin jaksan kehua.
Tietyistä jutusita seuraa kyllä rangaistus. Myös palkitsemista kyätämme... ei toinen sulje pois toista mielestäni.