hampaista karsea juttu
mulla on aina ollut hammaslääkärikammo ja en ole perinyt hyvää hammaskalustoa! nyt viimeisen viiden vuoden aikana takahampaista on sekä alhaalta että ylhäältä lähtenyt pari ja sit kuukausi sitten sivulta ylhäältä eli en voi hymyillä kun suu auki! mulla on takahampaiden luona ikenessä sellanen paise, josta tulee valkoista kun sitä painaa! se on ollut about 2 v. Tiedän, kuulostaa karsealta mutta oon jotenkin paniikissa ajatellessani lääkäriin menoa. Nyt kuitenkin päätin mennä ja varata ajan mutta en raaski yksityiselle mennä! mitähän ne tekee ekax, laittaa uuden puuttuvan sivuhampaan tilalle vai sanoo, että tekarit! oon vasta 42 v! hoitaako kunnallinen hampaat jos ne on mun kaltaiset?
Kommentit (3)
Toi paise kertoo siitä, että siellä on tulehdus ja paha sellainen. Siihen voi oikeasti kuolla !
Tarvitset luultavasti antibiootit myös. Hyvä että menent viimein hoitoon, koska tulehdus voi syövyttää jopa leukaluusi olemattomiin. Paha tulehdus tukkia hengitystiet ja viedä hengityskoneeseen. Lisäksi tulhedukset voivat mennä sydänlihakseen kohtaklokkaasti.
Kun pääset ekalle vastaanotolle, pahin helpottaa. Sano suoraan, että olet kauhuissasi.
Ikävä kyllä joudut maksamaan aika hurjia hintoja noista tomenpiteistä vaikka käytkin kunnallisella. Satoja euroja ilman muuta. Jos maksukykysi ei riitä, käy sosiaalitoimistossa.
Oot aika tyhmä. Huonot hampaat voivat aiheuttaa sydärin tai aivotulehduksen.
Parasta repiä kaikki pois ja laittaa tekohampaat