Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ärsyttää yksi ohari varaaja, joka tilasi multa lapaset. Ov

Vierailija
29.09.2010 |

Yhdellä keskustelupalstan kirpputorilla yks tyyppi halusi josko joku tekisi hänelle kahdet lapaset. Mä laitoin hänelle meiliä ja sovittiin, että teen hänelle ne lapaset hintaan 30 euroa (langat ja työ).

Lapaset sain valmiiksi kaksi viikkoa sitten ja aloin "pommittamaan" ostajaa viesteillä. Että antaisko hän osoitteensa ja tilinumeroni mihin maksaa.

Keskustelupalstalle kyllä viitsi kirjoittaa ja laitella omia myynti-ilmoja ym. Ja laitoinkin hänen yhteen ilmoonsa viestin, että olen yrittänyt tavoitella häntä. Ei suostunut antamaan uutta osoitettaan, vaikka vanha ei kuulemma toimi..

Mutta toisesta ketjusta sitten bongasin sen ja laitoin hänelle taas postia. Vastaus oli, että mä myyn sen takia noita kamoja, koska tarvin rahaa laskuihin jne. Mutta ei kuitenkaan vastannut siihen, koska voi maksaa.

Huomasin sitten viikonloppuna, että kyseinen tyyppi laittelee toisten myynti-ilmoihin viestejä, tyyliin: mä olisin kiinnostunut tuosta 60 euroa maksavasta takista, mä voisin ostaa tuon 50 euroa maksavan laukun ym. Joten laitoin uuden kyselyn, että tuo on mun mielestä törkeää käytöstä. Jos kerta rahasta on tiukkaa, niin mitä helkkaria se menee toisten ketjuihin kyselemään, kun meilläkin on vielä kaupat kesken. Ja koska hän pystyy maksamaan?

Vastaus tuli, että opintotuki tulee ensi viikolla, mutta siitäkin menee suurinosa laskuihin.

Vastasin taas, että ei ole mun ongelma. Olet kuitenkin myynyt yhteensä 200 euron hinnasta tavaraa, ainakin noiden sun myynti-ilmojen perusteella, missä olet ilmoittanut, että x, y, z ja xx on myyty jne. Eli älä valehtele! Ja mä olen saanut tarpeekseni tollaisista tyypeistä. Ei nimittäin ole eka kerta, kun odotan turhaan maksua, kun joku lupaa ostaa ja varaa tavaran ja sitten tulee läjä tekosyitä miksei voi maksaa.

Vastasin myös, että mä en saa noita myytyä missään enkä saa annettua niitä esim. lahjaksi, koska ovat sellaista kokoa, että harvalla aikuisella naisella on sen kokoinen käsi.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla