Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Juoksenko liian hiljaa vai onko hyvä?

Vierailija
28.09.2010 |

Olen suorittanut erästä juoksuohjelmaa (http://www.pori.fi/vav/liikunnanohjaus/juoksuohjelma_11vkoa.pdf), olen nyt viikossa 5.

20min juoksu ei hengätytä, eikä tule edes kunnolla hiki. Missään ei tunnu eikä satu. Onko tämä hyvä vai huono?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
28.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli liian matalalla sykkeellä.

Vierailija
2/3 |
28.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos hengästyy, juoksee liian kovaa. Tosin kerran viikossa olisi hyvä tehdä sellainen juoksulenkki, jolla hengästyy ainakin osan matkasta. Se ei ole kuitenkaan mitenkään välttämätöntä harjoittelun alkuvaiheessa. En katsonut tuota antamaasi ohjelmaa, mutta jos ohjelmassa lukee jonkin kerran kohdalla "reippaasti", "kovaa" tai vastaavaa, tarkoitus on hengästyä.



Voit kuitenkin kokeilla seuraavalla kerralla juosta vähän nopeampaa, mutta kuitenkin vielä niin, että et hengästy.



Hikoileminen on niin yksilöllistä, joten sen perusteeella on vaikea sanoa mitään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
28.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä siellä tulee jo viikolla 7 lenkki, jolla juostaan "tempoa vaihdellen". Tämä tarkoittaa, että juokset osan matkasta niin, että hengästyt ja osan taas tavallista vauhtiasi (näitä osuuksia vuorotellaan lenkin aikana). Sen jälkeen tulee lenkkejä, joilla juostaa "kovaa", "täyttä vauhtia" jne. osa matkasta. Näillä osilla on tarkoitus hengästyä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän viisi yhdeksän