Kommentoikaa päivän syömiset:
-100g tummaa suklaata
-puuro, 2 ruisleipää, omena
-kanasalaatti ilman kastiketta, paprika, 3 persikkaa, rieska
-3 croisanttia, 400 grammaa karkkia, muki teetä
Kommentit (12)
- 1 hevishot-juoma, muutama luumu omasta puusta
- arviolta 300g kylmiä nakkeja sinapilla, coca cola 3dl
- 1 hevishot-juoma
- juustohampurilainen, coca cola 3dl, 2 lettua
Että sellaista... Olen raskaana ja mikään normaali ruoka ei mene sisälle tai ainakaan pysy siellä...
- 1 hevishot-juoma, muutama luumu omasta puusta
- arviolta 300g kylmiä nakkeja sinapilla, coca cola 3dl
- 1 hevishot-juoma
- juustohampurilainen, coca cola 3dl, 2 lettuaEttä sellaista... Olen raskaana ja mikään normaali ruoka ei mene sisälle tai ainakaan pysy siellä...
Miten sulla tuollainen pysyy sisällä? Tai siis ymmärrän letut ja luumut, hevishotit ja colankin. Mutta muut kuulostaa ällöiltä; oksentaisin, vaikka en ole raskaana.
No, on se kuitenkin parempi sun syödä kuin olla syömättä. Toki vähän kannattaa miettiä sitä lastakin, ettei koko raskausaikaa vedä tuollaista settiä. Eli sitten kun huonovointisuus helpottaa: Kannattaa ainakin välillä pyrkiä syömään terveellisesti.
3 croisanttiin ja 400g karkkia saakka. Hui! Miten joku edes voi vetää noin paljon karkkia.
Ei se muuten vähäinen syöminen sitä korvaa.
Tumma suklaakin vielä ok, jos nyt ei noin paljoa päivittäin syö.
Kuten jo sanottu, tällä hetkellä ei mikään normaali pysy sisällä. Tuskin kukaan huvin vuoksi syö lounaaksi kylmiä nakkeja ja sinappia!
Ihmeen hyökkäävä asenne muutenkin, ihan sama mistä sinä oksennat, minun tapauksessani (ainakin lääkärin mukaan) on tärkeintä että jokin pysyy sisällä. Juuri sen lapsen takia olen syönyt mitä olen!
Ja miksi ihmeessä kuvittelet että söisin näin normaalisti?? Enkö juuri erikseen korostanut raskautta ja pahoinvointi, et sitten tajunnut että ne liittyivät jotenkin tähän asiaan?
että parempi sun on syödä kuin olla syömättä.
Ja että sitten, kun pahoinvointi helpottaa, niin sitten kannattaa pyrkiä syömään terveellisesti.
Ja kyllä kiitos, olen kuullut raskauspahoinvoinnista ja sen kokenut. Mun piti syödä 3-4 tunnin välein vielä sen ekan kolmanneksenkin jälkeen, ettei tullut huono olo. Ja ei oikein napannut aina syödä. Mutta söin paljon hedelmiä ja salaatteja, niitä oli helppo syödä. Toki ymmärrän, että kaikilla ei ole sama.
Joskus söin jopa hampurilaisen, mutta kylmiin tai lämpimiinkään nakkeihin en olisi koskenut. Enkä jauhelihapihvilliseen hampurilaiseen.
Minä kommentoin. En mielestäni vihamielisesti.
Ymmärsin, että syömiset liittyivät raskauspahoinvointiin. Eikö niitä siis olisi saanut sitten ihmetellä? Ja kommentoida? Miksi sitten kirjoitit ne tänne?
Yäk!
Miten sulla tuollainen pysyy sisällä? Muut kuulostaa ällöiltä; oksentaisin, vaikka en ole raskaana.
jonka elintavoista et tiedä pätkääkään..?
Sinusta on ihan normaalia aloittaa keskustelu tällaisella kommentilla, etkä koe sitä hyökkäävänä tai vihamielisenä?
Ja edelleen, miksi koet tarvetta neuvoa minua ruoka-asioissa, kun jo aloitusviestissä kerroin että en normaalisti näin syö, ja kerroin jopa erikoistilanteen mistä tämä ruokavalio johtuu?
P.S. Se oli ap joka pyysi kommentteja, en minä. Minä vastasin hänelle kertomalla mitä itse olen tänään syönyt, ajatuksena ettei hänen tarvi ainakaan kauhistella omia ruokiaan, koska jotkut meistä syövät/joutuvat syömään ties mitä kummallista.
Mutta en kyllä vain söisi noita. Ihan oikeasti oksentaisin, jos saisin edes nieltyä. Raskaana tai ei.
Hmm, kuvittelin, että tässä ketjussa kuului kommentoida. Et kirjoittanut siihen viestiisi, että ne oli vain ap:lle tarkoitettu vastaukseksi.
Ja ehkä tuo ei olisi ok kommentti tuntemattomalle kasvokkain, mutta tuo nyt tuskin on lähellekään pahinta, mitä täällä kirjoitellaan? Enhän mä edes sanonut, ettei sun pitäis noita syödä. Täällä kyllä tulee paljon pahempia ja vähemmän neutraalejakin mielipiteitä.
Ap kirjoittaa kysymyksen ja siihen tulee vastaus, ei liene ihan ydinfysiikkaa päätellä että se vastaus on tarkoitettu ap:n viestiin..?
Ja tottakai täällä lukee paljon pahempiakin kommentteja, mutta se ei silti oikeuta huonoa käytöstä. Jos et voisi sanoa noita päin naamaa (koska se on törkeästi sanottu), se on ihan yhtä törkeää myös netissä. Jopa av:lla!
Siis vastaus joo, mutta miten se pitäisi päätellä, että se oli vain lohdutukseksi, eikä niin, että sitäkin saa kommentoida. Ajattelit, että kukaan ei kommentoi, jos tuollaista kirjoitat tänne? Olisit sitten kieltänyt kommentoinnin.
Itsekin muuten laihduin raskausaikana, tosin en noin rajusti. Ja minähän jo ensimmäisessä viestissä kirjoitin, että parempi se on sun syödä, kuin olla syömättä. Tästä huolimatta mulla on oikeus mielipiteeseeni, että kyseisiin ruokiin en koskisi pitkällä tikullakaan. Tiedän toki, että moni noita hampurilaisia vetää. Kaiken muun siitä voisin syödä, mutten todellakaan sitä jauhelihapihviä tai ylipäätään jauhelihaa missään muodossa. Enkä nakkeja. Sinappi on ainoa, joka noista ei ole ällöttävä, vaikken edes pidä senkään mausta.
Ap kirjoittaa kysymyksen ja siihen tulee vastaus, ei liene ihan ydinfysiikkaa päätellä että se vastaus on tarkoitettu ap:n viestiin..?
Ja tottakai täällä lukee paljon pahempiakin kommentteja, mutta se ei silti oikeuta huonoa käytöstä. Jos et voisi sanoa noita päin naamaa (koska se on törkeästi sanottu), se on ihan yhtä törkeää myös netissä. Jopa av:lla!
3 croisanttiin ja 400g karkkia saakka. Hui! Miten joku edes voi vetää noin paljon karkkia.
Ei se muuten vähäinen syöminen sitä korvaa.
Tumma suklaakin vielä ok, jos nyt ei noin paljoa päivittäin syö.