Ruismarja puuro PIKA
Onko jollain äkkiä antaa hyvää ohjetta?
Kiits
Kommentit (5)
tehdään normaali hiutalepuuro ilman suolaa joko kattilassa tai lautasella mikrossa. Valmiiseen puuroon sekoitetaan kattilalliseen noin desi-puolitoista sokeroitua puolukkasorvosta/hilloa, lautaselliseen noin ruokalusikallinen.
ruisjauhoista siis - pussin kyljessäkin varmaan ohje löytyy, mutta vaikka näin
http://www.myllynparas.fi/portal/suomi/kuluttajat/reseptit/puurot/vaiht…
KVG on aika nopea haku myös omassa koneessasi.
ruisjauhoista siis - pussin kyljessäkin varmaan ohje löytyy, mutta vaikka näin
<a href="http://www.myllynparas.fi/portal/suomi/kuluttajat/reseptit/puurot/vaiht…" alt="http://www.myllynparas.fi/portal/suomi/kuluttajat/reseptit/puurot/vaiht…">http://www.myllynparas.fi/portal/suomi/kuluttajat/reseptit/puurot/vaiht…;
KVG on aika nopea haku myös omassa koneessasi.
samat ravinteet niissä on ja yhtä perinteinen on menetelmä. Henkilökohtaisesti tykkään itse eniten suurimopuuroista, mutta en sano että nekään ovat oikeampia, kunhan vaan tykkään enemmän.
pistä kattilaan vettä, ruishiutaleet ja puolukkasose. Kuumenna kiehuvaksi ja keitä hiljalleen noin 5 minuuttia. Mausta sokerilla.
Avot - nopea ja maistuu lapsille (meillä eivät tykkää kokonaisista puolukoista...)