Aikido lapsen harrastuksena?
Onko kellään tietoa/kokemusta? Haussa olisi 10 v lapselle jokin liikuntaharrastus, joka ei olisi kauhean kilpailullinen, ja itsepuolustustaitokin on hyvä juttu. Aikido kuulostaa vähän sellaiselta mitä olen ajatellut, mutta en itse tiedä siitä mitään.
Kommentit (13)
Kuulostaa ihan hyvältä. Mutta osaatko kertoa tarkemmin millaisia kokemuksia esim. siskosi lapsella lajista on?
purkaa energiaansa siihen, kun muuten hyppisi silmille.
jossa mielenhallinta on myös isossa osassa. Siinä ei hyökätä, vaan aina puolustaudutaan. On kyllä myös liikunnallinen ja notkeutta vaativa laji. Kyllä voisin lapseni aikidoon viedä.
Meillä lapset harrastaa judoa, olen erittäin tyytyväinen valintaan. Judo taita olla ainoa kamppailulaji, jossa ei potkita tai lyödä. Heittoja on, mutta niissä opetellaan hyvin kaatumiset ja maahantulot.
Judossakin harjoitellaan keskittymistä, rauhallisuuutta, hyvää käytöstä. Kuuluvat olennaisena osana harjoituksiin!
Ne heitot näyttivät vähän pahalta, ja aika kilpailulliseltakin se vaikutti. Harkittiin eri lajeja jo viime syksynä, mutta tänä syksynä uusi harkinta... Aikidostakin näkyy olevan näytös, mennään varmaan katsomaan. Ap
seuran näytös, ja mahdollisesti myös jutella junnuvetäjien kanssa! Mielestäni aikido on turvallinen laji purkaa ylimääräistä energiaa.
Aikidossakin heitetään vastustaja nurin.
Poikamme harrasti aikidoa ja olisi kiva jos vieläkin sitä harrastaisi. Aloitti sen 7v ja tuolloin koki lajin lopulta liian haastelliseksi hänelle. Ei ole liikunallinen poika ja jäykkäkin.
Alkuun oli kivaa, kun leikittiin polttopalloa ynm. mutta pian tuo muuttui pelkäksi aikidon treenamiseksi. Lisäksi aikidossa oli paljon ylivilkkaita poikia, joita poikamme pelkäsi. Parityöskentely saattoi olla epäreilua. esim. toinen poika vaan heitteli poikaamme maahan ja ei antanut tälle vuoroa, vaikka piti tehdä vuorotellen. Poikamme on arka ja ajattelin, että saisi lajin myötä paremman itsetunnon ja rohkeutta.
Toinen poikamme harrastaa karatejutsua ja siinä leikitään paljon enemmän ja ei heitellä ketään vaan harjoitellaan tekniikkaa eli potkuja ja lyöntejä ja jne. Tuntuu olevan viikon kohokohtia nuo karatejutsu treenit. Karatejutsussa kilpaillaan vasta aikuisena. Vöitä vaan suoritetaan.
Varmaan aina riippuu paljon siitä, millaisia ihmisiä sillä hetkellä on mukana. Karatejutsusta en ole ennen kuullutkaan, pitää tsekata :)
vain toinen lapsista heittää. Alusta asti lapsille opetetaan, että heittoja tehdään neljä ja sitten vaihdetaan vuoroja. Vetäjistä myös riippuu se, miten paljon tehdään tekniikkaa ja minkä verran leikitään, tehdään lihaskunto-, kehonhallintaliikkeitä tms. Tuotakin kannattaa kysyä vetäjiltä näytöksessä.
Vähemmän kilpailullisesta päästä? Ap yrittää vielä