Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten voikin ärsyttää niin paljon kaverin lässyttäminen isolle lapselleen

Vierailija
09.08.2010 |

Lapsi on jo koululainen, mutta äiti puhuu ihan jatkuvasti sellaisella lässytysäänellä "voi kulta,haluaisitko sinä..". En ole koskaan kuullut edes komentavan lastaan. Itselläni on samanikäinen lapsi joka on hänen lapsensa kaveri, kun olemme kaikki yhdessä ja lapset tekevät jotain älytöntä, vain minä komennan lastani ja hän ei ollenkaan omaansa! Antaa vaikka huudella vieraille ihmisille ihan mitä sattuu, eikä välitä.



Ilemisesti ajattelee niin että minun lapsi on syypää kaikkeen ja siksi ei komenna omaansa kun eihän se sen kullannupun vika ole tietenkään! On erittäin väärin omaa lastani kohtaan jos vain häntä komennetaan asiasta jota yhdessä tekevät. Niinpä olenkin alkanut sanomaan komennot monikossa koska toisen äiti ei puutu asiaan ollenkaan. Kun en voi katsoa vieressä komentamatta jos lapseni tekee jotain älytöntä, vaikka kiusaa toista lasta.



Mutta jos tämä äiti huomaa että komennan hänenkin lastaan niin huomaan että on ihan kauhuissaan, alkaa taas se lapselle lässytys ja näyttää sen selvästi että kuinka julkean hänen kullannuppuaan komentaa.



Lapsensa hallitsee perheessä täysin. Saa päättää kaiken, kaikesta neuvotellaan, äiti oikein näyttää pelkäävän lastaan. Pleikalla lapsi pelaa vaikka 10 tuontia putkeen kun äiti ei pysty sitä estämään kun lapsi suuttuu jos ei anneta pelata! oma lapseni on ihmeissään kun toinen saa pelata AINA ja hänellä on rajoitus, ihan epistä hänen mielstä kun meillä on sääntöjä ja kaverilla ei mitään.



Sitten vielä, tämä kaverin lapsi otti meidän lapselta tärkeän lelun jota kyselin takaisin niin äiti ei vaivaudu asiaa edes kommentoimaan, sitä ei vain löydy.



Ei voi mitåän mutta ärsyttää jo se lapsikin vaikka eihän se sen ressukan vika ole kun äiti on pilannut.

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
10.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mielestäni tilanne on nyt sinulle edullinen ja pääset "kasvattamaan" toista aikuista ilman, että siitä tulee mitään seurauksia sinulle tai lapsellesi.



Tee siis näin. Kun lapset taas koheltavat (tai vielä mieluummin hänen lapsensa), kiellä/komenna niin kuin tekisit, jos tämä äiti ei olisi paikalla. Kun äiti näyttää kauhistuneelta, kysy häneltä oikein rauhallisesti ja ymmärtäväisellä äänellä, miksi hän pelkää torua lastaan. Kysy häneltä, tekikö lapsensa hänen mielestään oikein. Kysy, eikö hän uskalla olla lapselleen vanhempi vai miksi pakottaa lapsensa kasvattamaan itse itseään. Kerro sen jälkeen, että lapsi kokee turvattomuutta, jos hänellä ei ole selkeitä rajoja eikä vanhempi uskalla ottaa rooliaan kasvattajana. Se on lapselle aivan liian suuri taakka. Hän tarvitsee jämäkkää vanhempaa, joka auttaa häntä tekemään oikeita ratkaisuja ja erottamaan selkeästi rajat.



Jos tuo äiti suuttuu, on mielenkiintoista nähdä seuraukset. Saako hän lapsensa lähtemään pois? Tuskin. Eiköhän se lapsi ole heillä pomo. Pystyykö hän estämään lapsensa ja sinun lapsesi kanssakäymisen? Ei. Toisin sanoen sanot hänelle mitä vaan, etkä saa mitään seurauksia, koska tuo äiti on niin selkärangaton. Jos hän nyt kuitenkin sattuisi kasvattamaan pikaisesti itselleen selkärangan, on se jo suuri saavutus, ja siitä voisit jopa ihan häntä kehuakin ja muistuttaa, että aikuisten riidat eivät kuulu lapsille.



Ap, et voi kuin voittaa tässä tapauksessa. Mene siis sanomaan suorat sanat!

Vierailija
2/9 |
09.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
09.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta jatka vain kaverinkin kieltämistä, jos äitinsä ei kerran tajua.

Vierailija
4/9 |
09.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei vaan huvita kommentoida sun ongelmaan palavalla minuutilla.

Pitäisikö? Kaikki heti sulle. Tai kukaan ei ole samaa mieltä kanssasi, jossain aikasemmassakin viestissä ap alkoi keuhkoamaan että eikö muut ole samaa mieltä jos ei HETI JOKU VASTAA! Minkä ikäinen olet?



Omiani komennan ja toisten tarpeen mukaan, en minä pidä kaikkea aina kiellettynä. Ehkä sinä olet vaan tiukempi?



Ehkä sinä näet tärkeänä raivota lapselle, puhua ja sopia ei saa.



Buuhuu.

Vierailija
5/9 |
09.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos kaverin äiti ei noteeraa sitä lelun viemistä niin tivaapa lapselta itseltään. Ja sano et jos ei löydy niin on ostettava uusi samanlainen tilalle.



Kai tuo nyt aärsyttäisi ketä tahansa mutta taitaa olla valitettavan yleistä nykyään.

Vierailija
6/9 |
09.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

äitinsä olisi niin kauhuissaan jos hänen lapseltaan jotain kysytään kun hänen lapsen täytyy saada tehdä mitä haluaa. Ajattelin että käsken lapseni kysyä sitä joskus kylässä ollessaan.

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
09.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kysynyt sitä lelua lapsen äidiltä ja hän on muka luvannut katsoa sitä mutta ei katso, eikä varmasti saada takaisin. On kyse siitä että on vaan niin äärettömän välinpitämätön toisten lapsista. Jos omalle lapselleen jotain tarvitaan tai häviää niin varmaan haetaan vaikka Australiasta asti

Vierailija
8/9 |
09.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sää menet sen eukon kotio ja ilmotat että lelu käteen NYT tai katkeaa ystävyys.



Ei sun lapselle kuulu asian selvittäminen, toi on varkaus. Itse sain pentuna selkääni jos jotain varastin kaverilta. Se nyt on liikaa mutta ei ole mitenkään hyväksyttyä viedä toisten tavaroita. Kyllä jokanen vanhempi siihen puuttuu.



Jos ei uskalla, niin olisko parempi soittaa lastensuojeluun. Alkaa olemaan siinä iässä jo lapsi että pitää tehdä selvät rajat.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
09.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

heille ja sanoisin että lelu tänne ja heti. Mutta kun sitä ei muka löydy mistään! En ala sitä rahaa vaatimaan, mutta joudun ostamaan lapselle uuden kun oli tosi tärkeä synttärilahjalelu. Tai siis osa sitä lelusettiä, ilman sitä ei pysty leikkimään koko lelulla.

Lapsensa valehtelee äidille ja äiti uskoo kaiken. Ikinä ei olla tiukille laitettu valehtelun takia. Mahdollista on että lapsi on sanonut ettei ole lelua ottanut ja äiti uskoo sen eikä siksi välitä.



Harmittaa kun menee rahaa, mutta minusta se on niin väärin lastani kohtaan että sen takia menettää rakkaan lelunsa. Helpommalla pääsen kun sen ostan vaan itse enkä puhu mitään.

ap