otan lopputilin koeajalla
Meinaan lähteä nostelemaan työpaikasta 3 kk jälkeen. Olenko työnantajaan kohtaan epäreilu, jos ilmoitan että en enää tule töihin vai olisiko reilumpaa sanoa että voin olla esim. 1 kk lisää jotta ehtivät etsiä uuden tilalleni.
Lopettamisen syy se, että työ ei alkuunkaan vastannut odotuksiani ja työpäivät ovat 10-12 h/ päivä, jotta kaikki hommat saisi tehtyä (ilman ylityökorvausta tietty kun olen toimihenkilö) ja lisää hommia vain luvassa koko syksyn. Olen jo nyt ihan ahdistunut ja tajuan enemmän kuin hyvin, että en pysty hoitaman tätä työtä + perhettä jne. samanaikasesti..
Kommentit (9)
Meinaan lähteä nostelemaan työpaikasta 3 kk jälkeen. Olenko työnantajaan kohtaan epäreilu, jos ilmoitan että en enää tule töihin vai olisiko reilumpaa sanoa että voin olla esim. 1 kk lisää jotta ehtivät etsiä uuden tilalleni. Lopettamisen syy se, että työ ei alkuunkaan vastannut odotuksiani ja työpäivät ovat 10-12 h/ päivä, jotta kaikki hommat saisi tehtyä (ilman ylityökorvausta tietty kun olen toimihenkilö) ja lisää hommia vain luvassa koko syksyn. Olen jo nyt ihan ahdistunut ja tajuan enemmän kuin hyvin, että en pysty hoitaman tätä työtä + perhettä jne. samanaikasesti..
Vaikka irtisanot itsesi koeajalla, me TE-toimistossa emme katso sitä "hyvällä". Omasta pyynnöstä tulee aina tehdä selvitys, ja jos syy ei ole pätevä karenssi napsahtaa. Jos et aio hakea työttömyyskorvausta, unohda vastaukseni. T: työkkärin-täti
Koeaika on koeaika. Mäkin "pelkään" irtisanoutuvani työstäni nyt koeajalla. Ei tunnu yhtään omalta! Mieluummin hoidan lastani kotona ja kärvistelen kotihoidontuella. Ainakin tällä hetkellä tuntuu tältä, pitää vielä mietiskellä..
kun kyseessä koeaika. Tietty fiksua sanoa esimiehelle että työ ei ollut sitä mitä odotit ja olla muutama viikko vielä, jotta saavat tilalle kenties uuden.
Kertoisin että työ ei vastaa odotuksiani, ja kysyisin onko mahdollista muutta toimenkuvaa, jos jään.
Ja keskustelisin siitä, aionko tehdä noita pitkiä päiviä tällä palkalla, jos jään.
Jos ei ole mitään saumaa muuttaa asioita, ehkä esimies ei haluakaan vakinaistaa, eikä tule ongelmia työkkärin suuntaan.
Meidän firmassa toimihenkilöt saavat ylitöistä korvauksen kunhan näistä ylitöistä on sovittu esimiehen kanssa etukäteen.
Vaikeus on vain saada esimieheltä läpi se ylityön tarve. Toisaalta ainakin minulla on ollut reiluja esimiehiä, joista on ollut ihan ok kuitata satunnaisia pitkiä päiviä lähtemällä toisinaan vastaavasti aikaisemmin.
Nyt johtajana ei sitten todellakaan makseta ylityökorvauksia.
ja lähdet kotiin, kun työpäivä on täysi. Ei sinulla ole mitään pakkoa ylitöitä tehdä ja vielä palkatta. Joko jatkavat sun työsopimusta ja sopeutuvat, ettet tee ylitöitä tai sitten eivät vakinaista.
Kyllä ilmainen työ kelpaa työnantajalle.
Ota asia puheeksi pomon kanssa. Jos asiaasi ei ymmärretä, sulla on hyvä mahdollisuus lähteä vaikka saman tien, kun kerran olet koeajalla. Miksi sinun pitäisi olla reilu, jos sinua kohtaan ei olla reiluja?
Mutta sitä varten se koeaika työntekijän näkökulmasta on, että voi lähteä nostelemaan _ilman irtisanomisaikaa_, jos paikka ei ole itseä varten.
Miksi ihmeessä sun pitäisi olla reilu ilman ylityökorvauksia? Eri asia sitten se, jos haluat saada palkkaa vielä siltä kuukaudelta (sähän joudut työkkärissä karenssille, kun lähdet itse), mutta ei sun tarvitse jäädä sinne palveluksena työnantajaa kohtaan.
Uutta paikkaa hakemaan vaan, onnea työnhakuun!