Kysymys ulkomaalaisen opiskelusta Suomessa
Italialainen kaveri olis tulossa TKK:hon opiskelemaan dipl. insinööriksi. Oli tarjottu n. 50 000 euron pakettia / kolme vuotta koko tutkinnosta. Mutta eikös EU-kansalaiset saa Suomessa opiskella samoilla ehdoilla kuin suomalaisetkin, eli ilman lukuvuosimaksuja? Vai olenko ihan väärässä? Tuo ylläoleva hinta ei ilmeisesti kata kuin pelkän opetuksen, ei materiaaleja.
Kommentit (12)
Ootko varma, ettei kyse ollut MBA-ohjelmasta?
http://www.tkkexecutive.fi/pages/tuitionfees
Eli siis tekniikan opiskelusta, ei ole vielä valinnut maata mihin menisi opiskelemaan.
Tässä on selvästikin kysymyksessä erityinen kansainvälinen maisteriohjelma, ja ne voivat todellakin olla ihan luvallisesti maksullisia. Suurella osalla näihin maksullisiin ohjelmiin tulevista on jokin EU:n apuraha, jolla he pystyvät kattamaan kuluista ainakin suurimman osan.
Tosin ihmettelen vähän tuota kolmea vuotta. Nämä ohjelmat ovat tietääkseni aina kaksivuotisia. Ohjelmiin tulijoilla on siis oltava pohjalla kanditason (bacherlor) tutkinto toisesta yliopistosta.
Italialainen kaverisi voi toki pyrkiä opiskelemaan TKK:lle tavallisiin suomalaisille tarkoitettuihin opintoihin ihan samalla tavalla kuin suomalaisetkin opiskelijat. Tällöin opinnot ovat maksuttomia. Jos hän ei osaa suomea, niin yleensä silloin on mahdollisuus päästä vasta maisteritason opintoihin, kun on ensin suorittanut kanditutkinnon muualla. Riippuu sitten aineesta, kuinka paljon kursseja on tarjolla englanniksi ja kuinka paljon joutuu turvautumaan itseopiskeluun ja tenttimään kursseja. Seuraava hakumahdollisuus (syksylle 2011) on joskus helmi-maaliskuussa.
Eli siis tekniikan opiskelusta, ei ole vielä valinnut maata mihin menisi opiskelemaan.
3 vuoden opiskeluaika hämää. 3 vuotta on ohjeaika tekniikan kandiin, mutta maisteriohjelmien (DI) opiskeluaika on 2 vuotta. Eli mikä tutkinto hänellä on nyt ja mitä hän oikein on menossa opiskelemaan?
Tästä on jo viikko aikaa, joten saattoihan se tarjottu aika olla kaksikin vuotta. Minä ymmärsin kyllä, ettei hänellä ole yliopistosta vielä mitään tutkintoa.
...että arvelinkin, että tuo suomen kielen taidon puute on se joka hankaloittaa merkittävästi ns. nuorisoasteen opintojen aloittamista/suorittamista.
Tästä on jo viikko aikaa, joten saattoihan se tarjottu aika olla kaksikin vuotta. Minä ymmärsin kyllä, ettei hänellä ole yliopistosta vielä mitään tutkintoa.
Siinä tapauksessa tuo maksullinen tutkinto kuulostaa oudolta. Ja kuten opettaja tuossa totesikin, kanditutkintoa ei varmaan edes voi suorittaa muuten kuin suomeksi.
On täysin varmaa, että meillä ei ole tarjolla mitään sellaista ohjelmaa, jossa voisi suorittaa koko DI-tutkinnon kolmessa vuodessa ilman, että opiskelijalla on valmiina barcherlor-tason tutkinto. En ole myöskään kuullut, että meillä olisi mitään 3-vuotista kansainvälistä ohjelmaa, jossa voisi suorittaa kanditutkinton. Tuollaisen ohjelman olemassaolo olisi aika yllättävää, koska TKK:n strategiana on nimenomaan ollut lisätä maisteriohjelmien opiskelijoiden määrää ja vähentää kanditutkintoa suorittamaan otettavien opiskelijoiden määrää.
Pystyn nyt kaveria valistamaan kun seuraavan kerran häntä näen. Nämä asiat eivät ole aina niin helppoja hahmottaa, kun en itse tunne italialaista koulujärjestelmää yhtään.
tuli vaan mieleen, että itse joskus hämmästelin sitä, että yhden vaihto-opiskelijan takia saatetaan vaihtaa luentojen kieli englanniksi. Ei minulla mitään vaihto-opiskelijoita vastaan, mutta kyllä se vähän kumma on jos 50 suomenkielistä joutuu "kärsimään" tönkköenglanninkielisestä opetuksesta yhden henkilön vuoksi. Jos vaihto-opiskelijoita otetaan, niin sitten pitäisi olla erikseen jo alunperinkin englanninkielisiksi suunnitellut kurssivaihtoehdot.
Katsoin vielä tuossa meidän kahden kansainvälisen maisteriohjelman tietoja, eikä niissä ole ainakaan mitään maksuja EU:sta tuleville opiskelijoille. Toisessa on kyllä maksu EU:n ulkopuolelta tuleville opiskelijoille (yht. 16000 euroa kahdesta vuodesta), mutta nämä jälkimmäiset opiskelijat saavatkin EU:lta yli 40000 euron stipendin.
En nyt tunne kaikkia meidän ohjelmia (niitä on ainakin 19 kpl), mutta epäilen kyllä vähän, että tuo 50000 euroa on jokin väärinkäsitys.
Ylös.