G: jos olisit viikon yksin kotona, mitä tekisit?
Lapset isällään viikon, en osaa tehdä mitään muuta kun pyöriä kotona ihmeissäni..
Rahaa ei ole.
Kerrankin olisi aikaa mutta ei rahaa.
Kommentit (24)
yrittäisin tehdä mahd. paljon töitä
ja olisin vaan, lukisin ja köllöttelisin ulkona mikäli sää sallii, kävisin pitkillä reippailla kävelylenkeillä :=) Näkisin kavereita..
Ja nukkuisin, söisin hyvin jaa katsoisin elokuvia ja hyviä sarjoja.
viikko yksin kotona, niin varmaan ensimmäiseksi aloittaisin SIIVOAMAAN ihan rauhassa! Siivoaisin ensimmäiset nejä päivää, kunnes kaikki pyykit olisi pestyinä ja silitettyinä kaapeissa ja talo järjestyksessä putipuhdas.
Sitten saattaisin mennä päiväksi kaupungille ja kiertää vaatekauppoja. Ostaisin itselleni ja lapsille uusia vaatteita...aivan rauhassa. Kävisin kylvyssä ja rasvaisin sne jälkeen kantapääni. Jos olisi vielä ylimääräistä rahaa, niin voisin käydä kampaajallakin...ekaa kertaa kolmeen vuoteen.
Tekisitte hyvää ruokaa ja istuisitte iltaa. Lue kirjoja, katsele elokuvia, lenkkeile.
Nukkuisin aamuisin pitkään sitten kävisin säästä riippuen joko helteisellä pyörälenkillä tai sitten jos olisi vähän viileämpää niin hölkkäämässä. Söisin terveellisesti oman makuni mukaista ruokaa, i h a n rauhassa. Lueskelisin hyvää kirjaa. Illalla kunnon salitreenit ja sen päälle kotiin saunomaan ja katsomaan hyvää leffaa.
Tuon päiväohjelman lisäksi voisin käydä myös leffateatterissa, tapaisin ystäviäni, nauttisin kotona vain hiljaisuudesta, menisin metsään keräämään sieniä...
Olisikin joskus kokonainen viikko omaa aikaa!
iltaisin käyn lenkillä, uimassa tai naapurissa kaffeella, eli rahaton minäkin aikalailla.
Katson vähän leffoja, luen kirjoja ja nautin hiljaisuudesta.
jos saisin edes kokonaisen päivän, nauttisin ja olisin vaan. Lukisin kirjoja ja kuuntelisin musiikkia. Saunoisin.
ja aion käydä jumpassa, marjastamassa ja sienestämässä (jos mitään löytyy) ja viettää aikaa hyvän ystävän kanssa
lukisin hirveän kasan kirjoja, katsoisin tv:tä, näkisin ystäviä, kävisin uimassa.
Rahan kanssa:
Kävisin leffassa, ostoksilla, joisin viiniä ja herkkuja + kaikki yllä mainitut
Ymmärrän ihmettelysi ap. En itsekään ole usein erossa lapsista, ja silloin yleensä tulee pyörittyä ihmeissään jonkun verran. ;)
kavereiden kanssa kahvittelua, shoppailua (edes ikkunashoppailua)
Kuuntelisin musiikkia, klassista ehkä. Kovaa! Yrittäisin virittäytyä pariksi päiväksi kirjoittamaan, pari novellia pitää saada valmiiksi.
Muusta en tiedä. Haluaisin olla yksin ja nauttia siitä.
Löhöilisin ja olisin. Kaikki aivan ilmaista iloa ainakin minulle.
Katsoisin telkkaria, söisin herkkuja ja löhöilisin.
Lapset ovat olleet hiihtolomalla vaarin kanssa reissussa ja tuolloin ajattelin että vois siivoilla mutta kun viikko on kulunut en ole saanut mitään aikaiseksi. Onpahan ainakin tullut levättyä!
Ottaisin eväät mukaan ja koiran. Tekisin joka päivä kunnon metsälenkin.
Kirjastossa kävisin lainaamassa kirjoja.
Järjestelisin lasten vaatekaapit, pienet pois.
Meillä kyllä riittäisi kotona kaappien järjestelyä.
Uimassakin voisi käydä ja ihan rauhassa löhötä rannalla, jos vaan sää sallii.
Ainakin seuraavat
-nukkuisin päiväunet aina kun siltä tuntuu
-siivoisin,järjestäisin kotia ja heittäisin kaikkea turhaa pois
-tapaisin ystäviäni ja kävisin ihmisten ilmoilla, esim. leffassa, terassilla, shoppailemassa
-hoitaisin ulkonäköäni eli hemmottelisin itseäni esim. hieronnalla tai kosmetologikäynnillä tai pitäisin ihan kotona päästä kantapäihin kauneudenhoitoillan
2. lukisin vaikka koko päivän
3. kaivaisin esille ompelukoneen ja korjaisin vaatteet,jotka ovat odottaneet "aikaa"
4. kävisin kirjastossa, aikuisten osastolla, viipyisin kauan
5. maalaisin
6. söisin suklaata ja katsoisin rauhassa tellusta ihanmitä itse haluaisin
7. siivoaisin ja nauttisin viikon siististä kodista
8. ikävöisin kakaroita
maanantaina menin töiden jälkeen yhdelle kaljalle terassille työkaverin kanssa, sitten menin kotiin, otin pyörän, kävin kolmessa puutarhamyymälässä ja tulin kotiin lastien kera. Ostin vähän kahvimaitoa, vihanneksia ja hedelmiä. Pesin kaikki pyykit ja katsoin kauhuleffan. Kaukosäädin oli minun! Ei EM-kisoja!
Tiistaina kävin töiden jälkeen uimassa ja illansuussa pitkällä pyörälenkillä lapio tarakalla. Löysin tammentaimen. Söin ruokaa pakastimesta. Ei EM-kisoja!
Keskiviikkona söin taas pakastimesta, töllötin teeveetä ( Ei EM-kisoja!) ja menin yhdeksältä nukkumaan, koska helle teki päänsäryn. Valtasin koko parisängyn ja annoin tuulettimen pyöriä.
Torstaina ostin kolme puutarhalehteä, kävin kotimatkalla mummollani, söin taas pakastimesta, imuroin kello 20
ja tiskasin vähät tiskit, pakkasin kassit ja kello 21 taas pyörälenkille. Palasin noin 22.45, menin suihkuun, join kaljan ja nukkumaan.
Perjantaina mökille taimilastin kera. Pakenin istutushommiin pihalle kun lapset alkoi tapella ja mies alkoi katsomaan EM-kisoja ilmoituksella "kun ei ole viikolla ehtinyt katsoa". Luin viikonloppuna torstaina ostamani lehdet, kun mies edelleen töllötti hypnoosissa kisoja. Lapset leikki urheilukisoja ulkona.
Kävisin kahvilassa, kampaajalla, kaupoilla, uimassa. Siivoaisin kotona, lukisin pinon lehtiä ja ehkä jonkun kirjan. - Sekä yrittäisin olla kyttäämättä puhelinta ja odottamatta liian usein, että kuulen mieheni tai lapsen äänen :)
Löhöilisin ja olisin. Kaikki aivan ilmaista iloa ainakin minulle.