Saako 6-vuotias leikkiä naapurin pihalla ilman valvontaa?
Oma lapsi ja naapuruston lapsi, joka asuu muutaman talon päässä, haluaisivat leikkiä yhdessä siellä toisen tytön pihalla, mutta siellä ei ole ketään aikuista paikalla. Onko ok? Mun mielestä ei ole, ja nyt olen ääliöäiti.
Kommentit (49)
että jos sielä ei ole ketään aikuista niin sitten pitää välillä käydä kääntymässä sielä.
Jos olet ulkona, niin kuuletko esim. tappelut, itkun?
Ja miten lapsi tottelee annettuja sääntöjä? Innostuuko lähtemään karkuteille vai tuleeko kysymään lupaa?
Liian nuoria olemaan keskenään.
Ei kai tuonikäisiä kukaan yksin kotiinkaan jättäisi?
Se vähän riippuu millainen piha, millaiset lapset, millainen alue jne.
Eskari-iässä lapsen reviiri lähtee laajenemaan, kaverit tulee tärkeämmäksi ja halu itsenäistyä kasvaa, myös kyky itsenäistymiseen.
Me asuimme kerrostaloalueella ja eskarilaiseni sai mennä kaverin kerrostalon pihalle leikkimään, eikä siellä ollut aikuista paikalla, oli sisällä ja näki ikkunasta.
Saatoin lapsen, ja ajattelin että ekaluokalla saa mennä ilman saattajaa, koska joutuu menemään kouluunkin ilman saattajaa..
(kaikki ei voi olla kotiäitinä kunnes lapset 20 v).
Meidän pihalle he eivät tulleet, se kaverin piha oli kivampi.
Nyt asumme omakotialueella ja lapsella on aika laaja reviiri ja on omalla pihallammekin ilman valvontaa, myös noin 3 v on omalla pihallamme ilman aikuista, piha on aidattu ja näen heidät ikkunasta.
eskarilaisena toisen samanikäisen kanssa kahdestaan metsässä leikkimässä.
Siitä lähti lääkäriltä ilmoitus sosiaaliviranomaisille. Noin pienten ei kuulu ulkoilla ilman valvontaa.
eskarilaisena toisen samanikäisen kanssa kahdestaan metsässä leikkimässä.
Siitä lähti lääkäriltä ilmoitus sosiaaliviranomaisille. Noin pienten ei kuulu ulkoilla ilman valvontaa.
Aluksi mietitytti vastaavat tilanteet, mutta tosiasia oli, että likka lähti kouluun ja hänen oli pakko oppia ylittämään autotiet ja liikkumaan lähiympäristössä yksin... Kuin myös olla aamusta joskus yksin... Mutta siihen oli opeteltava...
aloittamaan koulunkin jo 6 vuotiaana eli monikin jättää mm. koulumatkoille.
Liian nuoria olemaan keskenään. Ei kai tuonikäisiä kukaan yksin kotiinkaan jättäisi?
Tosi hyvin on mennyt ja jos jotain kysyttävää tulee niin pinkaisee kotia nopeasti. Pakko kait tässä on alkaa luottaa kun vuoden päästä on jo yksin kotona koulun jälkeen...
Kukaan ei kai laita 6-vuotiasta kulkemaan yksi useiden kilometrien koulumatkaa.
saa olla ulkoilemassa, enkä tykkäisi että kaveri tulisi sopimatta meidän pihalle.
ja mitä vaarallista kenenkään pihassa nyt voi olla?
piha! Ja ap, riippuu lapsista, mutta tuon ikäiset on pääsääntöisesti jo ulkona keskenään. Tutut paikat, osaavat olla lähtemättä mihinkään ja tietysti vanhempi hiukan vilkuilee välillä -> ihan normaalia! Tietysti, jos on joku hitaasti kehittyvä ja keskittymiskyvytön poika, niin miettisin hiukan, mutta perusfiksu 6-vuotias pärjää kyllä!
vai omine lupineeko se tyttö on teillä, vanhemmat töissä tai kavereillaan ja 6v yksin kotona?
lähiympäristössä samanikäisen kaverin ja 7v isoveljen kanssa. Käytännössä siis 2 lähipuistoa ja koulun kenttä ovayt sellaisia paikkoja minne saavat mennä, samoin kavereille saa mennä. Kännykät on lapsilla mukana, saan kiinni tarvittaessa. Asumme rauhallisella omakotitaloalueella.
En halua olla vastuussa jos meidän pihalla sattuu jotain, joten ilmoittamatta en halua tänne alle kouluikäisiä leikkimään.
En halua olla vastuussa jos meidän pihalla sattuu jotain, joten ilmoittamatta en halua tänne alle kouluikäisiä leikkimään.
leikkiä meidän/teidän pihalla?
Sehän lähtee jo kouluun syksyllä. Pakkohan sitä on oppia yksinkin olemaan ja ottamaan vastuuta. Jos tekevät luvattomia ja jäävät kiinni, sehän on sitten vanhempien paikka rangaista niitä.
Kyllä mun mielestä on ihme hyysäystä nykyään.
Tuleva eskarilainen ja tuleva ekaluokkalainen ovat koko kesän olleet kavereiden kanssa koulun futiskentällä ilman aikuista. Matkaa n. 200m eikä suoraa näköyhteyttä. Käymme toki katsomassa välillä ja soittelemme puolen tunnin välein.
Minä olen yksiselitteisesti kieltänyt lapsiani tuomasta meille kavereita leikkimään silloin kun me vanhemmat emme olekotona. Muutama ihan "perusfiksu" 8-9-vuotias kun on joskus tonkinut kaappeja ja etsinyt rahaa, varastanut pikkutavaraa ja rikkonut toista.
Pidä ap vaan kiinni ääliöydestäsi, se on sitä kasvattamista.
Seutu tuttu, pihoilla paljon muitakin tuttuja kavereita.