Kumpi parempi/kivempi lasten kanssa? Tukholman risteily vai Tallinan keikka?
Tukholman keikka olis sellainen alkuillasta lähtö, yö laivassa ja päivä Tukholmassa )mitä tekis vai laivallako vain?) ja sitten illasta taas laivalle ja aamulla olis takaisin kotisatamassa.
Tallinnan keikassa olisi meno-paluumatkan lisäksi yöpyminen hotellissa ja 2,5h keikka kylpylässä..
Se mulle on jäänyt epäselväksi miten siinä olis aikaa pyöriä Tallinnassa..
Lasten iät 8½v ja 7v.
Kommentit (11)
Molemmissa voi varmasti viettää mukavan loman.
Siitä olen erimieltä ettei Tallinnassa ole mitään lapsille. On paljonkin, kunhan pääset sataman suomalaisrysien ohi.
No mitä Tukholmassa sitten lapsiperheenä ehtisi/voisi tehdä kun satamaan saavuttaisiin n.klo9.30 ja laivalla oltava takaisin klo17 aikaan?!!
ap
Me käytiin aikoinaan lasten kanssa Gröna Lundissa. Sinne pääsi veneellä, pikku potsikilla. Ei ollut pitkä kävely veneelle Viikkarin terminaalista. Ihan kiva huvipuisto.
t. se Tallinnaa suositellut ja mukavaa lomaa valitsette sitten kumman tahansa.
t. Tallinnan retkeä suunnitteleva
Molemmissa voi varmasti viettää mukavan loman.
Siitä olen erimieltä ettei Tallinnassa ole mitään lapsille. On paljonkin, kunhan pääset sataman suomalaisrysien ohi.
Tallinnassa on esimerkiksi aivan loistava eläintarha. http://www.tallinnzoo.ee/
Siellä on myös pienille ihana 'saa silittää' alue ke-su. Eläinpuisto on tien toisella puolella Rocca al Maren kauppakeskuksesta. Perille pääsee helposti kauppakeskuksen ilmaisbussilla satamasta tai ihan taksilla. Taksin hinta eläintarhaan jäi noin sataa kruunuun.
Kauppakeskuksen toisella puolella on ulkoilmamuseo ns. Tallinnan Seurasaari. Vabaõhumuuseumi http://www.evm.ee/
Jos lapsesi ovat yli 140 senttisiä ja päälle 8-vuotiaita Karting-autoilu on suosittua. http://www.fkkeskus.ee/
Museoista tykkääville lapsille suosituin on varmaan Merimuseo paksussa Margareetassa.
Kylpylöistä lasten kanssa hyviä ovat esim. Kalev Spa ja Tallinkin hotellin kylpylä.
Parhaat uimarannat ovat Pirita ja Stroomi.
Vanhakaupunki itselläänkin on lapsille mukava.
t. se Tallinnaa suositellut
Itse olemme käyneet Junibackenissa, kauniila säällä Gröna Lundissa ja Skansenilla, vanhassakaupungissa/ kuninkaanlinnassa (jo 5- ja 7-vuotiaat tykkäsivät meillä esim. aarrekammiosta kovasti), tiedemuseossa, postimuseossa jne.
tuosta karting-paikasta, onko se 140cm/8v ehdoton raja? kuopus kun on 7½v ja 130cm eli...Harmi:/
ap
Pärjääkö Tukholmassa jos ei osaa ruotsia?
Tallinna ei muutenkaan sytyttänyt minua, ainakaan lapsiperhekohteena.
Tukholmassa sen sijaan käydään joka vuosi, ihana kaupunki ja näkemistä/tekemistä riittää.
Olkaa yksi yö Tukholmassa!