isä opiskelee synnytyksen kulun?
Oletko luetuttanut tulevalla isällä jotain synnytysjuttuja? Tai siis oppaita synnytyksestä?
Kommentit (7)
Ei ole minun esimmäinen. Miehen eka vauva on tulossa. Haluan että hän tietäisi millä tavalla synnytys etenee. : )
hommat etenee. Ei miehenikään mitään kirjoja lukenut synnytyksen etenemisestä, mitähän silläkin tiedolla olisi mahtanut tehdä.
löytää kyllä netistä tiedon, tai voithan jättää lehtipinoon neuvolan opukset. Jos alat opettaan ja tenttaamaan asioita, niin voi olla että jättää tulematta paikalle:)
mies luki kaikki oppaat, mitä nesim. äitiyspakkauksen mukana ja neuvolasta saatiin. Sanoin vain, että kerään nää oppaan kaikki tähän hyllyn päälle, katso, jos joku kiinnostaa.
Meillä oli eka tulossa. Ei kai niitä myöhempien kohdalla sitten tarttekaan lukea, joten tyhmä kysymys :D
En mäkään paljon oppaita jaksanut lukea läpi. Yhdessä käytiin tutustumassa sairaalaan ja siellä kätilö kertoi 2 tuntia synnytyksen kulusta. Siinä oli tutustuminen aiheeseen.
Jotain satunnaisesti luin netistä.
on saanut ihan itse lukea, jos on halunnut. Enkä ole tentannut. Turhanpäiväisessä valmennuksessa käytiin esikoista odottaessa ja sielläkin porukka väheni puolella seuraavalla kerralla.
Eihän se isä ole siellä synnytyksessä kätilönä vaan henkisenä tukena. Meillä ainakin riitti, kun oli läsnä, painoi hälytysnappia pyydettäessä ja tarjosi juomista välillä. Ja kyllä ne kätilöt antaa ohjeita isällekin ponnistusvaiheessa.