Hoitsut hei! Onko lääkäri helppo iskeä?
Mieheni sisko opiskelee sairaanhoitajaksi ja kuulemma aikoo iskeä lääkärimiehen ja jäädä sitten kotiäidiksi. Sisko on kyllä vetävän näköinen mutta riittääkö se?
Siskon edellinen mies ehdokas oli kotona asuva työtön vätys, joka ei edes töitä etsinyt, eli vaan äitinsä rahoilla. Tämän takia sisko nyt etsii työteliästä ja hyvin tienaavaa miestä.
Kommentit (18)
-suurin osa erittäin kuivia teoreetikkoja, vailla huumorin tai lavasäteilyn häivää
t. SH
Moni lääkäri on kyllä naimisissa hoitajan kanssa ja opiskelukavereista ja työkavereistakin useat löysivät puolison lääkärikunnasta. sis.kir.sh
Aika vähän olen tuollaisia nähnyt :D
Toinen sh
Olen kivasti tienaava insinööri ja en ole koskaan tarvinnut elättäjää. Miehen sisko tosiaan haluaa lääkäri miehen.
-suurin osa erittäin kuivia teoreetikkoja, vailla huumorin tai lavasäteilyn häivää t. SH
ja se oli mun hoitava psykiatri kolmisen vuotta. No ei menty naimisiin eikä edes pantu. Ollaan kyllä facebookki kavereita.
Heh! Olet tosiaan se tummanvihreä tuosta toisesta ketjusta =)
Olen kivasti tienaava insinööri ja en ole koskaan tarvinnut elättäjää. Miehen sisko tosiaan haluaa lääkäri miehen.
Eli todennäköisesti heitä on melko paljon enemmänkin.
Suurin osa tuntuu kuitenkin tavanneen kumppaninsa lääkärikoulussa, tai sitten on ihan toiselta alalta.
sh
yksinkertaisesti siksi, että työssä tulee tutuksi ja läheiseksi, kun ollaan paljon yhdessä. Työ yhdistää. luultavasti myös huumori ja arvomaailma. Ihan kuin mikä tahansa työpaikka, jossa ollaan yhdessä yötä päivää.
Minä tiedän kaksi lääkäri-hoitaja-paria meidän sairaalasta. Eli todennäköisesti heitä on melko paljon enemmänkin. Suurin osa tuntuu kuitenkin tavanneen kumppaninsa lääkärikoulussa, tai sitten on ihan toiselta alalta. sh
Mä en kyllä haluaisi että mieheni olisi enempi koulutettu kuin minä. Molemmat olemme tekniikan tohtoreita mutta minä työskentelen teollisuudessa ja mies yliopistolla.
kursseilla on niin suuri osuus naisia, että ne vähäiset mieslääkärit lähes järjestään napataan naispuolisten lääkäreiden puolisoiksi jo opiskeluvaiheessa, usein ennen kuin sairaalaan edes ehtivät nokkaansa pistää. Ne, jotka on naimisissa hoitajan kanssa, on yleensä joko viisissäkymmenissä tai sitten jo eronneita ja toisella kierrokselle napanneet työpaikalta hoitsun itselleen. Joten mitään runsaita vapaiden sinkkumieslääkäreiden valikoimia ei kyllä sairaaloista löydy!
Diplomi-Insinööriä mieheksi.
Eivät ole samanlaisia kirjateoreetikkoja vaan niistä löytyy pari pykälää enemmän elämänhimoa.
Ne on myös helpompi iskeä, koska ovat .... ehkä valitettavasti... sellaisia mihiä että niissä on sitä oikeaa mieshormonia.
Diplomi-Insinööriä mieheksi. Eivät ole samanlaisia kirjateoreetikkoja vaan niistä löytyy pari pykälää enemmän elämänhimoa. Ne on myös helpompi iskeä, koska ovat .... ehkä valitettavasti... sellaisia mihiä että niissä on sitä oikeaa mieshormonia.
että harvoin mikään enää iskee,mutta tää oli hyvä!!! Kerrankin jotain sellaista mille saa oikein kunnolla nauraa!
Tässä oli oivallusta :DDDDD
Diplomi-Insinööriä mieheksi. Eivät ole samanlaisia kirjateoreetikkoja vaan niistä löytyy pari pykälää enemmän elämänhimoa. Ne on myös helpompi iskeä, koska ovat .... ehkä valitettavasti... sellaisia mihiä että niissä on sitä oikeaa mieshormonia.
Miksi lääkärit olis helppoja tai vaikeita? Eiköhän hekin ole yksilöitä? Joku tykkää pulleasta, joku hoikasta, jotain kiinnostaa enempi mitä päässä liikkuu kuin ulkonäkö, yksi tykkää vanhasta, toista nuori, joku ei välitä naisista ollenkaan.
Työpaikaltako se kumppani aina löytyy?
Vanhemmistakin lekureista löytyy ihan komeita tapauksia...
Silti tyytyväinen omaan opettaja mieheeni
Lääkäreissä on monenlaisia miehiä kuten aivan kaikissa muissakin ammattiryhmissä. Yksi yhteinen piirre lienee ehkä kuitenkin jonkinlainen liiallinen itsearvostus. Useimmat ovat aika pehmoja myös. Tavalliset lääkärimiehet eivät ole teoreetikkoja, sillä tekevät varsin konkreettista ja käyännöllistä työtä. Ehkä yksi piirre, joka monessa lääkärimiehessä on aika näkyvä, on tavallaan sellainen oikean maskuliinisuuden puute.
Lääkäripuoliso-ketjussa.
Voi sinua! Mahtaa elämä olla rankkaa kun on noin kateellinen luonteeltaan.