Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Kateus on sää-lit-tä-vää!
05.07.2010 |
Miten pieni voi ihminen olla, että kadehtii toista ihmistä. Eikö riittäisi, että huolehtisi vain omista asioistaan ja tyytyisi siihen mitä itsellä on tai keskittyisi tavoittelemaan asioita, joita tarvitsee tai arvostaa.
Kateus on tyhmää, ja syö ihmisen sielun. Aina on niitä, joilla on enemmän, paremmin, kauniimpaa tai jotain muuta.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Esim. se että huomaa kadehtivansa vaikka tuttavan hyvää työpaikkaa voi antaa puhtia tavoitella itsekin korkeampaa asemaa. Tai se että kadehtii kaverin hyvää parisuhdetta voi saada aikaan sen että alkaa itse katsoa mitä vikaa siinä omassa on ja mitä voisi tehdä asian korjamaiseksi.
Ei kateus ole välttämättä pelkkää negatiivista märehtimistä eikä se väistämättä saa ihmistä yrittämään sen kateuden kohteen tuhoamista tms.