G:onko kukaan ottanut pikavippiä tms?
Kommentit (7)
Aivan järkyttävät korot ja jos talous on niin kuralla että on lainattava muutama kymppi tai satanen pärjätäkseen, on todella iso riski jäädä samantien kierteeseen. On paljon edullisempia vaihtoehtoja hoitaa tilapäinen luottotarve, ja jos minulla tällainen tilanne olisi, menisin ensimmäisenä keskustelemaan omaan pankkiini rahoitusvaihtoehdoista. Myös omiin kulutustottumuksiin on hyvä kiinnittää huomiota jos toistuvasti kulut ylittää tulot ja tulee tilanteita että rahat ei riitä "loppukuusta".
Luojan kiitos en ole joutunut ottamaan pikavippejä ja olen saanut luottokorttivelankin maksettua.
Jos pankkiin ei kehtaa mennä jonottamaan on hyvä että olemassa palveluita, jossa edullinen kulutusluotto vertailtavissa kuten tuolla
www.nettipankkiiri.fi
Se on totta, että uutta lainaa ei kannata hakea vanhan luoton maksamiseksi.
.. jouduttu kaksi kertaa ottamaan 150e suuruinen vippi että saadaan ostettua ruokaa ennenkun seuraavat tuet tulevat. molemmat vipit ollaan maksettu pois 7päivän sisällä. Sinällään ihan hyvä juttu jos ei jää koukkuun.
Maksoin ajallaan takaisin, ei ongelmia.
Sinänsä olisi halvempaa lainata joltain tutulta, mutta minulla ei ole ketään sellaista keneltä voisin pyytää 50 euroa enempää lainaa. Siksi tuo vippi oli hyvä.
Otin niitä tosi usein ja aina kun tuli opintotuki niin sillä makselin vippejä pois. Jouduin siis hirveään kierteeseen ja kalliiksihan ne tuli. Lopulta oli jo menossa ulosottoonkin kaikki vipit ja onneksi äitini lainasi minulle rahaa että sain kaikki maksettua kerralla pois. Sen jälkeen en ole pikavippejä ottanut, enkä ota.
otan 200 euroa päivittäisiin kuluihin. Mukava kun takaisinmaksun saa valita itse. Ekakerralla sain ainakin tuon 200 euroa ja se on ollut sopiva