Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vauvan kivesten laskeutumattomuus ja leikkaus 1-vuotiaalla. KOKEMUKSIA??

Vierailija
20.06.2010 |

Ihmetetytti toisessa ketjussa, kun jonkun lapsen kivekset eivät olleet laskeutuneet vielä 1,5 vuoden iässäkään eikä asiassa ollut kiirehditty ilmeisesti mitenkään. Meillä asiaan puututtiin jo synnytyssairaalassa, lähete tutkimuksiin tuli kun lapsi oli parin viikon ikäinen ja leikkaus on suunnitteilla ennen lapsen 1-vuotissynttäreitä! Kuinkahan näin paljon hoito eroaa ilmeisesti eri alueilla?? Miten teillä on toimittu?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
20.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vauhtia antoi nivustyrä, muuten eivät olisi kiirehtineet. Tyrä korjattiin ja kives laitettiin samalla paikoilleeen.

Vierailija
2/8 |
20.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

koska meillä on vakuutus, oli lääkärin suositus että leikkaus tehdään yksityisellä hänen yksityispraktiikallaan!! :/ taidanpa pyytää toisen mielipiteen ennen leikkaukseen viemistä...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
20.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

...että ennen kahden vuoden ikää olisi hyvä leikata.

Vierailija
4/8 |
21.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole kiva, jos hedelmällisyys menee, kun kivekset muhivat liian kauan lämpöisessä..

Vierailija
5/8 |
21.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oli siis toinen kives jäänyt laskeutumatta ja nivustyrä vaivasi myös.

Vierailija
6/8 |
21.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsi jne.? Pitikö jäädä sairaalaan yöksi vai oliko päiväkirurginen operaatio, tehtiinkö yksityisellä vai julkisella jne.? Ja toki muutkin, jotka ovat käyneet saman läpi. Meillä oli tilanne, että kivekset olivat "kaukana" vatsaontelossa ja piti ultrata onko kiveksiä lainkaan olemassa... Nyt kivekset ovat kuitenkin laskeutuneet jo lähemmäs kanavaan, joten leikkaus on jo helpompi, onneksi.



AP

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
21.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllä arvailua, kun olen kuullut asiasta siis vain kaverilta, mutta heidän päälle vuoden ikäisen lapsensa kiveksen laskeutumista odoteltiin, kun se oli jo "melkein" oikeassa paikassa.



Ehkä se, että kivekset olivat teillä noin syvällä vauhditti leikkausta. Varmaan riskit hedelmättömyydellekin ovat suuremmat. Tämä on siis vain spekulaatiota. Ehkä teidän kannattaa pyytää toiseltakin lääkäristä mielipide?

Vierailija
8/8 |
21.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oli niin ylhäällä vatsaontelossa, ettei päältäpäin tunnustelemalla löytynyt, ainoastaan ultralla.



Leikkausaamuna mentiin sairaalaan (hoidettiin siis julkisella puolella), jossa esilääkitys ja leikkaussaliin saatto. Itse sain mennä mukana leikkaussalin ovelle. Tässä vaiheessa kaveri oli jo ihan tokkurassa.



Nukutuksessa leikattiin. Itse leikkauksen kestoa en tiedä, mutta heräämöön pääsin odottamaan tästä n. 2 tunnin kuluttua. Lapsi heräsi vajaan puolen tunnin päästä tuosta. Koko iltapäivän oli ihan pökkyrässä ja nukkui pitkän pätkän. Oli pääasiassa rinnalla ensimmäiset hereilläolojaksot.



Alavatsassa oli poikittainen pieni viilto (3-4 cm) ja kivespusseissa yksi viilto. Näitä tuli varoa ensimmäiset päivät ja pidempääkin nostelussa. Itse lapsi tuntui pääsevän varsin vähällä kivulla. Pari päivää annoin särkylääkkeitä, mutta ei kertaakaan valittanut kipuja.



Toipuminen meni sukkelaan ja hyvin ja kives on kestänyt paikoillaan. Nyt on kulunut 2 vuotta koko hommasta ja kaikki jälkiseuranta on jo loppunut.



Meille sanottiin silloin 3 vuotta sitten, että juuri silloin on tullut uudet ohjeet vaivan hoitoon ja ne arviohoitoajatkin muuttui aikaisemmiksi meidän kohdalla (huomattiin siis jo synnärillä).

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kolme yhdeksän