Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Neuvoja betonilaattojen asennukseen pihalle

Vierailija
14.06.2010 |

Pienellä rivitalopihallamme on muutama rivi pesubetonilaattoja ja haluaisimme nyt tehdä laatoista myös polun takapihan portille asti, koska portille vievä nurmikko on lasten kulkemisesta aivan pilalla. Millainen projekti mahtaa olla? Laattoja ei varmaan tarvita kuin n. 10 kpl. Millaiset pohjustustyöt tarvitaan? Minulla on piha-asioissa peukalo keskellä kämmentä, joten jos jotain vinkkiä saisi asiasta tietäviltä.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
25.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taas huomattiin, kuinka kaikki kaikki tiet vievät Vauvalle! 

Ajattelin ensin kysyä pihapolun rakentamisesta AV:lta, mutta päätin kuitenkin googlettaa ensin. Paras vastaus löytyi joka tapauksessa täältä.

Nostan nyt tyytyväisenä ketjun siltä varalta, että joku muukin jo suunnittelee kevään pihatöitä.

Vierailija
2/5 |
14.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos oletetaan, että polun pitäisi kestää autolla ajoa, niin se vaatii pohjan kaivamisen ja maan vaihtamisen soraksi/murskeeksi routarajan alapuolelle asti. Sen päälle asennushiekka ja laatat. Kerrosten väliin suodatinkangas. Jos maa on savista tai routimisvaara muuten suuri, kannattaa murskeen alle laittaa 5-10 senttiä styroksia.



Kun oletettavsti sillä populla kuitenki nvain kävellään niin sellaisen tasaisen vierivieressä laattoja olevan polun alta pitäisi maata vaihtaa soraksi/murskeeksi noin 50-60senttiä. Jos maa on savista tai routimisvaara muuten suuri, kannattaa murskeen alle laittaa 5-10 senttiä styroksia. Sen päälle asennushiekka ja laatat. Kerrosten väliin suodatinkangasta.



Jos taas kyse on vain yksittäisistä astinkivistä, jotka eivät koske toisiinsa ja joiden ei siksi ole pakko pysyä ihan samassa tasossa talven yli, ei tarvi vaihtaa multaa soraksi ollenkaan. Leikkaatte vain nurmikon pois joka laatan alta ja pudotat laatanpaikalleen. Laiskimmat pudottavat laatat nurmikon päälle, mutta silloin ne kyllä ovat rumasti kohollaan ja tuppaavat keinumaan jalan alla jos maa ei ole ihan vatupassisuora.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
14.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tulipa kerrankin tällä palstalla hyvä vastaus.



Tarkoitus on tosiaan vaan tehdä sellainen polku jota pitkin kävellään takaovelta portille tai lähinnä lapset juoksee. Ajateltiin laittaa näitä samoja neliönmuotoisia pesubetonilaattoja vieriviereen kuin mitä on muutenkin takapihalla.

Vierailija
4/5 |
14.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ei haittaa, että joutuu vähän korjailemaan roudan jälkeen, vähempikin pohjustus riittää. minä poistaisin nurmikon juurineen (sen 15 cm siis, ja laittaisin tilalle hiekkaa. Sitten tamppaus ja tasoitus laudalla ja laatat siihen.



Jos routii, sitä voi korjailla.



Vierailija
5/5 |
14.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset


Jos routii, sitä voi korjailla.

nä vähän sinne tänne vinksottavat laatanpäät ei ole mitään kivoja...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kahdeksan kahdeksan