Avioeroasiaa: hain yksin eroa, kuinka tiedän koska harkinta-aika alkaa?
Lähetin eropaperit 2 viikkoa sitten, tiedän että mieheni on saanut siitä tiedon kun viestissä mainitsi asiasta, mutta kuinka tietävät oikeudessa että mies on jo saanut siitä varmasti tiedon ja koska harkinta-aika alkaa? En tiedä kuinka asia menee kun yksin hakee eroa, ilmeisesti toista osapuolta informoidaan kirjeellä (mies kun sanoi saaneensa postia asiasta) mutta täytyykö sen toisen osapuolen allekirjoittaa kanssa jotain ja ottaa yhteyttä oikeuteen että tietävät hänen saaneen kirjeen erosta?
Mieheltä en voi kysyä kun olemme pahasti riitaantuneet ja tiedän että jos miehen pitää jotain tehdä/allekirjoittaa ennenkuin harkinta-aika lähtee käyntiin hän ei todellakaan tee mitään sen eteen kun haluaa tehdä kiaken mahdollisimman hankalaksi.
Osaisiko joku neuvoa? Minulle ei siis ole tullut mitään ilmoitusta että harkinta-aika olisi alkanut tms..
Kommentit (22)
jossa kerrotaan harkinta-ajan alkaminen ja milloin voi jättää toisen vaiheen hakemuksen.
Tuleva ex-miehesi on saanut lähetyksen saantitodistuksella, eli hänen pitää käydä se postista hakemassa ja kuitata siellä lähetys saaduksi. Jos hän ei hae (noin kk taidetaan vain odotella), asian tietoon saattaminen siirtyy haastemiehelle. Harkinta-aika alkaa kulua vasta kun tieto on todistettavasti mennyt toiselle osapuolelle. Ja sama kakkosvaiheessa, siinä on vielä joku vastineenantoaika.
Omalla kohdallani ex-mies onnistui viivyttämään eron saamista niin, että kului melkein vuosi avioerohakemuksen ja eron saamisen välillä, vaikka jätin toisen vaiheen hakemuksen heti kun se oli mahdollista.
Eipä tuolla mitään isompaa merkitystä ollut, mutta ilmeisesti hän nautti pienestäkin kiusasta...
tieto on käräjäoikeudessa. Jos hän ei itse sitä palauta, haastemies etsii hänet ja hakee sen allekirjoituksen. Jos allekirjoitusta ei saada, on olemassa joku määräaika jonka jälkeen ero kuitenkin myönnetään. Ilman harkinta-aikaa eron saa kun on asunut kaksi vuotta erillään puolisosta. Silloinkin tarvitaan kuitenkin se allekirjoitus.
Mitään allekirjoituksia ei odotella/tarvita.
Ilman sitä ei harkinta-aika ala.
Kyllä tarvitaan allekirjoitus. Ilman sitä ei harkinta-aika ala.
Eroa voi hakea yksin tai yhdessä. Vaikka toinen jättäisi allekirjoittamatta, harkinta-aika alkaa. Eihän ketään voi pakottaa allekirjoittamaan, vaikka kuinka juoksisi haastemies perässä.
Avioeron myöntäminen viivästyi sen takia, että käräjäoikeus ei ollut hankkinut toisen osapuolen allekirjoitusta. Harkinta-aika alkaa vasta silloin, kun toinen osapuoli on allekirjoittanut tiedon siitä, että on tietoinen asiasta.
jälkeen vielä, vaan asia viivästyy.
ja kirjeellä menee tieto tulevalle exälle kun 6 kk mennyt ohi
allekirjoittanut ja palauttanut tiedoksiannon.
mitään allekirjoitusta.
Exä ei allekirjoittanut, mutta silti harkinta-aika alkoi heti. Tämä siis vuonna 2008.
Haastemiehillä on nykyään parempaakin tekemistä kuin etsiä pakoilevia exiä.
Erot tehdään kansliapäätöksinä.
Soita vaikka maistraattiin ja kysy.
Vai kuvitteletteko että on seuraavat 40 vuotta naimisissa vain siksi että toinen ei suostu allekirjoittamaan? Ei se niin mene.
AP sulle tulee paperi jossa imoitetaan harkinta-ajan alkamisesta ja päättymisestä, mutta sulle ei tule asiasta mitään muistutusta että harkinta-aika on päättynyt vaan 2 osa pitää muistaa toimittaa itse.
ja kysyä missä vaiheessa hakemuksesi käsittely on. Silloin tiedät onko miehesi allekirjoittanut vai odotetaanko sitä vielä.
no miten tämä nyt menee? pitääkö sen toisen henkilön allekirjoittaa jokin paperi että on saannut tiedon erohakemuksesta?
Sen joka ei ole ollut eroa hakemassa, täytyy allekirjoittaa ja palauttaa lappunen, jos kertoo saaneensa asiasta tiedon. Jos tätä lappusta ei ala tulla muutaman viikon sisällä, haastemies lähtee sitä hakemaan. Jos sittenkään ei allekirjoitusta saada, asia viivästyy epämääräisen ajan.
Exäni katosi kuin tuhka tuuleen erotessamme. Hain yksipuolisesti eroa. Lopulta haastemies laitettiin asialle mutta minulla ei ole tietoa siitä että hänkään olisi onnistunut miestäni tavoittamaan. Haastemies itse asiassa soitti minulla jossain vaiheessa ja kysyi tiedänkö exäni olinpaikkaa.
Minulle tuli lopulta ilmoitus kotiin että eroprosessin katsotaan annetun tiedoksi exälleni (en muista tarkkaa sanamuotoa) mutta siinä annettiin ymmärtää ettei häntä siis löydetty/hän ei suostunut allekirjoittamaan.
Eli eroprosessi viivästyi muutamia kuukausia tuon takia.
siksi kun haastemiestä ei oltu muistettu laittaa allekirjoitusta hakemaan.
oikeasti miten asia on?! Mulla sama tilanne kuin ap:lla. Eli olen jättänyt erohakemuksen yksin, tiedän että mies on saanut asiasta tiedoksiannon mutta ei ole vastannut siihen mitään eli onko harkinta-aika alkanut??? Mitään kirjettä mulle ei ole tullut.
Jos taas hakemuksen on tehnyt toinen puoliso yksin, harkinta-aika alkaa siitä, kun hakemus on annettu toiselle puolisolle tiedoksi. Hakemuksen tiedoksiantamisesta huolehtii tuomioistuin.
No siis kuinka tää asia nyt on oikeesti kun joka toinen vastaa eri tavalla? Millon se harkinta-aika alkaa?
onko kaikki tosiaan hakeneet yhdessä tuumin eroa?