:O Arvatkaas mitä 4-v. poikani sanoi minulle..
Olen suu auki vieläki.. Lapsi hyppi silitettyjen vaatteiden päällä, kahdesti käskin mennä pois, ei mennyt. Nostin sitten lattialle lapsen ja sanoin, että jos vielä menee hyppimään, saa arestia. Lapsi sanoi "vien sinut ulos ja tapan"..
Kommentit (4)
7 v taas ei ole sanonut mitään tuollaista ikinä. Juttelin asiasta neuvolassa (4 veen kanssa on hiukan muutenkin ongelmia) niin sanoivat, että tuollaisten puhuminen on kuulemma ihan normaalia, vaikka se äidin sydämeen pahasti ottaakin. 4 v ei ymmärrä yhtään, mitä on tappaminen ja kuolema, mutta asia askarruttaa ja lisäksi meidän 4v on jo oppinut, että äidin saa hiukan tolaltaan sanomalla jotain tuollaista. =(
kyselee kovasti kuolemasta ja miten ihmiset kuolee ja kuollaanko me?
Sana muoto on kauhea, mutta onko lapsi leikeissään törmännyt tappamiseen, ei oikeasti tiedä mitä se tarkoittaa
Siksi otti kovimmat aseensa käyttöön.
Ja myöhemmin, kun tilanne on ohi, jutellaan, mistä on tuollaisia oppinut, ja miltä se toisesta kuulostaa. Ja ymmärtääkö, että mitä sanoi, eikä noin puhuta toisille.