missä asiassa olet todella taitava?
minä osaan laittaa ruokaa ja leipoa
lasten kanssa viihdyn kotona hyvin ja toivottavasti se myös näkyy
Kommentit (23)
looginen ajattelu ja ihmisten tulkitseminen. Olen toimittaja.
Sen lisäksi olen vahva, siis lihaksilta, vaikka en niin kamalasti urheilekaan. Saas nähdä miten pitkään sitä iloa kestää1 :D
luistamaan arkisista askareista (siivous mm..). Olen myös taitava lupautumaan hommiin, joihin ei oikeastaan olisi aikaa, mutta en vaan osaa olla tarjoutumatta (tyhmästä päästä kärsii sit koko perhe).
Taidoista jos on ihan oikeasti puhe, niin olen hyvä leipomaan ja juuri näitä juttuja multa sit pyydetään..
Eli saamaton p**ka. Hommat odottaa tekijäänsä ja nytkin notkun vaan täällä kun kuopus päiväunilla.
Tällä en nyt tarkoita mitään matemaattista, vaan ihan arkielämän, erityisesti rahattomuuden, mukanaan tuomia tilanteita. Köyhän pitää olla kekseliäs.
Olen myös aika hyvä lukemaan ihmisiä.
niin puhelinnumerot, syntymäajat, päivämäärät kuin postinumerot ja muutakin nippelitietoa, josta ei niin hirveästi hyötyä elämässä ole (paitsi Trivial Pursuitissa ;)). On se silti ihan kiva, että minulta ensimmäisenä kaikkea turhaa kysytään, koska "varmaan muistat".
Käsitöistä ja monista sorminäppäryysasioista olen saanut kehuja, mutta tiedän itse niin taitavia käsityöihmisiä, etten itse pidä itseäni erityisenä.
Olen myös erittäin auttavainen, saan hyvän mielen jos autan ihmisiä, joten en ehkä ajattele näin muita vaan ihan itseäni ja itselleni hyvän olon tuottamista.
Olen myös erittäin auttavainen, saan hyvän mielen jos autan ihmisiä, joten en ehkä ajattele näin muita vaan ihan itseäni ja itselleni hyvän olon tuottamista.
Hymyilen vastaantulijoille ihan vain siksi, että ne hymyilisivät takaisin ja MINULLE tulisi hyvä mieli. Kohti katsovilta mummoilta saa melkein aina vastahymyn.
Nyt on kyllä taidot ruosteessa, mutta tuskin tuo seuraamistaito mihinkään niin kauas on kadonnut, ettei se pienen virittelyn jälkeen sieltä taas löytyisi.
taitava vieraissa kielissä ja nopea oppimaan vaikeitakin asioita. Olen myös taitava havannoimaan erilaisia asioita ja erilaisia ihmisiä, esim erityislapsia tai kehitysvammaisia ja pystyn suunnittelemaan kuinka heitä toiminnassaan ohjaan...
kyllä nyt jokainen osaa ruokaa laittaa,sen takia on reseptit olemassa netissä missä neuvotaan,en koe tota taitolajiksi vaan viitseliäisyydeksi!
ottamaan suihin ja lisäksi olen sinnikäs palstallaistuja, fysiikkani kestää huimia suorituksia istua yhteenmenoon koneen äärellä rasittumatta tai puutumatta.
Minäpä kun en pahemmin reseptejä harrasta vaan ideoin, sävellän, maustan ja keksin itse.
Mielestäni joku "viisas" on joskus sanonut, että hyvän ruoanlaittajan tuntee siitä ettei hän ole ohjeiden orja vaan luovuus pelaa.
-2-
Mistä sellainen automaattinen taito tulisi? En mä ainakaan ennen saanut ruokia oikein aikaiseksi, vaikka yritinkin. Ja syömäkelvottomia sörsseleitä tuli silloin tällöin ja ei-niin-herkullisia tuli sitten useammin. Joskus toki onnistumisiakin.
Ja sitten jouduin oikein prässiin, kun aloin tekemään meidän rakennusmiehille joka päivä ruokaa. Kyllä siinä kokkikoulussa taidot karttui kummasti, eli harjoitus tekee mestarin.
Mutta en nyt vieläkään itseäni miksikään mestariksi nimittäisi, vaan rajoittuneita mun taidot on edelleen. Siksipä vastasin yllä jo jotain ihan muuta kuin ruuanlaiton.
mäkään osaa laittaa ruokaa.
Hyvä olen piirtämisessä ja kielissä.
Sisustaminen, pukeutuminen, ylipäänsä kaikki tämän tyyppinne visuaalinen juttu. Olen hyvä lukemaan erilaisia käsialoja, kirjoittamaan ja lisäksi olen kekseliäs ja näppärä käsistäni.
Vikojakin on mutta ei nyt puhuta niistä ;)
oo hyvä ruoanlaitossa, mutta olen loistava pianisti ja taitava nettisivujen tekijä. Olen myös tarkka havannoija ihmisiä koskevissa asioissa.
osaan tehdä myös hienoja tiffany-töitä. Sit mä osaan takoa ja hitsata ihan kiitettävästi;)
(liian) ahkera talkootyöntekijä!
Olen myös sinnikäs!
ovat ruoanlaittotaitoni sekä
väri-ja tyylisilmäni mm lasten vaatteiden ja kotimme sisustuksen suhteen.