Vajaa vuosi kun euroalue romahtaa
mitä aiot tehdä, jotta selviydyt veloistasi?
Kommentit (12)
Onneksi mulla ei ole velkaa Suomen maassa. Tulee varmaan taas lomailtua Suomessa. Ei kirpaise niin paljon kukkarossa kuin ennen.
joten ei tunnu missään. Päinvastoin odotan että romahtas, jotta hinnat normalisoituu eikä kukaan pidä enää normaalina sitä, että karkkipussi maksaa 15 mk. tai kananmunat pikku rasia 15 mk.. meinaan euro on sekottanut kuluttajien kuin kauppiaittenkin päät, ihmisistä on tullut totaalisen hinta sokeita "eihän se oo kuin 50e" niin no kyllä 300e ennen oli iso raha..
Itsellä ei ole kokemusta asuntolainoista, mutta olen ymmärtänyt, ettei kiinteäkorkoiset lainat muutu miksikään.
Tosin en tiedä, mitä ap tarkoittaa sanalla "romahtaa" käytännössä. Se ei ole taloustieteen näkökulmasta mikään määritelty käsite. Ehkä tuota Euron ja dollarin välisen kurssin eroa (tuskin silloin sanotaan, että jokin maantieteellinen alue romahtaa) tai sitten ehkä euroalueen hajoamista, jos siitä vaikka erotetaan joku valtio tai joku rikkaampi lähtee lätkimään omille teilleen.
http://www.vauva.fi/keskustelut/alue/2/viestiketju/1164481/miten_kay_as…
jos olisi, niin se olisi niin kallis, ettei kukaan ottaisi. Kyllä pankki laskisi, mikä sen koron pitäisi olla keskimäärin pitkällä aikavälillä, ettei vaan jää tappiolle.
Yleensä kiinteähintaiset sopimukset useaksi vuodeksi ovat kalliita, kun niissä varaudutaan siihen pahimpaan tulevaisuuden skenaarioon kuitenkin.
kiinteäkorkoiset lainat
eikö silloin kun menee huonosti, niin korot ovat alhaalla?
Eli nyt kun Euroopan asiat on ihan kuralla, niin eikö korot silloin pysy alhaalla?
Tällaista lainamuotoa ei ole, jos olisi, niin se olisi niin kallis, ettei kukaan ottaisi. Kyllä pankki laskisi, mikä sen koron pitäisi olla keskimäärin pitkällä aikavälillä, ettei vaan jää tappiolle.
Yleensä kiinteähintaiset sopimukset useaksi vuodeksi ovat kalliita, kun niissä varaudutaan siihen pahimpaan tulevaisuuden skenaarioon kuitenkin.
kiinteäkorkoiset lainat
Euromaiden valtionvelat ovat järkyttävän suuria ja ei uskota, että ne pystyisivät maksamaan niitä takaisin. Silloin lainaa annetaan kitsaasti lisää ja jos annetaan, niin varmuuden vuoksi isoilla koroilla, jos on suuri riski, ettei pääomaa saa koskaan luotottaja takaisin.
eikö silloin kun menee huonosti, niin korot ovat alhaalla?
Eli nyt kun Euroopan asiat on ihan kuralla, niin eikö korot silloin pysy alhaalla?
sen ottaminen maksaa, siinä pankki on laskenut sen pahimman skenaarion ja ottaa etukäteismaksulla omansa jo varmuuden vuoksi pois. Ja muuten juuri nyt uusissa lainoissa otettavat korkokatot ovat järkyttävän kovahintaisia tai niin korkealla se katto, että todennäköisesti sellaisen ottaja (koska ovat hyvin lyhyen määräajan) maksaa täysin tyhjästä. Vain siinä tapauksessa, jos korot yhtäkkiä nopeasti ampaisevat huippulukemiin (siis se pahintakin pahin skenaario), niin korkokaton ottaja hyötyy.
Onpas korkokatto ... vastaus
kiinteäkorkoiset lainat
Siis kyllähän sitä kiinteäkorkoisia lainoja saa. Tai no kiinteä ja kiinteä, jos lainaa on paljon, niin eihän se kiinteä tietty välttämättä koske koko laina-aikaa, mutta ainakin 3v, 5v ja 10 v kiinteitä korkoja saa. Ei niissä sen enempää joudu marginaalia maksamaan kuin muissakaan pankkien lainoissa, tietty pitkät korot on nyt kalliimpia tällä hetkellä kuin lyhyet, mutta ei ne nyt mitään kovin suuria ole.