Miten saada 11 cm nukkumaan pidemmät yöunet?
Meillä selkeä pvrytmi kaksilla päiväunilla. Aamulla 11 cm mies herää 5.40-06, mentyään nukkumaan 20.15-21 välillä. Päiväunia kahdet,joista ekat 9.15-10.30/11 ja tokat 14.30/15-16.15-17. (Syö vielä 1-2 krt yössä rintaa)
Olen yrittänyt lyhentää vajaan vkon ajan noita noin kolmen tunnin mittaisia päiväunia, mutta jotenkin sillä ei ole ollut vaikutusta, ainakaan vielä..
Minkä verran teidän miehet nukkuvat yö- ja pv unia? Onko ideoita, miten saisin yöunet pitenemään. Perheessä pojat, jotka heräävät 6.30-7.30. Se oma aika jää joka ilta tosi vähäiseksi vanhemmille ja sille olisi tarve, koska perhe-elomme haastavampaa & raskaampaa kuin normiperheellä.
Kommentit (13)
Anna sille mukava hieronta illalla, se rentouttaa ja antaa paremman unen...
nukkuu vain öisin, silloin ihan jees unet n. klo 22.30 - 06.00. Ei ole tarvetta päiväuniin.
Mun 17 + cm mies nukkuu vain öisin, silloin ihan jees unet n. klo 22.30 - 06.00. Ei ole tarvetta päiväuniin.
kun heräilee kesken yötä ja haluaa leikkiä!
Pitäisikö koittaa jotain unikoulua?
Niin pienellä on nopeampi aineenvaihdunta. Pitäisi syöttää tuhdisti ennen nukkumista, mutta tuskin sekään auttaa.
myös öisin. muuten tuon 20 cm miehen kanssa on yhtä kiukuttelua päivät. eli jos mies haluaa leikkiä myös öisin niin sitten leikitään.
myös öisin. muuten tuon 20 cm miehen kanssa on yhtä kiukuttelua päivät. eli jos mies haluaa leikkiä myös öisin niin sitten leikitään.
Aivan loistava ketju!
Meidän 17cm käyttäytyy aivan tolkuttoman huonosti.
Räkii naamalle :(
Todella raukkamaista.
T: 11cm mies
Todella raukkamaista.
T: 11cm mies
joko voisit kohtapuoliin jättää ainakin toiset päiväunet pois?
Todella raukkamaista.
T: 11cm mies
joko voisit kohtapuoliin jättää ainakin toiset päiväunet pois?
Voimme perustaa sille oman ketjun ja keskustella aiheesta perinpohjin.
T: 11cm mies
unet jää vähiin.
Sitten tulee uhmis.