Millainen synnytyksen jälkeinen herkistyminen on vielä normaalia, mikä liiallista?
Minusta on tullut mahdoton herkkis kolmannen lapsen (nyt 2 kk) syntymän jälkeen. Edellisten kanssa tunsin olevani pääosin järkevä, en ressannut joka asiasta, pystyin olemaan vauvasta hetkittäin erossa jne.
Nyt taas tuntuu, että äidinvaisto on antennin lailla äärimmilleen viritetty. Säpsähdän vähän joka asiaa, tunnen riittämättömyyttä ja epävarmuutta. Sydämeni jotenkin pakahtuu sekä rakkaudesta että huolesta. Tuntuu jopa pahalta antaa vauva muiden syliin (poikkeuksena mies). Yliväsymyksestä ei pitäisi olla kyse, koska isommat lapset ovat jo isoja eivätkä vaadi 24/7 hoitoa.
Miten minusta on tällainen tullut? Ai niin, nyt olen myös tuntenut jälkikäteen syyllisyyttä joistain (sinänsä suht harmittomista) virheistä, joita tein varsinkin esikoisen hoidossa. Eräänäkin aamuna itkin valtoimenaan sitä, kuinka SAATOIN aikanaan olla niin huono äiti hänelle, kun en tehnyt tai tajunnut sitä tai tätä.
Onko kenellekään muulle käynyt näin vasta kolmannen (tai toisen, neljännen jne) lapsen kohdalla?
Ja itse ainakin muistan että toisen lapsen aikana alkoi pikasen herkistyä, mutta vasta neljänne ja viidennen aikana oli todellinen baby-blues päällä. Kaipa tuo reagointi voimistunee mitä enemmän noita lapsia on. Itselläni ainakin on käynyt niin.