Aureilla Jukan tuhkat kaksi vuotta vaatehuoneessa
Kommentit (8)
Voi olla jopa useampi tuhkauurna kotona rivissä.
mutta ei meidän kulttuurissamme, johon Anneli Auerkin on kasvanut. Ja Suomessa vainajan tuhka tulee sirotella tai pysyvästi sijoittaa jonnekin vuoden kuluessa hautauksesta. Vaatehuone tuskin on pysyvä sijoituspaikka, kun seuraava asukas tuskin tykkää jos vaatehuoneessa nököttää edellisen, murhatun asukkaan tuhkauurna.
mutta ei meidän kulttuurissamme, johon Anneli Auerkin on kasvanut. Ja Suomessa vainajan tuhka tulee sirotella tai pysyvästi sijoittaa jonnekin vuoden kuluessa hautauksesta. Vaatehuone tuskin on pysyvä sijoituspaikka, kun seuraava asukas tuskin tykkää jos vaatehuoneessa nököttää edellisen, murhatun asukkaan tuhkauurna.
käynyt räkäsemässä uurnaan kerran päivässä? =)))))
Otti vuoteeseen, saunaseuraksi jne...
En mä kyllä viitsisi kenenkään tuhkia himassani säilyttää. Olisin nakannut purkin vaikka roskiin jo ajat sitten.
Enkä mä kyllä ihmettele, ettei se tuhkaa sirotellessa itkenyt ja oli kärsimätön. Eihän tuommoista pelleilyä kukaan jaksa.
Ehkä se tosiaan tappoi miehensä. Saas nähdä pystyvätkö sen todistamaan.
Anneli Auer säilytti miehensä tuhkauurnaa 2 vuotta vaatehuoneessa
23.04.2010 07:58
Anneli Auer säilytti edesmenneen miehensä Jukka S. Lahden tuhkauurnaa kotinsa vaatehuoneessa yli kahden vuoden ajan.
Tuhkat siroteltiin mereen Turun Ruissalossa vasta viime kesänä, vain vähän ennen Auerin pidättämistä.
Silloinkaan se ei tapahtunut Auerin omasta aloitteesta, vaan Lahden siskot joutuivat patistelemaan leskeä.
- Puhuimme Annelille, että Jukan tuhkat pitää sirotella mereen, koska Jukka oli tätä itse eläessään halunnut. Emme muutenkaan pitäneet vaatehuonetta sopivana paikkana säilyttää uurnaa, sisko kertoi poliisille.
Ruissalossa paikalla oli Lahden sisaruksia lapsineen sekä Auer ja heidän lapsensa. Lahden siskon mielestä Auer oli tilaisuudessa jotenkin kärsimätön.
- Anneli itse heitti uurnan mereen. En muista, itkikö Anneli tilaisuuden aikana.Vaatehuone säilytyspaikkana ihmetytti myös toista Lahden sisarta.
- Monesti olen miettinyt, että mitä lapset miettivät siitä, että isän tuhkat ovat huoneistossa yli kahden vuoden ajan.
Anneli Aueria syytetään miehensä murhasta. Hän kiistää surmanneensa Jukka S. Lahden 1. joulukuuta 2006 Ulvilassa.
Lue tämän päivän Ilta-Sanomista, mitä Jukka S. Lahden sukulaiset kertoivat pariskunnan perhe-elämästä ja Anneli Auerin oudosta käyttäytymisestä.