Te, joiden lapset ovat jatkuvasti kavereilla kylässä
eikö teitä kiinnosta, mitä lapsenne puuhailee kavereiden kanssa, niin että kutsuisitte edes joskus niitä kavereita teille? Ja toinen asia, lastenne jatkuva ruokkiminen ei ole ilmaista ja jos se tapahtuu AINA kavereilla, niin se harmittaa niitä kavereiden vanhempia.
Kommentit (51)
kaverit ovat yleensä meillä. Eikä se minua haittaa yhtään, kiva vaan kun on kavereita.
Minä en tosin ruoki näitä kavereita, vaan he odottavat ruoka-ajan lapseni huoneessa tai lähtevät itse kotiin syömään.
Se miksi ovat yleensä aina meillä, johtuu siitä että meillä on kuulemma kivempaa.
Miksi sinä ap ruokit kavereita? Sehän on aivan sinusta kiinni annatko ruokaa vai et. Jos et halua kavereita teille, niin sinä voit kieltää heitä tulemasta.
En ymmärrä miksi teet tälläisestä ongelmaa??
meillä nuo lapset leikkivät, ei ole pelikoneita, lautapelejä kylläkin. Narisenkin nyt niistä lapsista, jotka jatkuvasti syövät ja ovat kuin iltapäivä- ja viikonloppuhoidossa. Ja nuo alakoululaiset kutsuvat itse itsensä kylään, mutta jostain syystä heille ei voi juuri koskaan mennä. Yksikin poika on säännöllisesti kavereilla ja saattaa viettää viikonloppuisin 10-12t kylässä, äiti soittaa iltapäivällä ja kysyy, mitä lapsi on syönyt ja koska tulee kotiin.
kun vielä kertoo, että on syönyt aamulla leipää ja kahvia(esim.lounasaikaan). Voin toki kieltää, mutta käy sääliksi tuota lasta, joka ei halua olla kotonaan, eikä ilmeisesti saa sinne kutsua kavereita. Mutta kysynkin nyt niiltä vanhemmilta, joiden lapset ovat aina kavereilla, etteikö heitä kiinnosta, mitä lapsi tekee?
Tyttöni luokkakaveri viettää jatkuvasti viikonloppujaan kavereillaan, viikolla hän lähtee kotiinsa klo 20, tekemään läksyjä. Ja on siis ala-asteikäinen. En antaisi oman tyttöni viettää kavereillaan tuntitolkulla jatkuvasti, vuoroin vieraissa. Meillä tarjotaan ruoka-aikaan myös vieraille ja jos tyttöni on silloin kaverillaan, niin syö siellä.
minulla on taas niin päin että lapseni kaveri on paljonkin meillä. ja minusta se on vain mukavaa.
ruokaa annan aina lasteni kavereille,koska meillä muutenkin tehdään niin paljon ruokaa että sitä menisi roskiinkin!
eikä ruoka niin kallista ole kun tekee normiruokaa.
Mutta, voisi se kaverikin joskus kutsua heille kylään. Ja ihmettelen oikeasti, eikö noita kyläluutien vanhempia kiinnosta, mitä lapsensa vapaalla tekee, vai onko vain tarkoitus saada lapsi pois kotoa? ap
toisten luona käydään tasapuolisesti vuoroin meillä vuoroin teillä.
mutta sitten on just näitä, jotka tulevat ilamiseen iltapäivähoitoon päivittäin ja joiden luokse ei koskaan pääse. Tää on nyt vain näin.
9-vuotias poika joka söi, lounaan, välipalat ja päivällisen, eikä tuo ruoka nyt niin halpaa ole, että olisi varaa jatkuvasti syöttää naapurin lapsia. ap
yleensä ovat kyllä 2-3t ja sitten äiti/isä soittaa kotiin ,10 tuntia on jo liikaa. Jospa kotona on jotain pielessä, vanhemmat juovat tms?
ei todellakaan ole köyhälle perheelle halpaa lystiä, jos jokapäivä 1-3 ylimääräistä suuta ruokittavana. viikossa tekee jo aika moisen lisälaskun saatisitten vuodessa...meille kaverit ovat kyllä tervettulleita, joskus vaan harmittaa todellakin tuo, että kaverit ruokailevat aina meillä. välipalat ja sitten vielä lämpösen ruoan joskus kaksikin...
kalliiksi tulee, jotkut lapset jopa kyselevät, koska laitat jotain syötävää...ja saako lisää.
kerran laiton jotain keksejä pöytään ja käänsin hetkeksi selkäni, oli kaikki keksit vedetty...ja yksi omisti lapsistani itki kun oli jäänyt ilman, ja keksejä kun ei ollut enempää...oli pakko yrittää keksiä joku hapankorppupalanen...sanoin kyllä lapsille, että oli ilkeästi tehty!!!
no tyttöni joskus ollu kaverillaan koulun jälkeen illan nii olivat syöny vaa sokeripaloja siellä ja tyttö ku tuli kotio nii päätä särki.
laitan ite aina kunnon ruokaa ja tää kaveri myös syö,mut sit heillä ei tyttöni saa ruokaa...epäreiluahan se...
Minä pistäisin naapurin lapset kotio syömään ruoka-aikaan. Välipalan kyllä tarjoan. Mutta se on meikäläisittäin niukka. Ja sanon, että keksejä on sitten yksi/kaksi per lärvi, ei sen enempiä.
tyttäreni kaveri paineli suoraan jääkaapille, tekemään inventaariota ja kun ilmoitin hänelle, ettei meillä toimita noin, vaan välipala on tämä, niin murjotti koko kyläilyreissunsa. Yleensä noilla jatkuvasti kyläilevillä ei ole käytöstapoja, eivät kai vanhemmat halua opettaa.
no vanhimman tytön kaveri muutama vuosi sitten meni kurkkiin meiän keittiön kaappiin ett onks teil viel niit yhtiä karkkeja.pistin kaapin kii nokan edestä ja totesin että ei.oli aika törkeä lapsi se.
tuskin omat lapseni menisvät kylässä kaappeja penkoon:0
meilläkin on melkein päivittäin sama kaveri ja syö jokapäivä välipalan ja päivällisen, kyllä kuukaudessakin jo ruokalasku kasvaa huomattavasti tuon yhden lisä suun takia. mutta tosiaankin säälittää, kun tämä kaveri on aina niin monta tuntia väh.6h , niin en viitsi pitää ilman ruokaakaan niin ja omat lapset eivät koskaan saa kys. kaverilla syötävää.
Minä pistäisin naapurin lapset kotio syömään ruoka-aikaan. Välipalan kyllä tarjoan. Mutta se on meikäläisittäin niukka. Ja sanon, että keksejä on sitten yksi/kaksi per lärvi, ei sen enempiä.
varsinkin kun toinen sanoo, ettei ole syönyt ja aamupalakin on mitä sattuu. ap
muruset lattialta, jos ei muuta löydä!
(ei ap, mutta yhtä tympääntynyt yksipuoliseen naapurien lasten ruokkimiseen ja jälkien siivoamiseen).
käyvät ne lapset meilläkin välillä, mutta kun ei ole pelikoneita niin vähäiseksihän se jää. Mut ei meidän lapset kavereilla syö, joten turha sun on siitä narista.
niin eipä sitä kehtaa olla ruokaa antamatta... ja onneks meil ainaki lapsen kaveri syö mukisematta...ja huomaa ett on nälkänen.kaikki menee mitä antaa.ja ei valita...reppana...
voi olla syynä se, että kotona on niin huono ilmapiiri (alkoholismia, vanhemmat jatkuvasti riitelemässä eron partaalla), ettei siellä haluta olla. Mulla oli tämä syynä kaverin luona luuhaamiseen, koskaan ei oltu meillä ja usein söin siellä. En ainakaan itse siinä iässä tajunnut että siinä oli mitään vikaa eikä vanhempanikaan koskaan sanoneet mitään asiasta.
käyvät ne lapset meilläkin välillä, mutta kun ei ole pelikoneita niin vähäiseksihän se jää. Mut ei meidän lapset kavereilla syö, joten turha sun on siitä narista.