Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miksi NIMIÄISET eivät merkkaa sukulaisille mitään, kaste vain? :(

Vierailija
10.04.2010 |

Meillä on kaksi lasta, joita ei ole kastettu, vaan vietimme molempien syntymän jälkeen nimiäisiä. Emme kuulu kirkkoon, mutta tietenkin halusimme järjestää lapsille kauniit tervetulojuhlat, joihin myös satsasimme kunnolla. Sukulaisemme tulivat paikalle kun heidät kutsuttiin, ja juhlat sujuivat mukavassa hengessä.



Jokin aika sitten siskoni sai esikoisensa, ja hänet aiotaan kastaa. Nyt vasta huomaan sen mielettömän eron, joka sukulaisteni suhtautumisella on nimiäisiin ja ristiäisiin. Voi sitä hössötyksen määrää erityisesti äitini puolelta! Aivan kaikesta, sanoista ja teoista tulee hyvin selvästi erille, että nyt vasta suvussa on OIKEAT vauvajuhlat, sellaiset kuin pitääkin.



Onko muilla ollut vastaavaa kokemusta?

Kommentit (211)

Vierailija
1/211 |
10.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uskonnoton kasvatus ei tarkoita arvotyhjiötä. Onneksi ihmisillä on yhteisiä tärkeitä arvoja, jotka ovat riippumattomia uskonnoista ja maailmankatsomuksista! Muuten yhteiskunta ei toimisi.

Uskonnottomat vanhemmat puhuvat usein lastensa kanssa erilaisista uskonnoista ja maailmankatsomuksista. He ovat vähemmistössä ja joutuvat siksi perustelemaan paljon paremmin oman maailmankatsomuksensa lapsilleen. Toisaalta on myös perusteltua kertoa muista uskonnoista, jotta lapsi hahmottaisi erilaisten uskontojen ja maailmankatsomusten laajuudeen. Yhtä ainoaa oikeaa totuutta ei ole, vaan totuuksia on yhtä paljon kuin ihmisiäkin.

Luterilaisuus on Suomessa vielä normi, ja jos kuuluu luterilaiseen kirkkoon, ei tarvitse kyseenalaistaa tai ihmetellä mitään.

Uskonnottomien perheiden lapset joutuvat jo tosi pieninä miettimään uskontoihin ja maailmankatsomuksiin liittyviä asioita, sillä niin tehokkaasti päivähoidossa ja koulussa annetaan uskontokasvatusta. Joko lapsi osallistuu uskontokasvatukseen ja ihmettelee, miksi vanhemmat ja opettajat uskovat eri tavalla. Tai sitten lapsi ei osallistu ja istuu jossakin eristettynä ja ihmettelee, miksi kaikki eri perheet uskovat eri tavoilla.

Lapsi ei kasva (toivottavasti) arvotyhjiössä On harhaluulo, että lapsi voisi aikanaan valita kuin tyhjältä pöydältä itselle sopivan uskonnon. Sitä ennen vanhemmat ovat vaikuttaneet suuresti lapsen arvojen muodostumiseen ja siten vaikuttavat siihen, miten lapsi aikuisena uskontoihin suhtautuu.

Itse odotan esikoistamme, laskettu aika on kesäkuun alussa. Me vanhemmat emme kuuluu kirkkoon ja aikomuksenamme on täten myös järjestää nimijuhlat - ohjelmaltaan sellaiset kuin itse haluamme. Tähän kauniiseen ja arvokkaseen seremoniaan ei pappia tarvita. Haluan, että lapseni saa vapaasti itse valita uskonto- ja seurakunnan mihin aikoinaan niin halutessaan liittyy. Olkoon se sitten esim. buddhalainen tai vaikka tämä meidän evankelis-luterilainen.

Vierailija
2/211 |
10.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

NIMENANTOJUHLA ELI NIMIÄISET



Nimiäisissä lapsi saa nimensä ilman kirkollista kastetta. Juhlassa lapsi esitellään ja toivotetaan tervetulleeksi sukuun, samoin kuin kastetilaisuudessa, mutta ilman uskonnollisia menoja. Nimi paljastetaan ja lapsi saa ns. "siviilikummit". Juhla järjestetään vauvan ollessa 1-3 kk ikäinen.



Juhla on hyvin vapaamuotoinen ja järjestäjiensä näköinen. Myös kummit tai isovanhemmat voivat järjestää lapsen nimiäisjuhlat.



Nimiäiset eivät mene totutun kaavan mukaan ja tämä voikin aiheuttaa päänsärkyä, jos et ole tottunut juhlien järjestäjä.



Tässä muutamia vinkkejä nimiäisten järjestämiseen:



Päätä ensin juhlapaikka ja -aika. Onko se kotinne, ravintola tai vuokrattava tila. Intiimimpi juhla syntyy kotona, mutta jos sukua on paljon, voi vuokrattava tila olla helpompi ratkaisu.

Kutsu vieraat ajoissa ja ilmoita jo kutsussa, että juhlat ovat nimenantotilaisuus. Näin mahdolliset kirkollista kastetta toivovat voivat tottua ajatukseen ajoissa.



Jos juhlat ovat kotona, pyydä ystäväsi tarjoilemaan ja hoitamaan kestitystä, että voitte itse keskittyä vauvaan ja vieraisiinne.



Leivo ajoissa pakastimeen, ota vastaan kaikki apu tai tilaa kakku ja muut tarjottavat konditoriasta tai pitopalvelulta.

Varaa riittävästi juotavaa. Yhdestä kuohuviinipullosta riittää kuudelle. Varaa kaksi kuppia kahvia jokaiselle. Huomioi lapset ja varaa myös alkoholitonta juotavaa.



Järjestä kotisi juhlakuntoon, varaa tarpeeksi tuoleja, tee tilaa eteiseen.



Jos juhlat ovat muualla, ota selvää autojen parkkeerauksesta ja lähetä vieraille kutsun mukana selkeä kartta ja ohjeet.



Hanki tai vuokraa tarjoiluastiat, pöytäliinat, kukat, kynttilät ja muut koristeet.



Juhlassa on hyvä olla joku runko, jonka mukaan toimitaan. Vieraille tästä on hyvä kertoa juhlien alussa. Vieraat rentoutuvat, kun tietävät mitä tuleman pitää. Siksi on tärkeää, että juhlassa on yksi seremoniamestari. Se voi olla vauvan äiti, isä, juhlan järjestäjä tai kummi. Hän voi ottaa vieraat vastaan, kertoa mihin voi jättää takit ja lahjat ja toivottaa ihmiset tervetulleeksi lyhyen puheen merkeissä.



Juhlan runko voi olla seuraavanlainen:



Vieraat saapuvat

Tervetuliaispuhe ja malja

Ohjelmanumero, puhe tai esitys

Vauvan nimen ja kummien julkistaminen

Malja vauvalle

Ruokailua ja kahvittelua

Lahjojen avaaminen



Kun nämä perusasiat on mietitty valmiiksi, voitte alkaa keskittymään itse juhlan luonteeseen. Juhlissa tärkeintä on tietenkin korostaa uuden perheenjäsenenne syntymää ja nimenantoa, ja haluatte varmasti tehdä sen omalla tavallanne. Vaikka kaikki tarjottavat olisivat herkullisia, myös teidän omat persoonalliset ideanne ja hyvä tunnelma saavat vieraat viihtymään. Mikä teidän perheellenne olisi luontevaa?



Persoonallisia ja hauskoja ideoita vauvan nimen paljastamiseen:



Voit hankkia puukirjaimet vauvan nimestä lastenhuoneen oveen ja asettelet ne yksitellen, niin että vieraat saavat yrittää arvata nimeä.



Nimi voidaan paljastaa vasta kakkupöydässä kakun päälle kirjoitettuna.



Jos vieraissa on paljon lapsia, tee aarrekartta, ja lapset saavat etsiä jokaisesta rastista yhden kirjaimen. Sitten kirjaimet pitää laittaa järjestykseen. Lapsille tietenkin pieni palkinto onnistumisesta.



Voit laatia pienen ristisanatehtävän jonka jaat vieraille ja ensin sen valmiiksi saanut saa paljastaa nimen.



Jos olet taiteellisesti lahjakas, voit maalata vauvan huoneen seinälle kuvan tai taulun, jossa on myös vauvan nimi. Kuvan voi paljastaa juhlissa.



Muita ideoita juhliin:



Voit istuttaa vauvallesi puun tai pensaan puutarhaan.

Jos olet teknisesti taitava, voit videokuvata vauvaa kylvyssä, itkuisena, tyytyväisenä, hymyilemässä, nukkumassa jne. Editoi lyhyt video näytettäväksi, jotta kaikki vieraat saavat nähdä vauvasi huippuhetkiä.



Vieraat voivat valita mukaansa suosikkikuvansa vauvasta. Laita erilaisia kuvia vauvasta kauniilla pyykkipojilla pitkään satiininauhaan roikkumaan.



Jokainen vieras voi tuoda vauvalle oman pienen kirjoitetun tervehdyksen jossa muistelee päivää kun kuuli vauvan tulosta ja syntymästä. Mukanaan voi tuoda myös arkistoista kuvia teistä vanhemmista pieninä. Näistä on helppo tehdä vieraskirja ja muisto vauvalle päivästä.



Isommat sisarukset voivat esittää juhlassa laulun tai lausua runon.



Kaikki vieraat voidaan ottaa huomioon juhlissa ja tehdä myös niinpäin, että suku esitelläänkin vauvalle! Kerrotaan vauvalle jokaisesta joku pieni tarina ja vauva käy tapaamassa jokaista vierasta.



Vauvalla voidaan nimetä ylimääräisiä "haltijakummeja", esim. "Tässä on hyvä ystävämme Hanna, joka piipahtaa meillä usein kylässä, hän on korttelikummisi. Lasse-setä on kova kalastamaan, hän opetti taidon isällesikin, hän on kalastuskummi."



Voit pyytää kutsussa jokaista vierasta tuomaan vauvalle muistoksi jonkun tästä päivästä kertovan tuliaisen, esim. suosituimman laulun cd:llä, karkkiaskin, kiinnostavan uutisen maailmalta, kaupan mainoksen jossa näkyy hinnat jne. Nämä tuliaiset laitetaan kauniiseen laatikkoon, "aikakapseliin" ja annetaan vauvalle aikuisena.



Piirtäkää aikajana, johon kirjaatte perheenne tärkeät tapahtumat. Siihen voi liittää kuvia ja muistoja elämästänne yhdessä. Jos haluatte, vieraat voivat täydentää sitä omilla muistoillaan ja tärkeillä päivillään. Näin saadaan helposti koko suvun historia!



Juhlien jälkeen vieraita voi kiittää kauniilla kortilla tai ehkä pienellä kirjeellä, jossa kerrotaan vauvan ja perheen kuulumisia. Hyvä idea on julkaista netissä vauvalle oma blogi. Sinne voi laittaa tuoreita kuvia ja kuulumisia ja sukulaiset saavat sieltä seurata perheen tapahtumia.



http://www.bebesinfo.fi/sivu.php?artikkeli_id=256

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/211 |
10.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Elämme todellakin nähtävästi jälkikristillisessä Suomessa... Todellisuudessahan kastejuhlalla ja nimiäisillä ei ole mitään tekemistä keskenään. Ristiäisissä on kyse kasteesta ja nimiäisissä nimestä. Suhtaudutaanhan kaikkiin juhliin eritavalla. Onhan esim. synttäreillä ja häilläkin suuri ero.



Kaste ei ole vauvajuhla. Näin ollen olet erehtynyt vertaamalla ihmisten reaktioita kahdesta erilaisesta asista toisiinsa ikään kuin kyseessä olisi sama asia.

Iloitse siitä, että sukulaisesi tulivat lapsesi juhlaan. Ongelmasihan on vain juhlat, ei että vauvasi olisi vähemmän rakastettu.

Vierailija
4/211 |
10.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos kyseessä ei olisi vauvajuhla, miksi sitä vietettäisiin niin pian syntymän jälkeen? Ymmärrän toki, että kasteen uskonnollinen merkitys on alun perin toinen. Syntymää halutaan juhlia kaikissa kulttuureissa. Jos ristiäisten tilalla olisi jokin muu vauvajuhla ja kaste tulisi vasta sen jälkeen, monet suomalaiset jättäisivät lapsensa kastamatta.

Ristiäisten pitäminen vauvajuhlana on kirkon etu. Nimiäiset vastaavat vauvajuhlaa, mutta eivät tietenkään kastamista jonkin seurakunnan jäseneksi. Toki nimiäisissäkin lapsi "otetaan suvun jäseneksi".

Elämme todellakin nähtävästi jälkikristillisessä Suomessa... Todellisuudessahan kastejuhlalla ja nimiäisillä ei ole mitään tekemistä keskenään. Ristiäisissä on kyse kasteesta ja nimiäisissä nimestä. Suhtaudutaanhan kaikkiin juhliin eritavalla. Onhan esim. synttäreillä ja häilläkin suuri ero.

Kaste ei ole vauvajuhla. Näin ollen olet erehtynyt vertaamalla ihmisten reaktioita kahdesta erilaisesta asista toisiinsa ikään kuin kyseessä olisi sama asia.

Iloitse siitä, että sukulaisesi tulivat lapsesi juhlaan. Ongelmasihan on vain juhlat, ei että vauvasi olisi vähemmän rakastettu.

Vierailija
5/211 |
10.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

on ihan pakko järkätä lapselleen ihan kastejuhlaa jäljittelevät juhlat kummeineen kaikkineen. Itse kaste ei kelpaa mutta kaikki muu pitää saada. Halutaan olla niin oman tien kulkijoita ja kertoa kaikille että me ajattelemme omilla aivoillamme emmekä usko tyhmiin jumalajuttuhin. Sitten kuitenkin tehdään kuten kaikki muutkin :) Lapsella pitää olla kummit, kun kerran naapurin Jessicallakin on ja tietty ne juhlat. Naurettavaa :)

Vierailija
6/211 |
10.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

myötätuntoni sinulle. Meidän lapsemme nimiäiset olivat meille elämämme kallisarvoisin juhla, johon olimme panostaneet todella paljon. Itkin juhlan jälkeen 3 päivää - yksi sukulainen ei tullut paikalle, yksi rupesi laulamaan tilaisuudessa virsiä ja puhumaan kirkkoon kuulumisesta (olimme eronneet kirkosta monia vuosia aiemmin). Olin äärettömän loukkaantunut. Itse en ikimaailmassa menisi pilaamaan toisten ristiäisiä, vaikken niistä tilaisuuksista pidäkään. Elämäni tärkeimmästä juhlasta jäi ikävät muistot. Uskomatonta, että sukulaisille voi olla kirkkoon kuuluminen isompi asia kuin lapsen syntymän juhliminen.


Mulle tuli paha olo sun puolesta. :( T. ev.lut.uskovainen

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/211 |
10.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi vauvaa ei saisi juhlia? Miksi vauvalla ei saisi olla aikuista ystävää? Pitäisikö lapsi liittää seurakunnan jäseneksi, että saisi juhlia vauvaa? Miksi vanhemmat kastaisivat lapsensa, jos eivät usko Jumalaan?

Mua aina naurattaa nää ihmiset, jotka ei halua kastaa lapsiaan, mutta sitten on ihan pakko järkätä lapselleen ihan kastejuhlaa jäljittelevät juhlat kummeineen kaikkineen. Itse kaste ei kelpaa mutta kaikki muu pitää saada. Halutaan olla niin oman tien kulkijoita ja kertoa kaikille että me ajattelemme omilla aivoillamme emmekä usko tyhmiin jumalajuttuhin. Sitten kuitenkin tehdään kuten kaikki muutkin :) Lapsella pitää olla kummit, kun kerran naapurin Jessicallakin on ja tietty ne juhlat. Naurettavaa :)

Vierailija
8/211 |
10.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

on ihan pakko järkätä lapselleen ihan kastejuhlaa jäljittelevät juhlat kummeineen kaikkineen. Itse kaste ei kelpaa mutta kaikki muu pitää saada. Halutaan olla niin oman tien kulkijoita ja kertoa kaikille että me ajattelemme omilla aivoillamme emmekä usko tyhmiin jumalajuttuhin. Sitten kuitenkin tehdään kuten kaikki muutkin :) Lapsella pitää olla kummit, kun kerran naapurin Jessicallakin on ja tietty ne juhlat. Naurettavaa :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/211 |
10.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kylläpä näistä nimiäisistä nyt jaksetaan jauhaa! :D



Ja pakko on nyt jo jotain avautuakin;



Minusta henkilökohtaisesti on huomattavasti suurempi syy juhlia vastasyntynyttä lasta ja hänen mukanaan syntyneitä uusia sukulaisuussuhteita, kuin jonkun kirkkoon liittämistä!



Ja faktaa: Vauvan pukeminen valkoisiin on todella vanha tapa monissa riiteissä, joissa lapsi on selvinnyt lapsivuodeajasta hengissä! Edelleen mm. monissa heimokulttuureissa on käytössä vastaavia riittejä, joissa lapsi puetaan/maalataan valkoiseksi hänen kunniakseen järjestettyihin juhliin.



Lisäksi kummius ei ole todellakaan mikään kristittyjen keksimä instituutio, vaan on ollut lähes ikuisesti käytössä. Kummien tehtävä on ollut tärkeä varsinkin silloin, kun synnytyskuolleisuus oli vielä runsasta. Kummina toimivat naiset olivat imettäviä ja miehet yleensä vauraampaa yhteiskuntaluokkaa. Joskus lapset myös annettiin kummilleen, mikäli tällä oli paremmat valmiudet kasvattaa lapsi.



Ja kuten joku jo mainitsikin; jos ihminen katsoo olevan aihetta juhlaan, vaikka syy olisi pullokokoelman 1000:s pullo, niin mikäli pidät tätä ihmistä arvossa ja otat osaa juhliin, niin suhtaudut juhlaan asian vaatimalla tavalla.

Tai jäät pois.

Vain todellinen moukka ei osaa käyttäytyä juhlassa asianmukaisesti.



Jaksan kyllä hämmästellä mikä noissa nimiäisissä nyt on niin järkyttävän hankalaa käsittää?

Ja varmaan kovimman metelin pitää taas pelkät tapakristityt, tosiuskovaisethan usein kohtelevat toista, kuten toivoo itseään kohdeltavan...



terv. turhautunut kulttuuriantropologi

Vierailija
10/211 |
10.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Ja varmaan kovimman metelin pitää taas pelkät tapakristityt, tosiuskovaisethan usein kohtelevat toista, kuten toivoo itseään kohdeltavan..."





Uskoville kaste on tärkeä asia sen uskonnollisen merkityksen vuoksi. Heidän on ehkä helpompi ymmärtää, että ihminen, joka ei usko samalla tavalla, ei kasta lastaan. Jos kastaa lapsensa vain tavan vuoksi (ilman uskoa), voi olla hankalampaa käsittää, miksi kaikki eivät tee niin - vaikka se on tällä hetkellä "maan tapa". Ehkä heidän on siksi vaikea suhtautua nimiäisiin?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/211 |
10.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kylläpä näistä nimiäisistä nyt jaksetaan jauhaa! :D

Ja pakko on nyt jo jotain avautuakin;

Minusta henkilökohtaisesti on huomattavasti suurempi syy juhlia vastasyntynyttä lasta ja hänen mukanaan syntyneitä uusia sukulaisuussuhteita, kuin jonkun kirkkoon liittämistä!

Ja faktaa: Vauvan pukeminen valkoisiin on todella vanha tapa monissa riiteissä, joissa lapsi on selvinnyt lapsivuodeajasta hengissä! Edelleen mm. monissa heimokulttuureissa on käytössä vastaavia riittejä, joissa lapsi puetaan/maalataan valkoiseksi hänen kunniakseen järjestettyihin juhliin.

Lisäksi kummius ei ole todellakaan mikään kristittyjen keksimä instituutio, vaan on ollut lähes ikuisesti käytössä. Kummien tehtävä on ollut tärkeä varsinkin silloin, kun synnytyskuolleisuus oli vielä runsasta. Kummina toimivat naiset olivat imettäviä ja miehet yleensä vauraampaa yhteiskuntaluokkaa. Joskus lapset myös annettiin kummilleen, mikäli tällä oli paremmat valmiudet kasvattaa lapsi.

Ja kuten joku jo mainitsikin; jos ihminen katsoo olevan aihetta juhlaan, vaikka syy olisi pullokokoelman 1000:s pullo, niin mikäli pidät tätä ihmistä arvossa ja otat osaa juhliin, niin suhtaudut juhlaan asian vaatimalla tavalla.

Tai jäät pois.

Vain todellinen moukka ei osaa käyttäytyä juhlassa asianmukaisesti.

Jaksan kyllä hämmästellä mikä noissa nimiäisissä nyt on niin järkyttävän hankalaa käsittää?

Ja varmaan kovimman metelin pitää taas pelkät tapakristityt, tosiuskovaisethan usein kohtelevat toista, kuten toivoo itseään kohdeltavan...

terv. turhautunut kulttuuriantropologi

Vierailija
12/211 |
10.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

on ihan pakko järkätä lapselleen ihan kastejuhlaa jäljittelevät juhlat kummeineen kaikkineen. Itse kaste ei kelpaa mutta kaikki muu pitää saada. Halutaan olla niin oman tien kulkijoita ja kertoa kaikille että me ajattelemme omilla aivoillamme emmekä usko tyhmiin jumalajuttuhin. Sitten kuitenkin tehdään kuten kaikki muutkin :) Lapsella pitää olla kummit, kun kerran naapurin Jessicallakin on ja tietty ne juhlat. Naurettavaa :)

Mua sitten naurattaa tuollainen kapeakatseisuus. Mua naurattaa ihan kamalasti, että luulet muiden apinoivat sinua, vaikka itse todellisuudessa apinoit muita. Ja ehkä eniten naurattaa, että sä luulet ihan tosissaan olevasi jollain tavalla muita ylempänä, josta hyvänä referenssinä kommentti "naapurin Jessicasta". Että mua sitten naurattaakin! HAHAHAHAHAHAAAA!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/211 |
10.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jotka pitävät uskonnollisia juhlia parempina juhlina kuin uskonnottomia? Pitävätkö he myös uskonnollisia ihmisiä parempina kuin uskonnottomia?

Vierailija
14/211 |
11.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oliko ainoa ero se, että siskon lapsesi juhlat ovat uskonnolliset? Onko siskosi lapsen juhlissa enemmän vieraita tai tarvitseeko hän muuten jostakin syystä enemmän apua? Suhtautuuko äitisi samoin sinuun ja siskoosi? Mitäs jos äitisi olettaa siskosi tarvitsevan enemmän apua ja hössötystä ja pitää sinua itsenäisempänä ja sellaisena, joka hoitaa, huolehtii ja päättää kaikesta itse?



Otapa asia puheeksi äitisi kanssa. Voihan olla, että syynä ei olekaan juhlan uskonnollisuus tai uskonnottomuus.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/211 |
11.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olemmeko kummajaisia, kun emme ole viettäneet kumpiakaan? Emme siis järjestäneet mitään nimenantojuhlia lapsillemme(6kpl) koska emme pidä sitä mitenkään tärkeänä tapahtumana.







Vierailija
16/211 |
11.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olemmeko kummajaisia, kun emme ole viettäneet kumpiakaan? Emme siis järjestäneet mitään nimenantojuhlia lapsillemme(6kpl) koska emme pidä sitä mitenkään tärkeänä tapahtumana.

Teitä ei vain ole huvittanut järjestää lastenne kunniaksi juhlia.

Tuskin kuitenkaan näiden nimiäisten tarkoituksena nyt varsinaisesti on sitä itse nimeä juhlia, kuten ei kastajaistenkaan. Mutta jos kastejuhlaa yleisesti kutsutaan ristiäisiksi, voidaan kai myös lapsen perheeseen tulon juhlaa kutsua nimiäisiksi, eikös?!

Ja sehän on teidän ihan oma valintanne mitä haluatte juhlia ja mitä ette.

Vierailija
17/211 |
11.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kasteessa lapsi otetaan seurakunnan jäseneksi. Ja samalla ohimennen mainitaaan nimi... Mutta miksi pitää erikseen juhlia sitä, että lapsi saa nimen???

Vierailija
18/211 |
11.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

on oikeus vouhkata asioista, joista haluavat.

Aika lapsellista katkerana kitistä jos sukulaiset kokevat kastejuhlan tärkeämmäksi kuin nimiäiset. Et voi heidän mielipidettään muuttaa, vaikka kuinka itkisit. He saavat mielipiteensä pitää.

Olisiko sisaruskateus kysymyksessä kun kadehdit sisaresi lapsen saamaa huomiota.

Emme kuulu kirkkoon, koska emme koe sitä omaksemme emmekä usko jumalaan niin kuin kirkko opettaa. Ei tässä sen kummemmasta aatteen palosta ole kyse.

Ja koska emme kuulu kirkkoon, emme tietenkään pidä ristiäisiä. Eihän se olisi mahdollistakaan tietääkseni.

Pitäisikö meidän tämän takia sitten kuitata lastemme syntymät vain lähettämällä nimipaperit maistraattiin? Eikö kirkkoon kuulumaton saa teidän mielestänne juhlia lapsensa syntymää ja nimen antamista?

ap

Vierailija
19/211 |
11.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tajua. Jos inhoaa ajatusta kasteesta, sama kai ne nimiäisetkin on, juhlat jonne tulee vieraita.


yleensä nimiäisiin nimenomaan ei.vaikka olihan täällä joku syvästi uskonnollinen järjestänyt nimiäiset mutta yleensä uskonnollisuus erottaa nämä juhlat toisistaan.

Vierailija
20/211 |
11.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

On harhaluulo, että lapsi voisi aikanaan valita kuin tyhjältä pöydältä itselle sopivan uskonnon. Sitä ennen vanhemmat ovat vaikuttaneet suuresti lapsen arvojen muodostumiseen ja siten vaikuttavat siihen, miten lapsi aikuisena uskontoihin suhtautuu.

Tottakai vanhyemmilla ja heidän arvoilla ja malleilla on vaikutusta lapsen elämään ja valintoihin (valitettavasti, täytyy todeta joidenkin tapauksien kohdalla)! Enhän tätä toki kieltänyt!

Kyse on kuitenkin periaatteellisesti siitä, että lapsella on vapaus valita, punnita asioita ja vaihtoehtoja. Varmaan on hyvin todennäköistä, että hän ei koskaan liity mihinkään kirkkoon. Mutta voi aivan yhtä hyvin tapahtua myös niin, että hän jossain vaiheessa tuntee tarvetta ja kiinnostusta näitä asioita kohtaan ja silloin hän on vapaa tekemään kuten tahtoo. Ei se nyt sentään mikään harhaluulo ole! Yksilönvapaushan on päivän sana ja sitä korostetaan ja varjellaan joka puolella - miksei myös tässä asiassa.