Tiuran mies Olli Ainola eronnut Ylestä, paskat naimakaupat
Mahtaa vituttaa Olli Ainolaa kun sotkeutui kohupolitikkoon.
Olisikohan niin että muuttavat maasta pois häpeän vuoksi.
Kommentit (7)
Mistä olet kuullut/ lukenut? Muistan vaan sen, että Ainola suunnilleen sen Anna Tapion koulun sotkun aikaan siirtyi sivuun poliittisen toimituksen johdosta, muihin tehtäviin. Onko nyt sanoutunut irti YLEstä? Olenkin miettinyt tätä asiaa ...
Sietämätön se Tiura tänään Ajankohtaisessa Kakkosessa.
Mahtaa vituttaa Olli Ainolaa kun sotkeutui kohupolitikkoon.
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Marja+Tiuran+puoliso+Olli+Ainola+…
Ylen uutisten taloustoimituksen päällikkö Olli Ainola eroaa tehtävästään. Ainola on kansanedustaja Marja Tiuran avopuoliso.
"Olli Ainola on tänään omasta aloitteestaan irtisanoutunut", Ylen uutisten vastaava päätoimittaja Atte Jääskeläinen vahvistaa tiedon. Jääskeläinen ei halua kommentoida asiaa mitenkään tarkemmin.
Olli Ainola itse kertoo, että irtisanoutumiseen on kaksi syytä. Hän aikoo siirtyä uusiin journalistisiin tehtäviin. Mitä nämä tehtävät ovat, sitä hän ei vielä halua kertoa.
Toisekseen hän haluaa torjua hänen ja Tiuran avoliitosta mahdollisesti kumpuavat epäilyt. ”Haluan irtisanoutumisellani torjua ne mahdolliset epäilyt Ylen journalistiseen toimintaan liittyen, joita voi kummuta puolisoni julkisesta tehtävästä”, Ainola sanoo.
Ainola on pitkän linjan journalisti.
Hän toimi aiemmin Ylen politiikan toimituksen päällikkönä, mutta siirtyi syksyllä taloustoimituksen päälliköksi, kun vaalirahasotkut Tiuran ympärillä pahenivat.
Kesällä 2009 Julkisen sanan neuvoston puheenjohtaja Pekka Hyvärinen kommentoi, että Ylen pitäisi arvioida uudelleen politiikan toimituksen päällikkönsä asema vaalirahoitusuutisten välittäjänä ja kommentoijana. Tuollon Yle arvioi, että Ainola ei ole vaalirahauutisoinnissa jäävi.
Ainola on työskennellyt myös Suomen Kuvalehdessä, Iltalehdessä, Kauppalehti Pressossa ja Helsingin Sanomissa.
loikkausjuttua jo hallitusneuvottelujen aikaan.
"Julkisen sanan neuvoston puheenjohtaja kommentoi, että Ylen pitäisi arvioida uudelleen politiikan toimituksen päällikkönsä asema vaalirahoitusuutisten välittäjänä ja kommentoijana. TUOLLOIN Yle arvioi, että Ainola ei ole vaalirahauutisoinnissa jäävi".
Kiitos linkeistä. Sääli, Ainola on hyvä toimittaja (ja siis taloustoimituksen, ei politiikan), olisi saanut jäädä YLEen.
3
joka joutui siksi eroamaan, koska jäävi johtamaan poliittista uutisointia.