OIKEIN!!!! Koululaisilla ei asiaa kauppaan klo 10.30–12.30
Espoon Iivisniemessä sijaitsevaan K-Extraan ei ole koululaisilla lounasaikaan asiaa.
Peruskoululaisilta on näet ilmoituksella kielletty pääsy kauppaan kello 10.30–12.30 välisenä aikana.
Kauppias kertoo, että kieltoon päädyttiin erilaisten häiriöiden takia. Ajatusta kannatti myös läheisen Kaitaan koulun rehtori, sillä koulun säännötkin kieltävät oppilaita poistumasta omin päin koulun alueelta päivän aikana.
– Aiemmin suurista koululaisryhmistä oli kaikenlaista pientä häiriötä, ja joskus näpistyksiäkin sattui. Esimerkiksi jäätelöitä saatettiin siirtää hyllyihin sulamaan ja tehtiin kaikenlaista muuta pientä ilkivaltaa, eikä kuunneltu henkilökunnan kehotuksia tai ohjeita lainkaan, Myller kuvailee.
Hänen mukaansa koulujen ruokatuntiaikaan sijoitettu ”porttari” on rauhoittanut tilannetta. Koulupäivän jälkeen kaupassa piipahtavat lapset liikkuvat pienemmissä porukoissa ja käyttäytyvät siivosti. Negatiivista palautetta Myllerin korviin on kiellosta kantautunut vain kerran.
Kauppa on kuitenkin yksityisyritys, ei julkinen tila samaan tapaan kuin vaikkapa kirjastot tai uimahallit ovat.
– On tässä asiassa sekin puoli, ettei meillä työskentelevien myyjien tarvitse kuunnella päivästä toiseen nuorten haistatteluja.