Aargh vauva vihaa kiinteitä!!!!!!
Yritän saada pikkuistamme (lue olen jo useita viikkoja yrittänyt saada pikkuistamme) syömään kiinteitä. hedelmäsosetta menee jo puoli purkkia kerrallaan, mutta kasvikset ja puuro aiheuttaa vaan kamalan huudon.
Olen täysin neuvoton, miten ja milloin tämän pitäisi tottua? Syötänkö väkisin vai lopetanko heti alkuunsa, riippumatta siitä että annos menee täysin koskemattomana roskiin? Imetän, eli ravinnon saa, mutta kun neuvolasta sanotaan, että pitäisi lihatkin jo aloittaa, mutta ei tuo syö!! Apua.
Kommentit (12)
oli tosi tuskasta se alottaminen mutta se vaatii vaan kärsivällisyyttä.. mäkin sillon ajattelin että tää lapsi ei tuu koskaan syömään muuta ku maitoa mut kyllä se siitä... meillä porkkana toimi se on makea niin maistui hyvin...kukka kaalia tai parsakaalia en syöttänyt juuri koskaan tai tooosi pieniä määriä... se vaatii paljon kärsivällisyyttä ja aikaa kiirettähän ei ole..
Jos menee puoli purkillista kerralla, niin sehän on tosi hyvä saavutus.
ALussahan syöminen on juuri sitä maistelua. Jos lusikka menee suuhun ja ruoka pysyy alhaalla, niin se on hienoa.
Väkisin ei tietenkään kannata syöttää, siitä ei mitään hyvää seuraa.
Itse aloitin 5kk vauvalle kiintät ja ekan kuukauden irvisteli kaikelle, mikään ei tuntunut maistuvan. Yhtäkkiä alkoi sitten syömään tosi hyvin 6kk ikäisenä, maisteli kaikkea mitä tarjosin. Ensin juuri noi makeemmat alkoi upota, hedelmät ainakin. Kasviksista eka mitä suostui syömään oli bataatti ja puurosta se banaanipuuro. Laita ihan pieniä annoksia tarjolle. Anna maistaa oikein nälkäisenä. Kyllä ne joskus alkaa maistumaan.
Vauva on vähän vajaa 6kk, painoa on kuitenkin jo 8,5kg tullut maidolla, ja neuvola kehoitti aloittamaan kiinteät ajoissa, koska on niin iso poika.
Mä oon antanut vain itse soseutettua bataattia, sehän on kanssa makeaa. Tekisi mieli suosiolla antaa olla toistaiseksi, turhauttaa keittää puuroa ja hienontaa sitä sauvasekoittimella ja laittaa vähän luumua sekaan ja - kaikki roskiin. Sama vihannesten kanssa. Mutta toisaalta, muuttuuko se tästä helpommaksi... annanko vain sitkeästi joka päivä samaan aikaan, vai mitä? Neuvolassa on kiireinen terkka, että nytkin on vain puhelintiedote, että tällä viikolla ei ole lainkaan puhelinaikoja.
Vauva on vähän vajaa 6kk, painoa on kuitenkin jo 8,5kg tullut maidolla, ja neuvola kehoitti aloittamaan kiinteät ajoissa, koska on niin iso poika.
Jos kerta maidolla kasvaa hyvin niin miski aloittaa kiinteät??? Odota pari viikkoa ja kokeile uudestaan. Ja tosiaan sormiruokaa kannattaa antaa.
Vauva on vielä niin nuori, että ei mitään kiirettä. Toki voit pitää vaikka muutaman päivän tauonkin. Ota nyt rauhassa ja pidä ensin kiinni vaikka yhdestä ateriasta. Lisäät sitten aterioita vähitellen.
Laita ruokaa kerralla niin vähän, että ei harmita heittää pois. Vaikka siis 1-2 lusikallista vain. Jos annat vaikka aamupuuron, niin syö itse sitä samaa puuroa. Lapsikin tykkää ja oppii paremmin kun näkee vanhempien syövän samaan aikaan.
Väkisin ei kannata yrittää, siitä ei tule mitään.
Tosta puurosta, meiän nyt 9kk tyttö ei edelleenkään oo suostunu syömään noita tavallisia puuroja edes soseutettuna, pelkästään noita vauvojen puuroja. Alkaa heti yökkimään kun saa lusikallisen suuhunsa. Kannattaa ostaa sellanen paketti jotain valmiiksi makeaa puuroa, se on niin helppoa kun voi tehdä pienen tipan vaikka kerrallaan. Sekoitetaan vaan lämpimään veteen. Kannattaa vaan antaa joka päivä. Mutta ei varmaan kauheen montaa kertaa päivässä kannata edes yrittää.
keitettyä porkkanaa, bataattia, perunaa tms. Ja maito aina vasta ruuan jälkeen.
Onko riittävän kova nälkä, kun tarjoat ruokaa? Lämmitätkö ruoan vai tarjoatko kylmänä. Meillä nimittäin jossain vaiheessa kelpas pelkkä kylmä ruoka (hampaita oli tulossa).
Mutta ei väkisin, jos ei maita, niin pitäkää tauko (muutama päiväkin voi tehdä terää) ja sitten yritätte uudelleen.
Kyllä se siitä, ennen kuin huomaatkaan, lapsesta kasvaa suursyömäri :) Positiivisessa mielessä siis.
ja annat vauvalles sitä mikä maistuu. puuro ei välttämättä maistu ikinä, mut mitäs sitten.. ilmankin pärjää :) kokeileppa velliä pullosta aamulla ja illalla. ja kannattaa myös muistaa, et vauvan makumieltymys saattaa olla erilainen kuin äidillä, mun vauva rakastaa niitä ruokia joista minä en pidä. esim. parsakaali on ihan herkkua ja vastaavasti mango on jotain aivan hirveetä vauvan mielestä, vaikka minä siitä pidänkin. kokeilemalla selviää mistä juuri sun vauvas pitää :)
keitettyä porkkanaa, bataattia, perunaa tms. Ja maito aina vasta ruuan jälkeen.
Onko riittävän kova nälkä, kun tarjoat ruokaa? Lämmitätkö ruoan vai tarjoatko kylmänä. Meillä nimittäin jossain vaiheessa kelpas pelkkä kylmä ruoka (hampaita oli tulossa).
Mutta ei väkisin, jos ei maita, niin pitäkää tauko (muutama päiväkin voi tehdä terää) ja sitten yritätte uudelleen.
Kyllä se siitä, ennen kuin huomaatkaan, lapsesta kasvaa suursyömäri :) Positiivisessa mielessä siis.
Meillä aluksi maittoi puurot ihan ok, sitten tuli niille stoppi. Kokeile vaikka olla hetki tarjoamatta puuroa, jos tuntuu ettei se maita.
Kyllä ilman puuroakin voi olla ja hyvin kasvaa silti :)
kannustavista vastauksista, samankaltaisia mäkin olen ajatellut, mutta kivaa saada tukea ajatuksilleen, kun neuvolaa ei tosiaan saa häiritä...
ap
Anna sormiruokaa, älä missään tapauksessa pakota syömään.