Taidan olla tosi palkkakuopassa ::::(((
Hävettä myöntää että palkkani on lisineen päivineen 2200e, teen 2-vuorotyötä. ja olen koulujakin käynyt.
Mitä ihmettä te muut teette kun tienaatte 4000e /kk? Oikeesti. mikä koulutus?
vituttaa suorastaan tehdä työtä, vastuullista ja rankkaakin ja saada puolet siitä mitä te muut?
Kommentit (10)
Esimiesasemassa isossa it-firmassa, töissä nyt jo yli 15 vuotta. Palkka reilu 5300 kk (+ mahdolliset bonukset päälle).
Vaan enpä usko palkan tästä enää kovasti nousevan, olen omassa "luokituksessani" nyt palkkatason yläpäässä tässä firmassa, enkä oleta ylevenäni tästä ihan lähiaikoina.
Mä olen käynyt sairaanhoitajaksi ja palkkani 2100. että vedä siitä. :(
tyytväinen olen työhöni, sille en mitään voi että palkka on noin paska.
Nimikkellä ei nyt varsinaisesti väliä :), mutta en johtotasoa. Palkka vajaa 3400 eur per kk.
Suurtalouskokkina n.1700e (sis. vkonl.lisät jne.) ja siitä verot pois..jää rapiat 1200-1300e..et revi siitä..
työ on mukavaa ja useimmiten 8h päivässä, oven kun sulkee osaan jättää työn taakseni, mukaan konkreettisesti onneksi ei voi ottaa.
Palkka on vastuuseen nähden paska, onneksi useimmiten vuorossa on toinen jonka kanssa jakaa vastuuta.
Harva täällä tienaa sen 4000e/kk. Suurimmalla osalla on palkka sen 2000-3000.
varsinkin naisia, joilla palkka on 1500-2000.
keskipalkka viime vuonna 2640 euroa/kk. tilastojen mukaan.
Sinänsä outoa kun alkaa ajattelemaan numero 3 on insinööri ja vielä esimiesasemassa isossa it firmassa ja palkka 5000-6000e välillä.. Mun isä ja lapsemme `isoisä/ukki`` Joka on käynyt aikanaan metallimiehen koulutuksen tienaa kk/10000-15000e työ on tosin businessmiehen työtä ja ihan rivimiehenä on eli ei esimies ym... Tästä huomaa että tasan ei käy onnenlahjat.Tosin isällä on käynyt tässä hirveä munkki että noin hyvän työn on saanut koska alankoulutusta ei alunperin ole.
Harva täällä tienaa sen 4000e/kk. Suurimmalla osalla on palkka sen 2000-3000.