Voisitko käydä aikuisen veljesi kanssa yhdessä saunassa?
Minä olen saunonut veljeni kanssa viimeksi hänen ollessa lapsi. Nyt kun on aikuinen mies, ajatus tuntuu oudolta. Olenko minä se outo?
Kommentit (14)
Meillä on tapana usein saunoa isommalla porukalla uikkarit päällä, mutta tuntuis kuitenkin kiusalliselta alasti saunoa veljen kanssa, vaikka läheinen muuten onkin.
Et siis mikään outo- tai sitten meitä on kaksi jotenki rajoittunutta!
niin ei ole kyllä tullut mieleenkään mennä saunaan hänen kanssaan.
Jossain mökillä jos satuttais olemaan kahdestaan, niin voi olla että jos tarkoituksena olisi saunoa, voitaisiin saunoa yhtäaikaa, mutta varmaan kiskoisin uikkarit päälle kuitenkin. Tai saunoisin pyyhe päälläni. Ja uskon että veljeni tekisi samoin.
teini-iässä tais olla muutaman vuoden tauko
Ei ole teini-iän jälkeen sellaista tilannetta tullut eteen, mutta voisin kyllä.
mutta veikkaanpa ettei miehestäni olisi mitenkään outoa mennä siskojensa (kaikki n. 40-v) kanssa saunaan ja ainakin toinen siskoista varmaan menisi asiaa miettimättä veljensä ja isänsäkin kanssa saunaan. Näissä on perhekohtaisia eroja.
Mun perheessä lopetettiin yhteissaunat teini-iässä. Varmaankin isäni "aloitteesta".
mutta en ikinä äitini tai isäni kanssa. Vanhempani eivät osaa suhtautua alastomuuteen, lisäksi äiti tuijottaa avoimesti ja huomauttelee vartaloni epäkohdista.
ja sen jälkeen järveen uimaan.
Hauskaa on ollut =)
Mutta en pidä sitäkään outona, että joku saunoo. Voin kyllä sekasaunoa kaverieni kanssa, siinä ei ole mitään ongelmaa.
Siis olen 35 ja veljeni pari vuotta nuorempi. Isäni (lähes 70) kanssa menisin myös, eikä olisi mitään ihmeellistä. Ei ole muuten pitkä aika kun saunottiin velipojan kanssa. Ihan tavallista perhe-elämää.
Mulla on 2 veljeä ja välillä istutaan iltaa yhdessä tai ollaan mökillä, mutta yhdessä ei saunota. Saunaan mennään äijä/eukko-porukalla, ne parit jotka haluaa saa tietty saunoa keskenään, mutta yleensä se menee just niin että ensin naiset ja sitten miehet tai toisinpäin.
Meillä ei kuitenkaan ole tapana tiirailla toistemme välineitä tai muutenkaan toljottaa toisen alastonta kroppaa. Joissain tilanteissa olen ihan aikuisiällä saunonut veljeni kanssa eikä siinä meidän perheessä ole mitään erikoista. Toisaalta olemme molemmat niin heikkonäköisiä, ettemme ilman laseja kovin tarkkaa kuvaa toisen kehosta saisi.
Kun käyn naispuolisten ystävieni kanssa alasti saunassa, luotan silloinkin siihen, ettei kukaan kovasti toisia katsele. Mikäli en luottaisi siihen, että saunassa ei toisten värkkejä tiirailla, en kyllä kävisi kuin oman miehen kanssa saunomassa.
koska voin käydä esim. siskon ja hänen miehensä kanssa tai opiskelu/työkavereiden kanssa sekaporukalla.
se on henkinen ja fyysinen rentoutumispaikka. Mun mielestä kaikki jotka suhtautuu samoin eivätkä häiriköi, voivat tulla, sama se mitä sukupuolta tai sukulaisuussuhdetta edustavat. Aina on ihmiset alastomia olleet, ainakin vaatteiden alla.
pimpistä synnytty.