Mistä voi johtua yht´äkkinen, melkein 40 asteen kuume?
Toissa yönä alkoi tytöllä, eikä ole muuta vaivaa, ei nuhaaa, ei yskää tms. Korvia hieman sattuu, mutta kaippa se sinnekin heijastuu kurkkukipu. Eli eilen ja tänään ollut kuumetta, pitäskö lääkärissä käydä vai ei. Juo kyllä, mutta syödä ei halua ja maha on kipeä. Jos jollain joku idea mistä voisi olla kyse niin kiitos... Neljävuotias kyseessä.
Kommentit (8)
mahd pian. Miten edes kysyt? Tuo on jo niin korkea kuume!
ja soitin eilen terv.keskukseen ja sanoi, ettei tarvetta tulla. Ja kuume kuitenkin laskee kuumelääkkeellä, mutta kiitos, ehkä me kuitenkin tänään mennään uudestaan..
Eli kova kuume ei juuri muita oireita. Toisen perheellä oli noro, mutta perheen isälle nousi vain kuume.
tyypillinen influenssan oire? Äkillinen korkea kuume, ei nuhaa. Voi olla lihaskipua, myös kova kurkkukipu.
Koska suomalaisen julkisen terveydenhuollon tarkoituksena on vain pitää asiakkaat kotona, jotta resursseja säästyy. Miten kävi Torniolaiselle H1N1 - tytölle taannoin em. mentalitetilla?
Meillä on sellainen linja, että oireita ja lääkäriin pääsyn tarvetta jopa liioitellaan puhelimessa vähän, jottei ainakaan aliarvioinnin takia tapahdu mitään vahinkoa. Nykyään se on tuntuu olevan ainoa tapa saada hoitoa julkisella puolella. Ja joka kerta on hoidontarvetta ollut, kun lääkäriin ollaan menty.
2
Meillä on sellainen linja, että oireita ja lääkäriin pääsyn tarvetta jopa liioitellaan puhelimessa vähän, jottei ainakaan aliarvioinnin takia tapahdu mitään vahinkoa. Nykyään se on tuntuu olevan ainoa tapa saada hoitoa julkisella puolella. Ja joka kerta on hoidontarvetta ollut, kun lääkäriin ollaan menty.2
ei kuume huvikseen 40:iin nouse, kyllä siinä yleensä on jotain muuta silloin taustalla. Voi olla virus, mutta pitää tarkistaa silti!
Jos kurkku on kipeä, niin kysymyksessä voi olla harmiton viruksen aiheuttama kurkkutulehdus.
Vauvarokko voi aiheuttaa korkean kuumeen ilman muita oireita (ihottuma tulee vasta kuumeen laskiessa). En tiedä, esiintyykö sitä vielä nelivuotiailla.
Mutta tuo korkea kuume ilman muita selviä oireita ja vatsakipu voi hyvin johtua virtsatietulehduksesta. Silloin olisi hyvä mennä lääkäriin nopeasti, jotta selvitään lääkekuurilla kotona. Me odottelimme liian pitkään juuri siksi, että lapsi vaikutti hyväkuntoiselta ja kuume laski kuumelääkkeillä. Kun sitten menimme lääkäriin, tarvittiin antibioottitiputus suoneen sairaalassa viiden päivän ajan. (Lapsi kyllä parani sen avulla ihan hyvin.)
mahd pian. Miten edes kysyt? Tuo on jo niin korkea kuume!