Paperoitteko keittiön kaappien hyllyt?
Tai yleensä muitakana kaappeja?
Itse vaihdan parin vuoden välein paperit. Jotenkin on niin sottaisen näköistä, jos valkoisilla hyllyillä on suoraan ruokapakkaukset.
Kommentit (11)
ei ole epähygieenistä, jos vaihtaa papereita aika ajoin, itse asiassa hyllyt on silloin helpompi pitää puhtaana
Siis arkikäytössä olevien mukien, lasien ja lautasten. Ei muualla. Kaksi hyllyä, joihin vaihdan paperit parin vuoden välein.
pidän keittiön kaapit järjestyksessä ja siistinä, kun pyyhin ne usein. Siivoushullu olen.. :D
paperoin kolmea hyllyä, kun muuten ovat aika karun näköisiä
Ennenvanhaan paperoitiin koska hyllyt olivat usein käsittelemätöntä puuta tai jotain puupuristetta = rumia, helposti likaantuvia.
Nykyään kaapistot ovat pinnoiltaan kulutusta kestäviä ja niitä voi pyyhkiä puhtaaksi.
Minusta on epäsiistimmän ja sekavamman näköistä jos kaapissa on kirjavat paperit ja niiden päällä ruokatavarat ja kaikenlaista murua.
Meillä jauhot, hiutaleet, kahvinpurut jne on pakattu läpinäkyviin purkkeihin nimitarrojen kera ja siivoan keittiön kaapit tarvittaessa ja pari kertaa vuodessa kauttaaltaan.
Paperoidut hyllyt:
-otat tavarat pois hyllyiltä
-irrotat hyllyt
-poistat paperit
-leikkaat ja asettelet uudet paperit paikoilleen
-asetat hyllyt paikoilleen
-laitat tavarat hyllyille
Paperoimattomat hyllyt:
-otat tavarat pois
-pyyhit hyllyt puhdistusliinalla
-laitat tavarat takaisin
nämä, jotka kerran kahdessa vuodessa vaihtaa paperit
ei enää tänä päivänä paitsi jos jollain on ikivanha kaappi jonka hyllyt on epäsiistit, rosoiset yms.
Tuo tapa on ns. muinaisjäänne ja en uskonut enää kenenkään niin tekevän.
Kätevintä on ettei ole niitä papereita. Siistinä pitäminen on helpompaa eikä ole sitä laittamisen vaivaa.
Kyllä nuorena tein tuota minäkin.
Terveisin 51 v.
Ensinnäkin meillä on kaikki astiat ja kuivatarvikkeet laatikoissa. Imuroin kuiva-ainelaatikon aika säännöllisesti, ei sitä kyllä pyyhkiä kovin usein tarvitse.
Eikä meillä astialaatikot oikeastaan likaannu, joulunn alla pyyhin laatikot, eikä tosiaan olisi tarvinnut. Lasit ja kahvimukit on kaapissa, enkä sitäkään kovin usein pyyhi. Astianpesukoneesta nostan puhtaat lasit ja astita kaappeihin/laatikkoon, mitä epähygienistä siinä on?
Muuttaessani pois vuokraasunnosta vuokranantaja valitti kaikesta mahdollisesta. Yksi mielestäni järjettömin oli, miksi en ollut käyttänyt papereita keittiön hyllyillä??! Keittiön kaapit kun eivät enää kymmenen vuoden kuluttua näyttäneet täysin uusilta. Kyseessä oli vanha pariskunta, jotka varmasti olivat tottuneet hyllypapereihin omassa kodissaan.
Mä luulin, että jotkut mummot harrastaa tätä paperointia.
Äärettömän epähygieenistä mun mielestä....