G: Induktio- vai keraaminen liesi, kumpi parempi?
Kokemuksia käytettävyydestä, puhtaanapidosta ja turvallisuudesta?
Onko käyttökokemuksia kummastakin, kumpi toimivampi?
Onko eroja?
Kommentit (4)
Induktioliesi on siis sellainen, joka kuumentaa astian jotenkin magneettisuuden avulla, eli pelkkä kattila kuumenee, ei liesi. Perinteinen liesi on siis se joka itse kuumenee ja lämpö siitä sitten johtuu kattilaan.
Sekä induktio- että perinteisiä liesiä on keraamisena, eli sellaisena lasinomaisena tasaisena tasona.
Itse suosittelen kolmen keittiöremonti kokemuksella ehdottomasti keraamista induktioliettä. Induktio on nopea, säästää sähköä ja on turvallinen, koska hella on automaattisesti pois päältä jos siinä ei ole kattilaa päällä. Ei ikinä unohdu levy päälle!
Ja keraaminen induktioliesi on paljon helpompi pitää puhtaana kuin keraaminen perinteinen liesi, koska induktioliesi ei itse kuumene niin kuumaksi kuin perinteinen, eli ruoka ei pala siihen ollenkaan samalla tavalla kiinni. Meillä on nyt ollut keraaminen ind.liesi 3 vuotta enkä ole ikinä joutunut skrapaamaan mitään siitä irti sellaisella metallisella terällä, jolla jouduin vähän väliä puhdistamaan vanhaa keraamista perinteistä liettä!
Ainoa miinus induktiossa on kova hinta ja se ääni mitä jotkut kattilat hellalla pitää, sellainen "särinä". Ja tietty kattiloiden pitää sopia induktiolle, eli olla magneettisia. Voit ottaa jääkaappimagneetin ja kokeilla mitkä teidän kattiloista sopii induktioliedelle: jos magneetti tarttuu kattilan pohjaan niin se toimii induktioliedellä! Meillä pari pientä ihanaa kastikekattilaa jouduttiin laittamaan syrjään kun eivät toimineet induktiolla, siinä myös yksi haittapuoli. Tosin nykyään löytyy tosi paljon noita induktiolle sopivia, mutta noi suosikin oli tunnearvoa ja karismaa omaavia kattiloita 70-luvulta! :)
Syyt kuten tuossa aiemmin esitettiin. Tosin tuo magneetilla testaaminen ei aina riitä. Monissa kattiloissa on ohut teräspohja, mutta sen jälkeen paksumpi alumiinipohja. Nää ei toimi induktiolla.
Kaasuliesi on tietty yks vaihtoehto jos haluaa erityisen tehokkaan esim. wokkausta varten. Meillä on mökillä sekä kaasu että induktio ja on kyllä loistavat systeemit.
Meillä on keraaminen ja harmittaa, kun säästimme väärässä paikassa. Nyt jos rakentaisin, ottaisin ehdottomasti induktion puhdistettavuuden, turcallisuuden ja nopeuden takia.
on paras