Lstenpsykiatri vauvakaappaajasta: Äärimmäinen tapaus
"Vauva on samalla sekä pelottava että haluttava"
MTV3 - Miia Parviainen
Lastenpsykiatrian professori Tuula Tamminen sanoo törmänneensä uransa aikana ensimmäistä kertaa näin vakavaan tilanteeseen. Tamminen korostaa, että ei tunne Varkauden vauvakaappausta mitenkään eikä voi ottaa kantaa kyseiseen tapaukseen.
- Sanoin heti alkuun, että tekijä saattaa olla 10-15 -vuotias tyttö, joka elää aikuiseksi, vanhemmaksi kasvamisen teemoja rajulla tavalla.
Tähän liittyy olennaisesti se, että toisaalta vauvat nähdään kovinkin haluttavina ja ihanina, mutta toisaalta pelottavina.
- Taustalla voi toki olla mitä tahansa yksilöllistä kokemista sisarkateudesta oman lapsuuden menettämisen pelkoon, mutta tästähän minulla ei ole tietoa, Tamminen summaa.
Tamminen kuitenkin sanoo, että lapsi saattaa kokea pelkoa oman lapsuuden menettämisestä, joka näkyy kiukkuna kaikkia pieniä kohtaan.
- Lapsi ajattelee, että kenelläkään ei saa olla näin. Tämä kaikki saattaa olla kovinkin alitajuista, sanoo Tamminen.
Tamminen myös sanoo, että lapsi ei osaa ajatella seurauksia eikä sitä, miten lopullista teko saattaa olla.
- Sama ilmiö näkyy muun muassa lasten itsemurha-ajatuksissa, josta on vaikea päätellä miten suuri halu lopulta on, Tamminen sanoo.
- Varkauden tapaus on kuitenkin äärimmäinen. Vaikka tunteita ja vaikeuksia aikuiseksi kasvamiseen nuorilla liittyykin, on kuitenkin poikkeavaa, että se johtaa tämänkaltaisiin tekoihin, Tamminen päättää.
12-vuotias tyttö tunnusti siepanneensa vauvan
Kommentit (36)
Tiedän yhden tapauksen, jossa tunnetusti paha tyttö tappoi pikkulapsen. Tapahtui 40-luvulla.
Tiedän yhden tapauksen, jossa tunnetusti paha tyttö tappoi pikkulapsen. Tapahtui 40-luvulla.
Paha tyttö?? Lapsi on lapsi.
psykiatrin lässytykset.
Tyttö teki rikoksen ja saa vain päänsilitystä. Kyllä 12-vuotias nyt jo tajuaa tuollaiset asiat, että noin ei voi tehdä.
Mikä lienee 12-vuotiaan tulevaisuus.
12-vuotiaan on tajuttava että lumen alle voi kuolla. Nyt puhutaan 12-vuotiaasta, ei 3-vuotiaasta.
Empaattinen tai psykopaattisia piirteitä omaava.
Huonot luonteenpiirteet alkavat näkyä jo lapsena. Tiedän yhden 8-vuotiaan, jolla on ihan selvästi verissä kiusaaminen. Siitä taatusti kehkeytyy mitä ilkein koulukiusaaja. On hyvin juonikas ja ilkeä.
Lapset eivät ole samasta muotista.
lapsi olisi ollut noin 3-vuotias. 12-vuotias jo ymmärtää, mistä on kyse. Että ei saa ottaa toisen lasta ja se kuolee, jos se peitellään lumeen.
Empaattinen tai psykopaattisia piirteitä omaava. Huonot luonteenpiirteet alkavat näkyä jo lapsena. Tiedän yhden 8-vuotiaan, jolla on ihan selvästi verissä kiusaaminen. Siitä taatusti kehkeytyy mitä ilkein koulukiusaaja. On hyvin juonikas ja ilkeä. Lapset eivät ole samasta muotista.
Kyllä lapsi oppii käyttäytymismallit ympäristöstään! Mikä saatanan perisyntiryhmä täällä taas kokoontuu??
jo ajattelultaan hyvinkin kehittynyt. Ei noin vaarallinen rikos saa mennä pelkällä pikku psykoterapialla. Murhan yritys.
eivät tuonikäiset tajua itsekään kuolevansa, kuolema on jotain hyvin kaukaista ja epätodellista, jotain jota tapahtuu televisiossa tai kaukaisissa maissa. Hän saattoi myös luulla, että äiti ilman muuta löytää lapsen pian jollakin ihmeanturillaan, mutta säikähtää perin pohjin. "Siitäs saitte, kärsikää kun mäkin kärsin" -asenne on hyvin mahdollinen.
on poikkeavaa ja tapaus on äärimmäinen. Myös että törmää uransa aikana ensimmäistä kertaa näin vakavaan tilanteeseen. Tamminen on varmasti kaikenlaista nähnyt toimiessaan Taysin lastenpsykiatrian osastolla!
Ei kai nyt psykiatri voi suoraan antaa diagnoosia tietämättä tämän enempää. Minusta tuo oli ihan paljon sanottu Tammiselta.
psykiatri antaa ymmärtää, ettei tällainen ole todellakaan normaalia 12-vuotiaden valtaväestössä.
12v. tajuaa ihan satavarmasti mitä on kuolema ja mitä lumen alle jättämisestä tapahtuu. ellei se sitten ole vajukki ja pahemman kerran.
Mun vanhimmat on 13-ja 15-vuotiaat ja aivan takuuvarmasti ovat 12-vuotiaana ymmärtäneet mitä on kuolema! Samoin ovat olleet tuossa iässä jo hyvin ajattelevaisia ja vastuuntuntoisia, ettei tuollaista olisi voinut tapahtua.
Joku häiriö täytyy tytöllä olla tai jotain ihmeellistä siellä taustalla. Ei minusta normaalia toimintaa vaan todellakin ääri-ilmiö. Toivottavasti tyttö saa apua! Ja perhe myös.
eivät tuonikäiset tajua itsekään kuolevansa, kuolema on jotain hyvin kaukaista ja epätodellista, jotain jota tapahtuu televisiossa tai kaukaisissa maissa. Hän saattoi myös luulla, että äiti ilman muuta löytää lapsen pian jollakin ihmeanturillaan, mutta säikähtää perin pohjin. "Siitäs saitte, kärsikää kun mäkin kärsin" -asenne on hyvin mahdollinen.
olemassa vain ja ainoastaan yhdenlaisia 12-vuotiaita. Siksi ei ole väliä, onko minulla 12-vuotiasta lasta, voidakseni edes yrittää ymmärtää 12-vuotiaan maailmaa. Itsekin olen ollut joskus 12-vuotias, mutta tuskin samanlainen kuin se, jonka mielestä 12-vuotiaat takuuvarmasti ymmärtävät, mikä on kuolema. Osa heistä on hyvinkin fiksuja ja vastuullisia, osa elää vielä täysin lapsen maailmaa, jossa syy- ja seuraussuhteet eivät ole selkeitä.
Puhui tuonikäisten heikosta impulssinhallintakyvystä ja siitä miten yllätettynä voi tehdä jotain hyvin typerältä vaikuttavaa.
Tuo tyttöhän ei halunnut lapselle pahaa vaan piteli sylissään ja yhtäkkiä pelästyi kiinnijäämistä (ehkä näki sen naapurin tulossa hiihtämästä?).
ehkä se tyttö kuvitteli että vauva saa sen itse huidottua pois päältään. Peittämisen motiivi ei ollut vauvan vahingoittaminen, vaan se että kukaan ei ehtisi nähdä häntä vauvan kanssa.
eivät tuonikäiset tajua itsekään kuolevansa, kuolema on jotain hyvin kaukaista ja epätodellista, jotain jota tapahtuu televisiossa tai kaukaisissa maissa. Hän saattoi myös luulla, että äiti ilman muuta löytää lapsen pian jollakin ihmeanturillaan, mutta säikähtää perin pohjin. "Siitäs saitte, kärsikää kun mäkin kärsin" -asenne on hyvin mahdollinen.
12-vuotias ymmärtää ihan varmasti kuoleman merkityksen! Kyllä meillä ymmärtää jo ekalainenkin sen. Jollain tapaa pitää olla kehityksessä isoja ongelmia jos 12v ei ymmärrä, että vauvan jättäminen lumeen ja vielä peittäminen lumen alle on äärettömän vaarallista ja väärin.
Eri asia jos oikeasti olisi vielä pikkulapsi.
jos sinä luulet, että sinun lapsesi ymmärtävät jotakin sinun laillasi, et lopultakaan voi olla siitä varma. Vielä vähemmän voit tietää, miten muiden perheiden (koko kirjo: sosiaalitapaukset, curling-vanhemmat, ns. normaalit perheet, ammattikasvattajat jne.) lapset ajattelevat abstrakteista asioista ja miten he toimivat äärimmäisissä tilanteissa.
toisin kuin palstan kyökkiammattilaiset.