G: Anna halpa / ilmainen sisustusvinkki?
Kommentit (17)
Koko asunto on kuin uusi!
Myös vesihanojen kiillottaminen antaa luksustunnetta.. :)
Ei kerätä niitä mihinkään lehtitelineisiin saati pinoihin vaan jonnekin pois näkyvistä.
ryhmittelee jäljelle jäävät ja jättää runsaasti tyhjiä pintoja.
Pese seinät ja ikkunat. Kaikki näyttää kirkkaammalta, kun pikku tahrat on poissa seinistä. Lisäksi kaikki tavarat ensin pois kaikilta vaakapinnoilta, sitten laitat harkiten vain neljäsosan tavaroista takaisin, loput kaappeihin piiloon.
Kalusteiden paikan vaihto ja verhojen pesu (toivottavasti ne ei kuitenkaan ole ylivuotisia!) auttaa kanssa.
Matot pois lattioilta ja lasket lämpötilaa pari astetta. Kotona tuntuu viilemmältä ja raikkaammalta.
niin tietty tekstiilien uusimisella (esim. koristetyynyjen pääliset) ja huonekalujen maalaamisella saa paljon aikaan. Leikkokukkia voi myös ostaa piristykseksi silloin tällöin. Kannattaa myös pitää sellaisia kehyksiä mihin saa helposti vaihdettua kuvat.
Kaikkia kertyneitä koristeita ei myöskään kannata pitää aina esillä, vaan vaihdella aina välillä. Saa uutta ilmettä kotiin eikä koristeisiin niin kyllästy.
Olennaista ei ole vain se, että on ihania huonekaluja ja tavaroita, vaan myös se, että EI OLE rumia ja epämiellyttäviä tavaroita.
Vähällä rahalla saa eniten viihtyisyyttä kotiin väreillä (maalaus, tapetointi), valaistuksella sekä tekstiileillä, jotka eivät maksa paljoa, mutta jotka ovat kooltaan suuria (verhot, lakanat, sängynpeitteet, pöytäliina).
Itse olen saanut kotini vähällä rahalla viihtyisäksi siten, että olen yhdistänyt
- vanhoja, tyylikkäitä 50-luvun kalusteita joko
kirppareilta, sukulaisilta tai roskalavalta
(kunnostettuina)
- edullisia ikea-kalusteita
- hemmetin hintavia designkalusteita/valaisimia
tms. mausteena.
Kun kokonaisuuden saa väljäksi ja yhteensopivaksi, suhteellisen pienellä rahamäärällä (muutamaa hintavaa hankintaa lukuuntottamatta) saa visuaalisesti kiinnostavan, viihtyisän ja harmonisen kodin.
Siirtelin tavaroita ja huonekaluja eri paikkoihin. Sommittelin uusia ryhmiä.
Väljensin tavaraa reilulla kädellä! Panin kiertoon, myin osan jne.
Kävin Ikeassa hakemassa kaikenlaista ihan pientä just nyt ajankohtaista. Keittiöön yrttejä ikkunalle, olkkariin pari trendikästä huopaa. Kaikkea keväistä sinne tänne.
Sommittelin kuvaryhmiä ja piirustuksia lasten huoneiden seinille. Ja laittelin kauneimmat vaatteet henkareilla näkösälle.
Panin tekstiilejä uusiksi kierrättämällä niitäkin. Makkariin meni olkkarin koristetyynyt, takkahuoneeseen puusohvaan kankaaksi keittiön vanha pöytäliina jne.
Ja lopuksi hain tulppaaneja. Ne on just nyt halpoja!
että meilläkin on perusta suunnilleen tuo mikä 11:lläkin.
Vanhoja huonekaluja, Ikea-löytöjä ja sitten vähän designia seassa.
Eli valokuva sisustukseen sopivaan isoon kehykseen, valokuvan ympärille esim valkoinen paperi 2mm reunojen yli, musta valkoisen ympärille 5 mm reunojen yli ja pohjalle joku kirjavampi paperi. tuli tosi kivoja ja heti piristyi huoneenkin ilme.
vähennä tavaraa, yhtenäistä ilmettä mutta jätä persoonallisuus esiin.
kaappeihin ja laatikoihin. Laatikot voivat olla pahvisia, punottuja, metallisia tms. Kunhan vaan hyllyt ei pursua kaikkia pientä tai A4.sta. Kodin ilme raikastuu ihmeesti, kun pikkusälä on poissa silmistä.
Olennaista ei ole vain se, että on ihania huonekaluja ja tavaroita, vaan myös se, että EI OLE rumia ja epämiellyttäviä tavaroita. .
Mä olen saanut suurta tyydytystä hävittäessäni (lue: kierrättäessäni) tavaraa josta en PIDÄ tai josta saa huonot vibat tai muuta... Esim lahjaksi saadut kapineet joista en pidä kierrätän aika pian enkä kyllä sure yhtään...
Maalaa yksi pieni seinä jollain hauskalla sisustukseen sopivalla värillä. Muuttaa koko huoneen ilmeen uudeksi.
siivoa ja osta kukkakimppu. Toimii aina.
siivota, laittaa paikat järjestykseen.
matot huonekalut yms suoraan, antaa heti jämptimmän ilmeen.
toinen on kukat ja kynttilät