Täh,miten äidin ylipaino voi estää haikaranpesään pääsyn
http://www.hus.fi/default.asp?path=1,32,660,546,960,1144,1169,15395
esim.itse en pääsisi ko.osastolle,koska BMI ennen raskautta 32..voiko joku selittää?
Kommentit (49)
ei mullakaan ole mitään vaivoja,painoki noussut vain 5kg(rv 32)
ei laskimotukoksia,eikä muitakaan ongelmia.Lapsi kasvaa tasaisesti 0-käyrällä..olen siis riskisynnyttäjä vain koska hieman liikaa ylipainoa?
Siis pelkästään ylipaino jo ilman mitään sokerihäiriöitäkin.
ne aattelee, että paksut äidit ei jaksa kiivetä sinne puuhun missä se pesä on?
Siis pelkästään ylipaino jo ilman mitään sokerihäiriöitäkin.
paksut äidit ei jaksa kiivetä sinne puuhun missä se pesä on?
jos jotain äkillistä ilmenee. Se on ihan hyvä paikka.
ei laskimotukoksia,eikä muitakaan ongelmia.Lapsi kasvaa tasaisesti 0-käyrällä..olen siis riskisynnyttäjä vain koska hieman liikaa ylipainoa?
kookkaita vauvoja, ja siksi on laitettu kaikenlaisia ennaltaehkäiseviä rajoituksia...
Parempi se on mennä normi synnärille.
vaikka raskaus menisikin ongelmitta. Ja ylipaino lisää myös synnytyskomplikaatioiden riskiä, vaikkei niitä tietenkään kaikille tule.
tosin silloin BMI oli "vain" n.25 ennen raskautta.Synnytykset meni todella hyvin,vauvoissakaan ollu mitään vikaa paitsi toinen oli vain vähän yli 2-kiloinen.Tämä vauva on nyt 1,8kg.En vaan jaksa uskoa että tapahtuisi mitään.En ole tosin menossakaan haikaranpesään,vaan kättärin normi synnärille.
jossa on mahdollista käyttää laajempaa valikoimaa luomumenetelmiä synnytyksen aikana. Lisäksi kaikki haikarapesän kaikki huoneet ovat perhehuoneita.
Parempi se on mennä normi synnärille.
Ei mitään takeita että pääsee perhehuoneeseen sen enemmän kuin muuallakaan.
Johonkinhan se riskiraja on vedettävä, nuo on sitten laittaneet sen tuohon ja satut sen ylittämään. Semmoista se on.
jossakin sanotaan suoraan, että kyseessä on merkittävä terveysriski.
tuollaisella ylipainolla on merkitystä monille mahdollisille komplikaatioille, joilta yritetään sinun sekä vauvan parhaanksi välttyä. Sen vuoksi sinut otetaan mielellään osastolle, jossa on paremmat valmiudet toimia jos komplikaatioita tulee. Tilastollisesti niitä tulee enemmän, jos BMI on yli 27
ts.ei ollut edes vaihtoehtona..katsoin vain ko.osaston tietoja,ja jotenkin pisti silmään tuo.Varsinkaan kun ei ylipainostani ole mitään haittaa,paitsi että toiset pitävät läskinä.Onhan toki 166/89 liikaa,mutta en noiden kilojen vuoksi huonommin voi
esim.vatsani ei ole mikään kumpuava löllerökasa(sektiota ajatellen)ap
Ei riskisynnyttäjiä sinne!