Paljonko sinä tai miehesi saa kunnalla tai valtiolla palkkaa esimiestehtävissä?
Yritän tässä haarukoida, että mikä olisi sopiva palkkatoive tuollaiselle julkisen alan esimies/johtaja/pikkupomo asemassa olevalle.
Kommentit (10)
n. 3400€/kk. Mutta tuossa on aika korkean prosentin mukaan ns. "hyvän työntekijän"-lisää (määräytyy suoriutuvuus pisteiden mukaan), eli tämän valtion nykyisen palkkajärjestelmän etuja :)
mun mies valtiolla asiantuntijatehtävissä, ei siis edes esimies (vielä). Palkka 4000€.
Tosin jos lopulta haluaa johtajaksi, niin tarvitsee sitä esimieskokemusta.
Mä oon lähiesimies valtiolla, palkka n. 3200 kuussa, kahden vuoden työkokemus.
Prosentit sitä keskitasoa, jonka sai aloittaessaan. Esimiestehtävä, viisi alaista, KTM-koulutus ja vastuussa satojen työntekijöiden yksikön taloudesta.
yhden viraston johtaja saa 5000e hlökoht. lisineen, minä taas valtiolla 1800e johdon sihteerin hommista (en kuitenkaan mieheni sihteeri).
asiantuntijana saa helpommin ja vähemmällä työllä paremman palkan. Tosin jos lopulta haluaa johtajaksi, niin tarvitsee sitä esimieskokemusta. Mä oon lähiesimies valtiolla, palkka n. 3200 kuussa, kahden vuoden työkokemus.
Mun mies on siirtymässä esimiestehtäviin siis ja palkkaa tulossa n 500 enemmän.
asiantuntijana valtiolla sain 3800 euroa ja esimiehenä (18 alaista) 4300 euroa. Heko-pisteet samoissa kummassakin pestissä.
Kyselen tässä siis mieheni puolesta ja hän on valitoa/kuntaa vastaavassa laitoksessa töissä korkeatasoisissa asiantuntijatehtävissä ja saa palkkaa nyt 4800. Mietin mielessäni, että paljonko voisi pyytää jos joskus menee esimiestehtäviin, mutta jos esimiesten palkat on kuvaamanne kaltaisia, niin ei kannata kyllä moista pestiä havitella.
ap
lähiesimiehenä ja kuukausipalkka 2350 €, joten ei esimiehen tehtävillä pääse rikastumaan. Vastuu ja työaika lisääntyy, mutta sitä ei palkassa huomaa. Helpommalla pääsisi rivityöntekijänä.
valtiolla on monen tasoista asiantuntija- ja esimiestehtävää, riippuu ihan organisaatiosta ja tehtävistä. Ja valtion ja kolmannen sektorin palkat eivät ole verrattivissa. Riippuu ihan siitä mitä miehesi, tai sinä, haluaa.
n. 3400€/kk. Mutta tuossa on aika korkean prosentin mukaan ns. "hyvän työntekijän"-lisää (määräytyy suoriutuvuus pisteiden mukaan), eli tämän valtion nykyisen palkkajärjestelmän etuja :)